×

UPUHH: Niža stopa PDV-a na smještaj donijet će 15 milijardi kuna investicija

UPUHH predlaže Vladi RH smanjenje stope PDV-a na smještaj sa 13% na 5%, što bi Hrvatskoj u idućih 5 godina donijelo 15 milijardi kuna novih investicija
Falkensteiner Hotel Funimation Borik
Falkensteiner Hotel Funimation Borik

Udruga poslodavaca u hotelijerstvu Hrvatske (UPUHH) predlaže Vladi RH smanjenje stope PDV-a na smještaj sa 13% na 5%, što bi Hrvatskoj u idućih pet godina donijelo 15 milijardi kuna novih investicija, 11.000 novih radnih mjesta u hotelijerstvu i osiguralo dodatnih 6 milijardi kuna za plaće radnika u građevinskom sektoru.

„Hrvatska ima najvišu stopu PDV-a na uslugu smještaja na Mediteranu, što je jedan od glavnih uzroka niske konkurentosti koja je dovela do stagnacije rasta u 2014. godini i lošeg početka ljetne sezone. Grčka, primjerice, koja je apsolutni prvak ove sezone na Mediteranu, bilježi rast dolazaka turista od gotovo 20% uz stopu PDV-a na smještaj od 6,5%.“, rekla je Ivana Budin Arhanić, članica izvršnog odbora UPUHH-a.

Arhanić je dodala kako grčki primjer pokazuje da je bojazan od negativnog utjecaja smanjene stope PDV-a na proračun neutemeljena jer su prihodi u proračun po osnovi PDV-a u Grčkoj ostali gotovo isti nakon što je stopa prepolovljena 2013. godine budući da je u isto vrijeme došlo do značajnog povećanja zapošljavanja i gospodarske aktivnosti u cjelini.

Stoga UPUHH predlaže da Vlada Republike Hrvatske od 1. siječnja 2015. godine primijeni međustopu PDV-a od 5% na usluge smještaja u turističkim objektima. Analiza koju je na temelju podataka svojih članica izradila Udruga, pokazuje da bi ta promjena dovela do ključnih pozitivnih učinaka na turizam i hrvatsko gospodarstvo:

- Smanjenje stope PDV-a na smještaj rasteretilo bi turizam za oko 550 do 600 milijuna kuna godišnje
- Istovremeno bi se stvorio prostor za nova ulaganja na razini od oko 2,5 milijarde kuna godišnje ili gotovo 15 milijardi kuna do 2020. godine
- Prema procjenama, već u 2017. godini godišnji rast prihoda od smještaja turističkih tvrtki dosegao bi 15%
- Do 2020. godine turističke tvrtke bi stvorile oko 10 milijardi kuna dodatnih prihoda od smještaja, od čega čak 2 milijarde kuna otpada na troškove rada, odnosno plaće novozaposlenih. To je ekvivalent 11,000 novih radnih mjesta do 2020. godine
- Od 15 milijardi kuna novih investicija, oko 6 milijardi kuna se odnosi na troškove rada novozaposlenih u građevinskom sektoru

Stopa PDV-a na usluge smještaja povećana je u 2014. godini sa 10 na 13%, čime je dodatno ugrožena Hrvatska kao destinacija i razina investicija u turizmu. Hrvatska trenutno ima najvišu stopu PDV-a na usluge smještaja od svih mediteranskih zemalja. Visoka stopa poreza na potrošnju za posljedicu ima stagnaciju razvoja, jer će turističkim tvrtkama samo u ovoj godini odnijeti oko 250 milijuna kuna koje bi se uz potporu banaka mogle pretočiti u investicije u nove turističke sadržaje, vrijedne milijardu kuna. To je novac kojim bi se moglo izgraditi desetak hotela od 150 soba. U sljedećih pet godina to je ukupno 6 milijardi kuna investicija manje.

S druge strane, ne postoji bojazan da bi smanjena stopa PDV-a na usluge smještaja dugoročno negativno utjecala na proračun, što uostalom pokazuje i primjer Grčke. Premda bi smanjenje PDV-a kratkoročno smanjilo priljev u proračun, istovremeno bi po osnovi poreza i doprinosa na troškove rada u građevinskom sektoru državna blagajna uprihodovala 450 milijuna kuna već u prvoj godini intenzivnih ulaganja, dok bi u razdoblju do 2020. godine novozaposleni u turizmu i građevinskom sektoru doprinijeli više od 4 milijarde kuna u javni sektor preko poreza i doprinosa na plaće.

Također, država bi smanjila rashode po osnovi naknada za nezaposlene za više od 20,000 ljudi do 2020. godine, navode iz UPUHH-a.

Novi prihodi i investicije u hotelijerstvu pokrenuli bi gospodarski rast i u drugim djelatnostima kao što su ugostiteljstvo, poljoprivreda, prehrambena industrija i transport. Sve te aktivnosti dodatno bi osnažile priljeve u državni proračun po osnovi PDV-a i ostalih poreza, što u analizi nije uzeto u obzir.