×

Josipa Jutt Ferlan: Obnovom smo proširili konferencijske kapacitete na 400 osoba

Josipa Jutt Ferlan govori o novostima u hotelu Palace Zagreb, prije svega o završetku obnove hotela, kojom završava investicijski ciklus vrijedan milijun eura
Josipa Jutt Ferlan
Josipa Jutt Ferlan

Zagrebački hotel Palace u centru metropole jedna je od naših najljepših secesijskih građevina, ali i službeno najstariji hotel u gradu, otvoren još 1907. Od prvih dana do danas mnogo se toga u hotelijerstvu promijenilo, dok je sam hotel zadnjih nekoliko godina, vođen “ženskom rukom” direktorice Josipe Jutt Ferlan, dobio nove goste, ušao u nove investicije i dodatno se profilirao kao hotel povijesnog naslijeđa, ali i umjetničkog štiha. Obnova hotela u posljednjoj je fazi, a sve novine nam je predstavila sama direktorica.

Ove godine ste ušli u značajniju obnovu hotelskih sadržaja. Što ste sve preuredili?
Prvu polovinu godine proveli smo u renoviranju preostalih 55 od ukupno 122 sobe. Uz izgradnju dodatnog dizala, potpuno smo završili s preuređenjem svih naših smještajnih jedinica. Također smo renovirali prostore za sastanke i događanja koje smo povećali za još jednu dvoranu, kapaciteta 120 osoba te dodatnim salonom za manje sastanke. Ukupnim brojem salona i dvorana za sastanke i događanja sada pokrivamo otprilike 400 osoba. Investicijom koja je iznosila 1.000.080 EUR završili smo planirani investicijski ciklus.

Palace Hotel Zagreb

Prate li obnovu prostora i neke inovacije u poslovanju, npr. gastro ponudi i slično?
Inovacije i kreativnost konstantno primjenjujemo u svom radu i marketinškom konceptu. Kako smo pored kategorizacije od 4 zvjezdice, još i nositelji kategorija Heritage hotel i Sustainable hotel, nastojali smo kroz ovu renovaciju provući i posebnu priču. Tako je naš glavni apartman arhitektonski posložen kao jedan donjogradski zagrebački stan, a sadrži visoke stropove, kružno kretanje kroz prostorije i veliki klavir u dnevnom boravku.

Također, unosimo novitete u ponudu hotelske kozmetike. Aplikacijom originalnog motiva s jednog od naših poznatih vitraja, uz miris akacije koja raste čak i na Zrinjevcu, običnu hotelsku kozmetiku podignuli smo na razinu orginalnog hotelskog suvenira koji će gosti moći kupiti u našoj suvenirnici. Da hoteli danas izrađuju vlastite mirise, nije novost, no rijetko koji hotel ima umjetnički oslikanu kozmetiku. Također, nema svaki grad, poput Zagreba, miris akacije koja raste u centru grada, a koji želimo prenijeti našim gostima.

Kako njegujemo odnose s umjetnošću te kroz našu galeriju Zrinski promoviramo umjetnička djela poznatih hrvatskih umjetnika, cijeli hotel pretvorili smo u umjetničku galeriju. Originalne slike naših priznatih umjetnika i grafičara krase hodnike i sobe hotela. Ono što je najvažnije, gost bilo koju od njih može izabrati i otkupiti.

Jedan ste od svega nekoliko hotela koji nose oznaku Ministarstva turizma „Hotel baština“. Koliko vam je ona pomogla u građenju imagea i je li službeni status povijesnog hotela donio i neke nove goste?
Heritage je kategorija koja odmah ostavlja dojam povijesne građevine, tipične za grad ili zemlju u kojoj egzistira. Kada uz to napomenete da je to renovirani hotel, Heritage kategorije, dobivate na posebnosti koja je zanimljiva gostima iz različitih tržišnih skupina i segementa, kako poslovnih, tako i odmorišnih (leisure). Osim toga, gost nam prilazi s punim povjerenjem jer pretpostavlja da iza te kategorije stoji i kvaliteta. Da, dobili smo nove poslovne, ali i tematske, manje, kvalitetne grupe koje zanimaju kultura i gourmet doživljaji.

Dio ste svjetske mreže hotela Worldhotels. Kakva su ulaganja potrebna da bi se postalo članom odabranog društva hotela i opravdavaju li se ona brojem novih gostiju koje vam takvo članstvo donosi?
Prije svega, važno je da je hotel visoko rangiran po kvaliteti usluge, da je preuređen, ali i da ima neku svoju posebnost kojom se ističe od ostalih. Ipak je to lanac samostalnih i po nečemu jedinstvenih hotela. Kako su 90% naših gostiju stranci iz zapadne Europe, ovo članstvo pomoglo nam je u prodornosti na tom tržištu. Obzirom da WH posluje po principu klasičnih hotelskih lanaca, veliki naglasak daju proaktivnoj prodaji i suvremenim distibucijskim kanalima prodaje i marketinga. U tome ih najviše i koristimo.

Palace Hotel Zagreb

Rekordan rast MICE segmenta

Zagreb je ovogodišnji turistički rekorder koji bilježi najveće stope rasta dolazaka i noćenja. Sve je više ljetnih i „leisure“ gostiju, no zabrinjava i svojevrsna stagnacija poslovnog, odnosno MICE segmenta, s obzirom na gospodarsku krizu, uvjete poslovanja tvrtki u Hrvatskoj i sl. Kako komentirate ovo?
Vjerojatno, kako smo posebni u mnogočemu, posebni smo i u tom dijelu. Nemamo pad poslovnih i MICE gostiju, dapače, bilježimo izvrstan rast. Rujan je, primjerice, u tom segmentu oborio sve rekorde i bio najbolji u posljednjih pet godina.

Hotel je dobio i nove konferencijske prostore. Jesu li se gore spomenuti trendovi odrazili i na vaše konferencijsko poslovanje?
Trendovi su upravo takvi da nam je, iskreno govoreći, jako drago što nosimo kategoriju hotela 4 zvjezdice.

Preferirate li i osobno stare, povijesne hotele? Koji su vam najdraži hoteli koje ste posjetili?
Ne dijelim hotele na stare i nove, nego na one s dobrom i manje dobrom uslugom, odnosno doživljajem koji će mi pružiti. Općenito volim hotele, dosta putujem i kad biram hotel, želim vidjeti i doživjeti nešto novo.

Poznato je da se u turizmu radi „koliko je potrebno“, često i izvan regularnog radnog vremena. Stignete li uskladiti sve poslovne i privatne obveze?
Mislim da je danas u ovom, ali i svakom drugom poslu, najvažnija učinkovitost. Kao profesionalac u ovoj struci, ne volim kad se od puno posla radi „nauka“. Jako je dobar osjećaj imati puno posla, ali i učinkovito ga odraditi. Dobri rezultati postižu se jedino na taj način. Osobno, bolje funkcioniram kad mi je dan ispunjen od jutra do mraka.