×

Infografika: Poslovni bonton u 18 zemalja svijeta

Kakvi su običaji prilikom rukovanja, poslovnog sastanka ili ručka te koje geste su prihvatljive, a koje ne u 18 različitih zemalja svijeta, donosimo u zanimljivoj infografici
Infografika: Poslovni bonton u 18 zemalja svijeta

Prilikom poslovnog putovanja u inozemstvo, nešto sasvim jednostavno, poput upoznavanja i rukovanja s kolegama, postaje iznimno važno te može postaviti dobre temelje potrebne za sklapanje posla ili sabotirati cijeli posao.

U Turskoj se, primjerice, s osobama morate rukovati redoslijedom prema njihovim funkcijama u tvrtki, od viših pozicija prema nižima. U Singapuru se smatra nepristojnim bilo što osim vrlo laganog rukovanja koje traje malo duže od uobičajenog. U Meksiku i Novom Zelandu, muškarci moraju čekati da žena prva potakne rukovanje. Poljupci u obraz često slijede nakon rukovanja u Brazilu, a u Japanu rukovanje može zamijeniti naklon.

Osim rukovanja, tu je i govor tijela, ponašanje na sastancima, poslovni ručkovi ili večere koji također u svakoj zemlji imaju specifična pravila. Na primjer, u Japanu je nepristojno gestikulirati otvorenim rukama ili sjediti prekriženih nogu, a mahanje rukom s jedne na drugu stranu u Indiji se ne smatra pozdravom, već znači „ne“ ili „odlazi“. Što se tiče poslovnih objeda, u SAD-u su prihvatljivi sastanci za vrijeme bilo kojeg objeda, bio to doručak, ručak ili večera, dok se u Blegiji većina sastanaka održava za vrijeme ručka, jer se večer provodi u obiteljskom okruženju.

Kako biste izbjegli nepoštivanje običaja vaših kolega ili partnera iz inozemstva, bilo tijekom rukovanja, obroka ili poslovnog sastanka, prenosimo ovu praktičnu infografiku sa savjetima što je dozvoljeno, a što ne u poslovnom bontonu 18 zemalja u kojima biste se jednog dana mogli poslovno zateći. Dakle, krenite učiti i prakticirati svoj međunarodni poslovni bonton.

Infografika: Poslovni bonton