×

Insentiv putovanja - raskoš je OUT, kreativnost je IN

Današnji trendovi u insentiv putovanjima slijede „novi luksuz“, s naglaskom na autentična iskustva u lokalnom okruženju koja pružaju kontakt s novim, zanimljivim i uzbudljivim kulturama i životnim stilovima.
Incentive
Incentive

Dok neki i dalje povezuju luksuz s načinom života bogatih i slavnih, danas ipak prevladava mišljenje kako je luksuz povezan s autentičnim iskustvom prilagođenim pojedincu. Insentiv putovanje, koje zauzima posebno mjesto unutar ponude kongresne industrije (MICE: sastanci, insentivi, kongresi i eventi), već je tradicionalno sinonim za luksuz te se desetljećima povezuje uz pojmove kao što su ekskluzivno, skupo, elitno, ekstravagantno i raskošno. Samo najbolji su bivali nagrađivani insentiv putovanjima, stoga ih je takvo putovanje moralo razmaziti luksuzom, „baršunom i svilom“, ispred paparazza koji su čekali da snime njihovo savršenstvo.

Što je bilo raskošnije i pretencioznije, privlačilo je više pozornosti. Još uvijek postoji nekolicina nas kojima je to pretenciozno ponašanje izazivalo sram i nelagodu. 80-ih i 90-ih godina se smatralo jako kreativnim da primjerice alkohol teče fontanama iz vremena renesanse. Ti dani su davno prošli i srećom su iza nas.

Novo značenje luksuzaNovo tumačenje luksuza mijenjalo se tijekom vremena, što se može vidjeti u Ritz-Carltonovom ponovnom promišljanju vlastitog slogana „Dame i gospoda poslužuju dame i gospodu“. Kada je slogan osmišljen, glavni klijenti Ritz-Carltona su bili pojedinci visoke platežne moći obučeni u skupa dizajnerska odijela. Sredinom 90-ih zamijenili su ih milijunaši koji su zaradili na internetu, u kratkim hlačama i japankama – što sigurno ne priliči izgledu gospode.

Moj omiljeni tiskani magazin Monocle nedavno je, u suradnji s jednim od Hiltonovih luksuznih brandova Conradom, nastupio u intrigantnoj panel diskusiji na temu „Budućnost luksuznog putovanja“. Panelisti su uglavnom dijelili isto mišljenje na temu luksuza i svi su se složili da se to ne može promatrati kao univerzalni koncept primjenjiv na sve, već da je autentičnost od ključne važnosti za današnji luksuz. John Vanderslice, koji je na čelu Hiltonovih luksuznih i lifestyle brandova, smatra da luksuz mora biti odraz lokalne destinacije, poput primjerice Hiltonovih lifestyle brandova kao što je Canopy.
Istinska i autentična iskustvaDanas se značenje luksuza povezuje s terminima uzbudljivo, blisko i lokalno, što je miljama daleko od nekadašnjih pojmova elitno, elegantno i raskošno. Luksuz se danas zasniva na iskustvu lokalnog okruženja, istinskog i autentičnog, koji omogućava gostima da se u potpunosti prepuste iskustvu, ne kao turisti, već kao dio okruženja u kojem se nalaze.

Insentiv putovanje se razvilo na isti način, od općenitih programa do široke palete kreativnih usluga prilagođenih individualnim potrebama. Današnji trendovi u insentiv putovanjima slijede „novi luksuz“, s naglaskom na autentična iskustva u lokalnom okruženja koja pružaju kontakt s novim, zanimljivim i uzbudljivim kulturama i životnim stilovima.

Padraic Gilligan je potpredsjednik istraživačkog i edukacijskog odjela SITE-a (Society for Incentive Travel Excellence), a uz Patricka Delaneya vlasnik je i osnivač marketinške agencije SoolNua, koja surađuje s kongresnim destinacijama, hotelima i konferencijskim prostorima. Redovno objavljuje na popularnom blogu namijenjenom kongresnoj i event industriji @Padraicino.