×

Kako dobiti sredstva EU fondova u turizmu?

Tijekom listopada bit će raspisani novi natječaji za povlačenje sredstava EU, između ostalog i za financiranje projekata u turizmu. Kako biti upješan i dobiti sredstva, piše konzultant Marko Rogić
EU fondovi
EU fondovi

Turizam u Hrvatskoj iz godine u godinu raste i postiže sve bolje rezultate. No, kao i kod svake druge usluge ili proizvoda, bitno je usavršavati se i neprestano nuditi nove usluge i proizvode koje će zainteresirati turiste, kako bi mogli dobiti potpuni doživljaj tijekom svojeg putovanja i odmora. Za unapređenje usluga ili proizvoda u turizmu te pokretanje novih projekata koji će obogatiti turističku ponudu, potrebno je osigurati izvore financiranja koji će moći pratiti realizaciju investicije. Nakon ulaska Hrvatske u Europsku Uniju jedan od značajnih izvora financiranja koje nikako ne bi trebalo propustiti su EU fondovi, namijeneni između ostalog i unapređenju turističke ponude.

U strategiji 2014-2020 Europska komisija je namijenila 7 milijardi eura hrvatskom turističkom sektoru, koje za krajnji cilj imaju poboljšanje svih segmenata održivog turizma i produljenje turističke sezone. Hrvatska u toj strategiji može imati velike koristi jedino ako se apliciraju projekti koji će pomoći turističkim subjektima da unaprijede infrastrukturu, sadržaje i ponudu. Primjerice, mediteranska turistička sila Španjolska vrlo dobro je iskoristila ovakve fondove za unapređenje sektora. Španjolska je u 2013. ostvarila rekordnih 59 milijardi eura prihoda od posjeta stranih turista. Ukupna je potrošnja stranih gostiju u 2013. povećana za 9,6 posto u odnosu na godinu ranije, što predstavlja značajan poticaj za krhko španjolsko gospodarstvo, s obzirom da na turizam otpada desetina ukupnih gospodarskih aktivnosti. Španjolci su kroz fondove EU uzeli bespovratna sredstva kojima su poboljšali infrastrukturu hotela i ostalih smještajnih kapaciteta, turističkih sadržaja te su uložena znatna sredstva za promociju turističkih odredišta.

Što se financira iz EU fondova?
EU fondovi u turizmu kao financijska potpora bit će pružena malim i srednjim poduzetnicima koji ulažu u izgradnju, obnovu i povećanje kvalitete smještaja u malim i srednje velikim hotelima, kao i razvoj dodatne turističke ponude i poboljšanje komercijalne vrijednosti prirodnih i kulturnih resursa, obuhvaćajući pritom smjernice vezane uz održivost i očuvanje okoliša utvrđene nacionalnim strategijama. Kao prihvatljivi projekti financirat će se ulaganja u materijalnu i/ili nematerijalnu imovinu povezanu s izgradnjom novih ili modernizaciju, podizanje kategorije i proširenje postojećih hotela s 3 ili više zvjezdica, kao i s njima povezanih pomoćnih objekata koji se odnose na poslovni turizam (kongresna infrastruktura), odmorišni i zdravstveni turizam (wellness, spa i medicinski turizam), sportski i rekreativni turizam (teniski tereni, manje sportske dvorane, s malo sjedala ili bez njih, za košarku, odbojku, rukomet i sl., dvorane za squash ili racquetball, bazeni itd.), koji će pridonijeti povećanoj stopi popunjenosti i konkurentnosti hotela. Također, sufinancirat će se sudjelovanje na međunarodnim sajmovima u cilju promicanja novih ili poboljšanih proizvoda i usluga proizvedenih kao rezultat ulaganja uz pomoć potpore. U tom slučaju sredstva se mogu iskoristiti za kupnju avionske karte, spavanje u hotelu, najam štanda na sajmu, kao i tiskanje promotivnih materijala i letaka.

Ciljevi koje se prijavom na natječaje trebaju zadovoljiti su poticanje razvoja javne infrastrukture, očuvanje turističkih atrakcija, poticanje pristupačnog turističkog poduzetništva i menadžmenta koji za cilj ima poticanje poslovne prakse i strateškog planiranja u turističkom sektoru. Također, bespovratna sredstva služe i za postizanje učinkovitijeg korištenja prirodnih resursa, uključujući mjere štednje energije i korištenje obnovljivih izvora energije.

Novi natječaji - u listopadu
U prvom dijelu godine već je podijeljeno preko 30 milijuna kuna za potpore, a u zadnjem tromjesečju na raspolaganju će biti preko 260 milijuna eura, svim poduzetnicima i organizacijama u Hrvatskoj, u koje spadaju i turistički djelatnici i poduzeća.

Natječaji se mogu pratiti na službenim stranicama Ministarstva turizma, Ministarstva poduzetništva i obrta, Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, kao i na stranici www.strukturnifondovi.hr na kojoj se nalaze svi aktualni i oni nadolazeći natječaji.

Priprema natječaja zahtijeva potpunu predanost i fokus na bitne stavke projekta, ako se želi biti konkurentnim u slučaju kada se na jedan natječaj prijavi 300 poduzetnika, a sredstava ima za njih 30-ak. Dokumentacija koja se prilaže natječaju je vrlo opširna, a sastoji se od investicijske studije, poslovnog plana, izjave o korištenim potporama, skupne izjave, upitnika o uključivanju horizontalnih prioriteta, izjave prijavitelja/partnera o ispunjavanju i prihvaćanju uvjeta natječaja, izjava o partnerstvu, A i B obrazaca, itd.

Priprema je vrlo važna
Novi natječaji bit će raspisani u listopadu, a oni koji žele aplicirati, trebaju već sada početi pripremati svoje projekte. Od dana kada natječaj izađe u javnost, prijavitelj ima maksimalno mjesec dana za pripremu sve potrebne dokumentacije. Kada se otvori natječaj, pravilo za prijavu je “tko prvi - njegova djevojka”, tako da je uputno svoje projekte predati već u prvom satu od početka otvorenja natječaja. Svi koji unutar projekta planiraju i izgradnju ili obnovu svojih kapaciteta, trebaju unaprijed imati riješene sve potrebne dozvole za građenje, koje se u Hrvatskoj čekaju mjesecima, pa i godinama. Naime, one su sastavni dio obvezne dokumentacije.

S novim natječajima očekuju se i povećani iznosi sredstava. Sudeći prema rezultatima prethodnih natječaja, procjenjujem kako će od deset prijavljenih projekata, tri projekta zasigurno biti financirana. Ukoliko želite biti među tih 30% dobitnika sredstava, svoje projekte i prijave trebate početi pripremati na vrijeme, te po potrebi angažirati savjetnika kako biste maksimizirali svoje bodove.

Marko Rogić
konzultant za fondove EU

Tvrtka Poslovni prijatelj je konzultantska tvrtka koja se bavi pisanjem financijskih i poslovnih planova, investicijskih studija, projekata za EU fondove, te natječaje Ministarstava poduzetništva i obrta, Ministarstva turizma i Ministarstva regionalnog razvoja i EU fondova.