×

ICCA 2021: Nova ljestvica kongresnih destinacija prema indeksu uspješnosti

Objavljena je najnovija ICCA-ina ljestvica svjetskih kongresnih destinacija koja od sada podrazumijeva rangiranje po drugačijim i potpunijim parametrima
ICCA 2021
ICCA 2021

Nakon prošlogodišnje pauze, kada zbog različitog utjecaja pandemije koronavirusa na kongresnu industriju u pojedinim dijelovima svijeta ICCA nije objavila rang listu kongresnih zemalja i gradova, ove godine se popularna statistika vratila, ali ipak u nešto drugačijem, kvalitetnijem obliku. Ovogodišnji izvještaj predstavlja analizu 8.000 skupova planiranih za 2021. godinu, a kategorizira ih na temelju toga kako je na njih utjecala pandemija COVID-19, odnosno prema tzv. indeksu uspješnosti destinacije (Destination Performance Indeks - DPI). DPI rangira destinacije prema njihovom uspjehu u dobivanju domaćinstva skupa, prema kvaliteti COVID-19 regulativa, prilagodljivosti i tehnološkoj sposobnosti za transformaciju događanja uživo u virtualan ili hibridan oblik omogućavajući time nastavak poslovanja. Tako se DPI sastoji od ovih pokazatelja uspješnosti:

  • planirani skupovi
  • skupovi na koje pandemija nije utjecala (unaffected)
  • virtualni skupovi
  • hibridni skupovi
  • digitalizacija (virtualni/hibridni)
  • nastavak poslovanja (nepogođeni/virtualni/hibridni)

ICCA izvještaj otkriva da je 2021. godina donijela „the show must go on“ mentalitet industriji. Primjerice, tržišni udio virtualnih i hibridnih skupova udvostručio se u samo jednoj godini. Nastavak poslovanja također se povećao za 30%, dok je otkazivanje poslovanja palo sa 61% na 31%. Najveću stopu nastavka poslovanja od svih regija imao je Bliski istok (77%), a slijede ga Latinska Amerika (72%) i Azija (71%). Od svih regija, Latinska Amerika je pokazala najznačajniji rast u nastavku poslovanja u odnosu na 2020. godinu, s porastom od 35%.

SAD i dalje predvodnik među kongresnim zemljama, Grčka i Danska ušle među prvih 20U usporedbi s ljestvicom prvih 20 zemalja iz 2019. godine, zastupljene su iste zemlje s izuzetkom Argentine i Brazila, koje su sada zamijenile Grčka i Danska. Najveći skok napravila je Austrija - sa 16. na 11. mjesto. Među prvih 10 kongresnih zemalja, zbog velikog broja hibridnih skupova, Republika Koreja je zamijenila Nizozemsku, čime je broj azijskih zemalja sada ukupno tri, zajedno s Japanom i Kinom. Među prvih pet zemalja, Španjolska je skočila s 4. na 2. mjesto, a Italija je zamijenila UK i zauzela 5. mjesto.

SAD je vodeća država na ljestvici prema sljedećim pokazateljima: planirani skupovi (512), virtualni skupovi (268), digitalizacija (322) i nastavak poslovanja (354), dok je Španjolska imala najviše skupova na koje pandemija nije utjecala (38), a Kina najviše hibridnih skupova (71) .

ICCA 2021 - Top 20 zemalja

Borba za prvo mjesto između Beča i LisabonaU usporedbi s prvih 10 gradova na ljestvici 2019. godine, zastupljeni su isti gradovi s izuzetkom Tokija, kojeg je zamijenio Bruxelles. Osim toga, pridošlice u prvih 20 su Budimpešta, Porto i Stockholm (2. portugalski i skandinavski grad u prvih 20, nakon Lisabona i Kopenhagena) i Montreal, jedini sjevernoamerički grad među prvih 20.

Za prvu poziciju prema DPI-ju žestoko su se borili Beč i Lisabon. Beč je na prvom mjestu na ljestvici virtualnih i poslovnih skupova, dok je Lisabon broj 1 na ljestvici planiranih, hibridnih i digitalnih. Zbog više pozicije na ljestvici „Unaffected“, Beč je preuzeo prvo mjesto prema ukupnom DPI-ju.

ICCA 2021 - Top 20 gradova

Hrvatska pala za jedno mjesto na ljestvici, na listu uključeno još 6 hrvatskih gradovaHrvatska je na ovogodišnjoj listi zauzela 35. mjesto u ukupnom poretku zemalja svijeta, što je pad za samo jedno mjesto u usporedbi s 2019. godinom. Ukupno je održano 39 skupova, od čega je 8 održano uživo, 20 virtualno i 11 hibridno. Slovenija se nalazi odmah ispod Hrvatske, na 36. mjestu, dok je Srbija na 47., a Bosna i Hercegovina na 72. mjestu.

Na ljestvici svjetskih kongresnih gradova Zagreb se smjestio na 58. mjestu s održanih 16 skupova asocijacija: 3 prema planu (unaffected), 10 u virtualnom te 3 u hibridnom formatu. Dubrovnik se nalazi na 113., Split na 161., a Opatija na 1.024. mjestu. Osim ovih destinacija, koje su i dosadašnjih godina bile uključene u ICCA analizu, ove godine se na listi našlo još šest hrvatskih gradova: Šibenik (343. mjesto), Zadar (506. mjesto), Osijek (592. mjesto), Brijuni (876. mjesto), Pula (957. mjesto) i Rijeka (na posljednjem 1.040. mjestu).

Ljubljana se smjestila na 45. mjestu s ukupno održana 24 skupa (od planiranih 39), a Beograd na 60. mjestu s ukupno 16 skupova (od planiranih 24).

„Sada kada je globalna kongresna industrija imala više vremena za prilagodbu izazovima pandemije, željeli smo odati priznanje i nagraditi trud destinacija ne samo da održe ove ključne skupove, već i da poboljšaju svoje poslovanje. Ulaganja koja su destinacije uložile u nove tehnologije, partnerstva i inicijative za zagovaranje nastavit će poticati našu industriju.“, naglasio je izvršni direktor ICCA-e Senthil Gopinath