×

Koje trendove kod incentive putovanja možemo očekivati u razdoblju pred nama?

Incentive putovanja se ponovno bude, a koji segmenti takvih programa će tvrtkama biti najvažniji u 2022. godini, saznajte u nastavku
Vožnja kajacima
Vožnja kajacima
Foto: Pixabay

Iako je kriza najviše utjecala na ovaj MICE segment te su u posljednje dvije godine incentive (poticajna) putovanja svedena na minimum, trenutna situacija i nedostatak kvalitetne radne snage u mnogim industrijama, pojačavaju fokus na zapošljavanje i zadržavanje zaposlenika pa poticajni programi postaju važniji nego ikada.

U pokušaju da privuku najbolje talente, tvrtke traže načine na koje mogu biti konkurentnije na tržištu rada. Incentivi nude isprobanu i testiranu metodu povećanja paketa naknada i povećanja angažmana zaposlenika. Prema izvještaju „Industry Outlook 2022“ udruženja Incentive Research Foundation (IRF), očekuje se da će se ukupni proračuni za incentive putovanja povećati za 34% u 2022., uz povećanje potrošnje po osobi sa 650€ po osobi prošle godine, na 690€ ove godine. IRF-ova studija iz lipnja 2021. također je pokazala da 80% ispitanika u anketi smatra da grupna incentive putovanja 'vrlo' ili 'izuzetno' motiviraju. Stoga donosimo nekoliko najvažnijih trendova za 2022. godinu kako bi incentivi bili uspješni, a zaposlenici i poslovni partneri bili angažirani i motivirani.

Fokus na izgradnju kulture tvrtkeUz rastući broj radne snage na daljinu, stvaranje osjećaja povezanosti važan je dio svakog incentive programa. Incentivi bi trebali biti osmišljeni oko povezivanja odluka, ponašanja i djelovanja zaposlenika sa širom strategijom oporavka od pandemije. Trebalo bi se snažno usredotočiti na ciljeve poduzeća nakon pandemije i izgradnju kulture tvrtke.

Uključivanje šireg kruga zaposlenikaMnogi incentive programi tradicionalno su usmjereni na zaposlenike s vrhunskim rezultatima i starije članove tima. No, dok se tvrtke bore za privlačenje i zadržavanje talenata, moraju uključiti zaposlenike na svim razinama kao dio šire strategije zadržavanja. Programi poticaja i priznanja trebali bi uključivati kombinaciju nagrada (poput putnih bodova) i roba. Ova kombinacija pomaže doprijeti do zaposlenika koji rade na pola radnog vremena, kao i onih koji čine većinu.

Stvaranje zdrave konkurencijeProgrami nagrađivanja bodovima dobri su u motiviranju zaposlenika u velikim organizacijama. Utjecaj bodova nadilazi jednokratno zadovoljstvo budući da zaposlenici osjećaju zahvalnost kada im se bodovi dodijele, zatim iščekivanje dok planiraju i odabiru svoju nagradu te na kraju, uzbuđenje otkupljivanja bodova za nagradu. To također znači da se nagrade mogu dodjeljivati češće, bodovi pružaju individualno priznanje među kolegama i potiču angažman zaposlenika u tvrtki.

Personalizacija na višoj raziniUsluge kupnje na zahtjev i po mjeri kupca kao što su Uber Eats, Netflix i AirBnB, dovele su do toga da se sada isto očekuje i od incentiva. Povećat će se želja da se nagrade uruče i prezentiraju na smislen način koji slavi primatelja. Programi bi trebali uzeti u obzir sve veći broj radnih i životnih stilova zaposlenika, a prikupljanje podataka bit će ključno da se to postigne.

Širi doseg putem hibridnog formataDok su tvrtke tijekom pandemije, stjecajem okolnosti bile primorane održavati virtualna događanja na kojima su objavljivale priznanja i nagrađivanja, mnogi organizatori incentiva još uvijek uključuju hibridne elemente, kako bi se iskustvo podijelilo sa širim krugom sudionika. Ne samo da je ovo prilika da incentivi dopru do većeg broja ljudi, već je i mogućnost biti dijelom događanja snažan motiv za druge zaposlenike.

Dobrobit sudionika na prvom mjestuNakon nekoliko godina povremene društvene izolacije, mnogi su još uvijek nervozni zbog gužvi ili prometnih područja. Sudionici incentiva žele manje gužve, više otvorenih prostora i udaljenih područja. Često se preferira kraće vrijeme leta i putovanja te središnja lokacija, a također se sve veća pažnja posvećuje zabrinutosti pojedinaca oko održivosti. Kako bi se u tome uspjelo, veći incentivi mogu se održavati kroz nekoliko manjih ili kroz regionalna događanja. Individualna poticajna putovanja postaju sve popularnija, pogotovo ako se zaposleniku ne sviđa grupno putovanje, no to će se vjerojatno rijetko primjenjivati. Mentalno zdravlje i emocionalno blagostanje mogu se uzeti u obzir uz veću fleksibilnost i mogućnosti u pogledu rasporeda, stanki i fizičkog razmaka.

Česta komunikacijaPovećanje komunikacije prije i tijekom incentiva osnažit će polaznike da donose odluke i upravljaju svojim očekivanjima. Informacije se mogu raščlaniti na lako probavljive zalogaje, zajedno s glavnim dokumentom ili detaljnom web stranicom, kako bi se izbjeglo preopterećenje. To također znači da se detalji mogu lako i brzo ažurirati, posebno u okruženju u kojem se pravila i zahtjevi mogu brzo promijeniti.

Održavanje visokih standardaNedostatak radne snage utječe na cjelokupno incentive iskustvo, uključujući dostupnost letova, restorana i lokalnih aktivnosti. To je dodatno otežano zahtjevima za više prostora zbog pravila distanciranja ili preferencija sudionika. Rezervacija restorana, dovođenje dodatnog osoblja na lokaciju i partnerstvo s lokalnim DMC agencijama najbolje su opcije za održavanje iskustva na visokoj razini.