×

10. Forum hrvatske kongresne industrije: Potencijali kongresnog turizma u održivim projektima kontinentalne Hrvatske

Održivi eventi i razvoj manje poznatih hrvatskih destinacija zahvaljujući posebnim projektima, teme su koje su okupile dionike hrvatske kongresne industrije na 10. HUPKT Forumu
10. Forum hrvatske kongresne industrije
10. Forum hrvatske kongresne industrije

Jubilarno 10. izdanje Foruma hrvatske kongresne industrije u organizaciji HUPKT-a, održalo se u Zagrebu, 7. prosinca u hotelu Hilton Garden Inn. Nakon dvije godine, dionici hrvatskog kongresnog turizma napokon su se okupili uživo i njihovo zadovoljstvo što ponovno imaju priliku družiti se uživo bilo je očigledno i gotovo opipljivo. Forum je okupio 60 sudionika uživo i 40 sudionika koji su ga pratili virtualnim putem.

10. Forum hrvatske kongresne industrije

Već tradicionalno, prvi dio Foruma sastojao se od predstavljanja rada u ovoj godini i planova za sljedeću HUPKT-a, MEETEX-a i Kongresnog odjela HTZ-a. Ranko Filipović je predstavljajući rad udruge istaknuo kako je broj članova u protekloj godini prvi puta u padu, ali s obzirom na situaciju u kojoj su se članovi našli i kako je veliki broj njih čak prestao djelovati uslijed krize, to i ne čudi. No, optimizam za ponovni rast u budućnosti, možda već i sljedeće godine, postoji. Adem Braco Suljić je predstavio MEETEX 2022 te kao novitet ovogodišnje burze istaknuo novu nišu izlagača u segmentu luksuznih i boutique hotela, destinacijskih vjenčanja i organizacije evenata. Voditeljica Kongresnog odjela HTZ-a, Mirjana Resner, predstavila je planirane aktivnosti za 2022. godinu, kao što su suizlaganje na kongresnim burzama, sudjelovanje na međunarodnim radionicama, organizacija inspekcijskih putovanja i poslovnih susreta te produkcija i promocija sadržaja vezanih uz hrvatski poslovni turizam na novim web stranicama HTZ-a specijaliziranim za taj sektor.

10. Forum hrvatske kongresne industrije

Novost u programu Foruma ove je godine bilo predstavljanje rada i planovi za sljedeću godinu Zajednice poslovnog turizma pri HGK. Unaprijed snimljenu prezentaciju održala je Jasmina Kanaš, predsjednica Zajednice, javljajući se iz Abu Dhabija. Ona je istaknula značaj zajednice u zahtjevima za pomoć države kongresnoj industriji tijekom pandemije, donošenju epidemioloških mjera za održavanje skupova, sastancima sa Stožerom civilne zaštite i predstavnicima povezanih industrija, kao i projektu #SafeStayinCroatia. Naglasila je kako je analizom sadašnjeg stanja identificirano 9 ključnih izazova hrvatskog turizma te da intenzivno rade na novoj strategiji razvoja turizma jer gotovo nijedan cilj prošle strategije nije postignut.

Održivi projekti potiču razvoj destinacija – uspješni primjeri Karlovca, Međimurja i Požeško-slavonske županijeOvogodišnja tema Foruma, kojoj je Events Industry Council (EIC) pripisao je 4 edukacijska boda, bili su održivi eventi. Uvodno predavanje na ovu temu s konkretnim strateškim i operativnim savjetima organizatorima događanja, održao je prof. dr. sc. Oliver Kesar, profesor na Katedri za turizam na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, dugogodišnji član i suradnik HUPKT-a. Keynote predavanje održala je Annika Rømer, voditeljica projekta Copenhagen Legacy Lab u turističkoj zajednici Kopenhagena - Wonderful Copenhagen, koja se javila putem live video linka. Ona je predstavila platformu Copenhagen Legacy Lab kao strateški pristup stvaranju dugoročnog pozitivnog učinka kongresa na destinaciju.

10. Forum hrvatske kongresne industrije

Kako i u kojoj mjeri održivi projekti i održivi eventi mogu utjecati na razvoj destinacije, govorilo se na panelu koji je uslijedio, a koji je predstavio tri uspješna hrvatska održiva projekta. Prvi primjer je slatkovodni akvarij Aquatika iz Karlovca koji su predstavile Margarita Maruškić, ravnateljica ustanove i Marina Burić, direktorica TZ Karlovca. Još jedan uspješan primjer održive destinacije na primjeru Termi Sveti Martin predstavili su Igor Nekić, direktor Termi i Rudi Grula, direktor TZ Međimurske županije. Ono što je većini prisutnih bila velika novost i zanimljivo saznanje su brojni zanimljivi baštinski projekti koje nudi Požeško-slavonska županija, poput IC Terra Panonica te IC Muzej bećarca, kao i projekt „Svijet graševine“. Njih su predstavile Marija Šarić, gradonačelnica Pleternice i Maja Jakobović Vukušić, direktorica TZ Požeško-slavonske županije.

10. Forum hrvatske kongresne industrije

Nakon što su predstavili svoje zanimljive i uspješne projekte koji mogu privući i poslovne skupove, moderatorica panela Aleksandra Uhernik-Đurđek iz Eventfully Croatia, upitala je sugovornike koje vrste poslovnih događanja vide kao najpogodnije i najprikladnije za svoje destinacije. Za Karlovac i Aquatiku su tako istaknuti manji poslovni skupovi s kombinacijom aktivnosti u prirodi, za Međimurje i Terme Sveti Martin skupovi za profesionalce u sportu, a za Požeško-slavonsku županiju konferencije na temu očuvanja baštine te razni teambuilding i incentive programi.