×

Gregor Balažic: Beachrex.com - sve plaže svijeta na jednom mjestu

Povodom nedavnog predstavljanja web portala BeachRex.com na kojem je predstavljeno više od 1000 hrvatskih i slovenskih plaža, razgovarali smo s autorom projekta, Gregorom Balažicem.
Gregor Balažic
Gregor Balažic

Gregor Balažic autor je projekta BeachRex, koji planira razviti u bazu svih svjetskih plaža na jednom mjestu, a za sada sadrži 1.022 hrvatske i 20 slovenskih plaža. Oduvijek je bio ljubitelj plaža, sunca i mora pa je tako prije 8 godina napustio posao u velikoj tvrtki, kupio kamper, kameru i s dobro pripremljenim planom i vizijom započeo svoj put i istraživanje plaža Mediterana. To je rezultiralo ogromnom zbirkom od 50.000 fotografija, 2.500 video snimaka i 3D sfernih snimaka, te više od 500.000 informacija o vrsti plaže, infrastrukturi i objektima na pojedinoj plaži. Ovi podaci su sada zastupljeni na web stranici www.beachrex.com.

Gregor Balažic: Beachrex.com doprinosi realizaciji prirodnog potencijala hrvatskih plaža

Nedavno ste predstavili svoj vrlo zanimljiv projekt BeachRex.com, bazu više od 1000 plaža Hrvatske i Slovenije sa svim potrebnim informacijama te video i foto zapisima. Kako je nastala ideja o tako neobičnom projektu?
Ideja je nastala iz više razloga. Prvo, tu je ljubav prema plažama i takvom obliku odmora. Svi mi koji volimo obilaziti plaže znamo da je odlazak na plažu vrlo često veliki logistički izazov. Ima puno lijepih slika plaža, koje su veoma atraktivne i koje bismo željeli posjetiti, ali nam često nedostaju relevantne informacije kako bismo imali osjećaj da imamo čitav proces pod kontrolom. Kao izvor informacija općenito pa tako i o plažama najčešće se koristi internet. Ali, koliko je internet dobar kao izvor informacija, toliko je i loš jer ima puno različitih web stranica koje imaju različite standarde ili modele prezentacije plaža. Tako da je to jedan mali kaos. Neke su lokalne, neke nacionalne, ali niti jedna, po mom mišljenju, nije potpuna. I kada tako tražimo informacije na webu, trošimo naše dragocjeno vrijeme i vrlo često ostanemo bez konkretnih informacija. Najgore iskustvo je kad informacije tražimo na internetu kako bismo uštedjeli vrijeme, a na kraju dobijemo upravo suprotno iskustvo. Obzirom da sam i sam imao takvo iskustvo s previše izgubljenog vremena, rodila se ideja da pokušam što je bolje moguće organizirati i prezentirati turističku ponudu plaža i postaviti novi standard u ovoj branši turističke industrije.

Gregor Balažic: Beachrex.com doprinosi realizaciji prirodnog potencijala hrvatskih plaža

Jednostavno pretraživanje plaža po vašim željama

Kako portal funkcionira, koje sve informacije o plažama korisnici mogu pronaći na njemu?
Na stranici se može pretraživati na više različitih načina. Postoje dvije kategorije pretraživanja: osnovni ili napredni način. Osnovni način podrazumijeva pretraživanje po karti gdje se može klikati po ikonama. Sa svakim klikom na ikonu prikazuje se slika i naziv plaže. Prikaz ikone na karti može se promijeniti iz ikone po tipu korisnika plaže (obitelj, avanturisti i zabava) u ikonu po tipu tla plaže (pijesak, šljunak, kamen, stijene, beton ili travnato tlo). Osim karte, postoji i lista plaža koje su raspoređene po regijama uz obalu i po otocima. Kada se klikne na ovu listu plaže se mogu pretraživati po gradovima. Svaki put kad se klikne na listu, prikaz plaža na karti se prilagodi toj listi. Za one koji već znaju koji tip plaže traže, bilo po tipu korisnika ili po vrsti tla, tako jednim klikom mogu dobiti listu željenih plaža. Za sve one koji u detalje znaju što žele od plaže, postoji napredna tražilica s oko 200 detalja o plaži. To je ujedno i maksimalan broj detalja koje opis neke plaže može imati, ali u prosjeku ih ima puno manje. Putem naprednog petraživanja svatko može dobiti listu od nekoliko plaža koje po svim kriterijima odgovaraju baš njegovim potrebama. Svaka plaža na toj listi zatim ima pojedinačne informacije grupirane u 13 kategorija. Prvo su fotografije plaže, zatim panoramska fotografija, video, informacije o parkiralištu, put do plaže, navigacija, vremenska prognoza, temperatura mora, web kamera (ako postoji), detaljnije informacije, smještaj, hrana i, na poslijetku, komentari i ocjena drugih korisnika.

Gregor Balažic: Beachrex.com doprinosi realizaciji prirodnog potencijala hrvatskih plaža

Osim što mogu odabrati i posjetiti plažu, korisnici mogu i rezervirati najbliži smještaj na Booking.com servisu koji je integriran u BeachRex. Kako je nastala suradnja s Bookingom, hoće li to biti jedan od izvora prihoda vašeg projekta?
Sa servisom Booking.com surađujemo putem affilliate programa, koji je vrlo poznat i dobar model. Za sada je to jedan od izvora prihoda za naš projekt, ali nije jedini, tu su i oglasi. Razvijamo novi model rezervacije smještaja, koji će u pozaditi funkcionirati sasvim drugačije, ali će za posjetitelje stranice imati sličnu funkciju. Naš je cilj svakako i jaka suradnja s turističkom industrijom, koja ima veliki potencijal i već ga dobro koristi, ali ima mjesta i za novu platformu za svoju promociju.

Vizija projekta: Sve plaže svijeta na jednom mjestu

Što je sve bilo potrebno kako bi se kreirala tako opsežna baza plaža i koliko dugo je nastajao projekt?
Cijeli projekt traje ukupno već 8 godina. Prvo je bila potrebna dobra analiza ove branše i potencijala. Od važnosti je bilo i saznati koje informacije već postoje na internetu kod konkurenata, što turisti najviše pretražuju i kako bi se te informacije mogle turistima servirati na bolji, brži, funkcionalniji i kvalitetniji način. Sama analiza trajala je sigurno godinu dana. Zatim se trebalo pripremiti za odlazak na teren. Kupiti svu potrebnu opremu i nije bilo tako zahtjevno, više je vremena u ovoj fazi pripreme potrošeno na traženje svih potencijalnih plaža uz obalu. Nakon toga je trebalo razviti metodu za takvo istraživanje. Sami terenski rad trajao je 4 godine, u 6 zemalja na obali Sredozemlja. I tu je bilo potrebno razviti modele i metode kojima bi se na funkcionalan način dobilo što više informacija. Sada, u zadnjoj fazi, koja vjerojatno nije posljednja jer ima još puno potencijala, radilo se na web stranici i prezentaciji svih materijala s 2.445 plaža.

Gregor Balažic: Beachrex.com doprinosi realizaciji prirodnog potencijala hrvatskih plaža

Vaš projekt je nastao iz ljubavi prema moru, suncu i ljepotama prirode, a kako bi olakšao svim turistima pronalazak idealne plaže. No, kako ste financirali projekt, opremu i svoja putovanja?
Do prije dvije godine sve sam financirao sam, od svoje ušteđevine. Pomogla mi je i obitelj, najviše majka koja je od početka vjerovala u ovaj projekt, što za neke druge baš ne bih mogao reći. Prije dvije godine projektu se pridružio moj prijatelj i sada partner, Martin Korošec, koji je ujedno naš marketinški stručnjak koji sa svojom tvrtkom Rdeča oranža uvelike pomaže u prezentaciji projekta.

Koji su Vam daljnji planovi, planirate li proširiti bazu plaža i na druge svjetske zemlje i koje?
Da, u planu imamo i širenje. Do kraja ove godine planiramo prezentirati i ostale plaže iz naše baze, a to su plaže iz BiH, Italije, Francuske i Španjolske. Za razliku od Hrvatske, baza plaža ovih zemalja nije još popunjena, ali će ipak biti najveća. A kako bismo relizirali našu viziju i okupili sve plaže svijeta na jednom mjestu, trebat će nam pomoć drugih turista koji putuju diljem svijeta. Na tome isto radimo i nadam se da ćemo uskoro prezentirati i mobilnu aplikaciju za unos novih plaža, po našom standardu, na BeachRex stranicu. Imam još puno ideja koje bih volio realizirati, ali treba ići korak po korak.

Gregor Balažic: Beachrex.com doprinosi realizaciji prirodnog potencijala hrvatskih plaža

Prirodne ljepote hrvatskih plaža prate infrastrukturni nedostaci

Posjetili ste ukupno 2.445 svjetskih plaža. Hrvatske plaže su poznate po svojim prirodnim ljepotama, ali imaju i nekih infrastrukturnih nedostataka. Čemu bi se po Vašem mišljenju trebalo dodati malo više pažnje kod uređenja plaža?
Da, u Hrvatskoj postoje nedostaci po pitanju infrastrukture, ali i puno prirodnih barijera za poboljšanje ovog segmenta. Neke plaže se jednostavno nalaze na takvom geografskom položaju koji zahtijeva izdašne investicije da bi se poboljšala infrastruktura. Svakako bi trebalo biti više parkirališta oko plaža. Vrlo često sam morao automobil ostaviti uz cestu kako bih mogao doći do plaže, a to nije baš sigurno. Također, putevi do plaža bi mogli biti bolji i sigurniji, uz dodatne putokaze i znakove za turiste. Tu ima još jako puno prostora za poboljšanja. Trenutno se svaki posjetitelj mora sam snalaziti kako zna i umije, a tu se gubi na realizaciji prirodnog potencijala, jer posjetitelji ni ne znaju da neka mjesta i plaže postoje, kako da dođu do njih i tamo uživaju. Na hrvatskim plažama bi trebalo osigurati i više wc-a i tuševa, a nedostaje i igrališta za djecu. Trebala bi postojati neka standardizacija u uređenju plaža. Trenutno svaki grad za sebe uređuje plaže pa neki imaju dobra rješenja, neki nešto slabija i u većini slučajeva se radi o improvizacijama, a kod improvizacije se nikad ne zna hoće li funkcionirati i tko je odgovoran. Meni se svidio model u Francuskoj i Španjolskoj gdje je infrastruktura izgrađena po najvišem mogućem standardu. Najviše mi se svidio njihov model javnog wc-a, kojih je uistinu bilo dosta pa kao turist nisam trebao trošiti puno vremena za tu logistiku.

Gregor Balažic: Beachrex.com doprinosi realizaciji prirodnog potencijala hrvatskih plaža

Ne postoje dvije jednake plaže i svaka ima svoje čari. Vaš izbor je jako velik, no ipak, možete li izdvojiti top 3 Vama osobno najljepše plaže i objasniti odabir?
Najviše mi se sviđa plaža Galebove stijene kod Pule u Istri. To je plaža na kojoj sam bio najviše puta u životu pa je zato odlično poznajem i iznad mora i ispod površine. Na Galebovim stijenama se može uživati u plivanju, ronjenju, skokovima s desetmetarskih stijena, pogledu, hladovini... Lani sam otkrio i jednu pedesetak metara duboku špilju u koju se može uplivati, ali treba imati svjetiljku. Jako se mi sviđa i plaža Murvica na otoku Braču. Mislim da je jedna od najromantičnijih plaža koje imate u Hrvatskoj. Otok Brač zaista ima puno lijepih i romantičnih plaža. Sviđa se mi i plaža Storišće na otoku Krku, pored grada Baška. Nije baš lako dostupna, ali se može pohvaliti posebnom atmosferom za koju su na jednoj strani zaslužne stijene, koje tamo nisu bijele nego više crvene boje, te na drugoj strani tirkizno more.