×

HUPKT: Hrvatska treba nove kongresne centre

Prenosimo intervju s osnivačima Hrvatske udruge profesionalaca kongresnog turizma, objavljenog u novom broju časopisa Kongres: Pavlom Markovićem, Slavenom Reljićem i Rankom Filipovićem.
Pavle Marković, Slaven Reljić i Ranko Filipović
Pavle Marković, Slaven Reljić i Ranko Filipović

Što mislite o hrvatskoj kongresnoj industriji?

Ranko: Hrvatska kongresna industrija ima dugu tradiciju, izvrsne mogućnosti i svijetlu budućnost. Radi se o obliku turizma koji donosi poslove destinacijama izvan glavne sezone, u jesen, zimu i proljeće, kada gotovo da i nema drugih turističkih aktivnosti u njima.

Slaven: Htio bih naglasiti kako je kongresna industrija u Hrvatskoj u početnoj fazi rasta, ako govorimo o tzv. životnom ciklusu proizvoda. Imamo veliku priliku postati zrela destinacija za manje i srednje velike skupove. Javni i privatni sektor zajednički nastoje unaprijediti industriju i bolje je pozicionirati na međunarodnom kongresnom tržištu.

Pavle: Hrvatska kao destinacija koja ima puno toga za ponuditi. Slažem se s kolegama i smatram da još nismo dosegnuli svoj puni potencijal.

Možete li istaknuti njezine prednosti i nedostatke?

Ranko: Pozitivne strane su duga tradicija u turizmu, iskusni profesionalci sa svojim znanjem, zatim izvrsna pozicija na svjetskoj kongresnoj karti, pristojna infrastruktura, niz predivnih mjesta te ekološka očuvanost. Negativne strane su nedostatak kongresnih centara, odnosno kvalitetnih zatvorenih prostora za grupe veće od 200-300 ljudi i nedovoljan broj zračnih linija izvan glavne sezone.

Slaven: Velika je prednost činjenica da je Hrvatska geografski blizu glavnih europskih tržišta. A svi oni trebaju i žele otkrivati nove destinacije. Naši kongresni hoteli redom su obnovljeni, a na tržištu je prisutno sve više posebnih prostora, kao što su povijesni i ostali atraktivni prostori. Mnogi kongresni profesionalci i ponuđači usluga vide u ovome svoju priliku te žele biti konkurentni u segmentu zahtjevnih klijenata. Ovakav entuzijazam će vrlo brzo dati rezultate. Slabost Hrvatske kao kongresne destinacije jest nedostatak konferencijskih centara, što je velika prepreka razvoju industrije, zatim nedostatak izravnih letova u destinacije te image Hrvatske kao isključivo odmorišne, ljetne destinacije. 

Pavle: Što još dodati? Kolege su rekle gotovo sve. Mislim da trebamo više raditi na edukaciji i razvoju novih proizvoda. Turizam, a posebno kongresni turizam, svakodnevno se mijenjaju, stoga je edukacija nužna kako bismo držali korak s konkurencijom, kao i s potrebama i očekivanjima klijenata. 

Jesu li nužne promjene? Ako jesu, koje?

Ranko: Naravno, stvari uvijek mogu i trebaju biti bolje. Očekujemo Pravilnik Ministarstva turizma koji će pomoći agencijama u transformaciji prema profesionalnim organizatorima kongresa (PCO), odnosno u specijalizaciji primarno u kongresnoj industriji. Lokalne i državne vlasti moraju biti svjesni potencijala kongresne industrije za razvoj lokalne i nacionalne ekonomije.

Slaven: promjene i poboljšanja su nužna jednako u javnom i privatnom sektoru. Osim certifikacije PCO agencija, trebala bi postojati određena vrsta certificiranja i ostalih kongresnih usluga. Jedan kongresni centar u Zagrebu i barem još jedan (u Splitu ili drugom obalnom gradu) bi dao zamah kongresnom turizmu i privukao bi velike međunarodne kongrese udruženja. Potrebno je više izravnih letova, i to kroz cijelu godinu. Novi kreativni proizvodi u destinacijama su također važni za skupove i insentive. Isto tako, opća marketinška i komunikacijska strategija turizma bi trebala više prostora dati kongresnom turizmu.

Pavle: Promjena je jedina konstanta na svijetu. Potrebe klijenata se mijenjaju na dnevnoj bazi. Stoga, da bismo ostali konkurentni, moramo se mijenjati i pratiti što se događa na kongresnom tržištu.

Nedavno ste osnovali Hrvatsku udrugu profesionalaca kongresnog turizma. Kako ste se odlučili na to i koji su vaši ciljevi?

Ranko: Željeli smo okupiti sve kongresne profesionalce jer jedino zajedno možemo gurati stvari i utjecati na promjene. Naš je cilj dokazati kako je kongresni turizam snažan alat za razvoj gospodarstva ako se njime upravlja na dobar način, na dobrobit svih uključenih i ali i same zemlje.

Slaven: Kako je Ranko rekao, kongresni turizam može biti snažniji zamašnjak razvoja hrvatskog turizma. HUPKT okuplja profesionalce u kongresnoj industriji i daje novu energiju, jer jedino zajedničkom suradnjom možemo doseći naše ciljeve. Želimo repozicionirati Hrvatsku u poznatu i atraktivnu kongresnu destinaciju u Europi.

Pavle: Ujedinjeni možemo biti puno uspješniji, odnosno raditi stvari na bolji način. Dvije glave uvijek su pametnije od jedne.

Kakav je vaš odnos s Hrvatskim kongresnim i insentiv uredom te regionalnim kongresnim uredima? Na koji se način vaša udruga razlikuje od Kongresnog ureda?

Ranko: Uspostavili smo bliske odnose s Hrvatskim kongresnim i insentiv uredom, kao i s lokalnim kongresnim uredima, te s Udrugom  hrvatskih putničkih agencija i Udrugom poslodavaca u hotelijerstvu. Vjerujemo kako dijelimo slične probleme, ali i zajednički cilj – napraviti hrvatski turizam cjelogodišnjim profitabilnim biznisom, dok ujedno zagovaramo održivi turizam u smislu očuvanja okoliša i kulturne baštine.

Slaven: HKIU i lokalni kongresni uredi nas podržavaju. Djelujemo kao partneri i planiramo surađivati na mnogim projektima, što vodi boljoj tržišnoj poziciji hrvatske kongresne industrije.

Pavle: Svi trebamo jedni druge, stoga stvaranje odnosa i suradnje smatramo nužnošću. 

Kome je udruga namijenjena? Tko su članovi udruge i koga sve želite privući?

Ranko: HUPKT je prvenstveno namijenjena profesionalcima u kongresnoj industriji, ali i široj javnosti, prije svega, organizatorima skupova i sastanaka. Želimo im poručiti da, surađujući s našim članovima, mogu biti sigurni da će im profesionalci pružiti dobru uslugu, što će rezultirati uspješnim kongresima.

Slaven: Upravo tako, svi profesionalci su dobrodošli: iz DMC i PCO agencija, kongresnih ureda, kongresnih hotela i ostalih prostora, cateringa, AV opreme, prijevoznika te svih ostalih segmenata u industriji, kao i medija koji prate turizam i kongresnu industriju.

Pavle: Da, profesionalci iz svih segmenata industrije su više nego dobrodošli – umrežavanje je ključna riječ!

Jeste li zadovoljni dosadašnjim odazivom? Mislite li da je odluka o osnivanju udruge bila dobra?

Ranko: Odluka je definitivno bila dobra. Odaziv je dobar, imajući na umu da smo s promocijom udruge započeli tek prije mjesec dana kada su naši potencijalni članovi zauzeti svojim svakodnevnim poslovima.

Slaven: Svi smo puni entuzijazma oko udruge. Važno je napomenuti da su kolege u industriji koje smo kontaktirali prije osnutka, bili za osnivanje takve udruge. Ne očekujemo da se svi odmah učlane, no počinjemo s aktivnostima odmah i tako ćemo privući nove članove.

Pavle: Većinom su povratne informacije vrlo pozitivne. Kolege u industriji koji se bore sa sličnim problemima u poslovanju prepoznali su dobru namjeru te potrebu da mijenjamo i poboljšavamo stvari.

Kako će se udruga financirati?

Ranko: Iz različitih izvora, kao i ostale slične udruge – od članarina, donacija, nacionalnih i međunarodnih projektnih natječaja.

Slaven: Aplicirat ćemo i za sredstva Europske Unije. Neki projekti, poput edukacije, svakako se mogu financirati na taj način jer su troškovi organizacije visoki. Kakogod, korist (ROI) za članove će uvijek postojati.

Pavle: Kako su Ranko i Slaven rekli, financirat ćemo se iz različitih izvora, no transparentnost u financiranju je ključna, tako da svi članovi imaju uvid u prihode, rashode i namjenu troškova.

Koji su vam budući planovi? Članstvo u međunarodnim asocijacijama?

Ranko: Svakako – članstvo u međunarodnim strukovnim udrugama je cilj. Na međunarodnoj suradnji i podršci posebno ćemo raditi u području edukacije, gdje smo već uspostavili odnose s liderima u industriji, poput Linde Pereire, Paul Kennedyja, Rob Davidsona i Gary Grimmera.

Slaven: Zalagat ćemo se za internacionalizaciju udruge te ćemo razmotriti u koje je međunarodne udruge najvažnije učlaniti se. 

Pavle: Međunarodno iskustvo je vitalno za našu industriju, stoga planiramo uključiti međunarodne stručnjake u mnoge naše projekte.

Što poručujete čitateljima časopisa Kongres?

Ranko: Sjajno je baviti se kongresnim turizmom! Svi zajedno možemo industriju učiniti još boljom i korisnijom za naše članove, ali i cijelu zemlju.

Slaven: Kongres je izvrstan časopis, jer pomaže donositeljima odluka (europskim, ali i svjetskim) da se u potpunosti upoznaju s destinacijama u Jugoistočnoj Europi. Pozivam ih da uzmu u obzir ovu regiju za svaki projekt koji planiraju, zato što se sudionici bilo kojeg skupa ili insentiva u našoj destinaciji vraćaju kući s osmijehom, pozitivno iznenađeni i s velikom željom da se vrate. Zahvaljujemo časopisu Kongres za aktivnu promociju destinacija u regiji. Pozivam sve čitatelje, bez obzira jesu li kupci ili dobavljači, da se umrežavaju i komuniciraju u svakoj prilici, jer nam to daje priliku da unapređujemo naše poslovanje i uživamo radeći u ovoj atraktivnoj industriji.

Pavle: Nastavite čitati i upoznavati ovu prekrasnu regiju! Tako je blizu, a opet tako drugačija i atraktivna na poseban način.