×

Ivana Matić: Velik dio event industrije je diskriminiran i zakinut trenutnim Vladinim mjerama

Koji su ciljevi Odbora za evente udruge Glas Poduzetnika, što je postignuto u dogovorima s nadležnim institucijama te kako se i sama, kao organizatorica, snalazi u ovim vremenima, govori Ivana Matić
Ivana Matić
Ivana Matić

Osnivačica i direktorica brenda za žene u biznisu Women in Adria, Ivana Matić, putem web portala Womeninadria.com i organizacijom niza konferencija diljem Hrvatske ima veliki utjecaj na promociju i osnaživanje ženskog poduzetništva. Prije pokretanja vlastite tvrtke, većinu karijere provela je u međunarodnim revizorskim i konzultantskim kućama gdje je stekla bogato iskustvo radeći na projektima za najpoznatije hrvatske tvrtke. U aktualnim okolnostima hrvatskog gospodarstva uzrokovanim pandemijom koronavirusa, postala je članica Upravnog odbora Udruge Glas poduzetnika čiji je cilj konkretnim prijedlozima nužnih i hitnih ekonomskih mjera i reformi upućenih Vladi i državnim institucijama, ubrzati ekonomski oporavak društva. Unutar te udruge, članica je Odbora za evente koji je s Vladom razgovarao o mjerama za spas hrvatske event industrije. Tim povodom, razgovarali smo s njom o konkretnim aktivnostima udruge, jesu li postignuti dogovori s Vladom te kako se i sama kao poduzetnica bori s nastalom krizom.

Članica ste Upravnog odbora udruge Glas poduzetnika, koja ima i posebno formiran Odbor za evente. Tko su sve članovi tog Odbora i koji su njegovi ciljevi?

Odbor je nastao kao i Glas poduzetnika, iz nužde. Ova branša je prva zatvorena i zadnji smo koji krećemo s radom. U izvršnom odboru za evente su predstavnici svih vrsta evenata, dok u Facebook grupi „Radna skupina za event industriju“ imamo poduzetnike iz branše. Cilj je bio ujediniti poduzetnike iz industrije, ukazati na njen značaj i pripremiti zahtjeve specifične za event industriju. Zahtjevi su bili: nastavak potpore nakon tri mjeseca, nastavak i prilagodba financiranja, hodogram otvaranja event industrije i proširenje vaučera na ulaznice za događanja. U suradnji s kolegama pripremili smo opsežan dokument naših prijedloga epidemioloških mjera za održavanja evenata, zaposlenih i prihoda branše.

Dana 27. travnja uputili ste ministarstvima kulture, turizma i gospodarstva prijedlog četiri hitne mjere ključne za opstanak hrvatske event industrije, a tijekom svibnja ste se i sastali putem videokonferencije sa zamjenikom ministra turizma, predstavnicima ministarstva kulture, HTZ-a i HGK-a. Što je sve zaključeno na tim sastancima, jesu li prihvaćeni vaši prijedlozi mjera?

Na prvom sastanku smo ih upoznali sa značajem event industrije i našim zahtjevima. Nisu odmah prihvaćeni zahtjevi, naravno. Kontinuiranim medijskim pritiskom i sastancima s gospodinom Capakom i ministrom Božinovićem, došli smo do toga da krećemo s radom. Ali to je samo jedan od naših zahtjeva. Još uvijek ne znamo epidemiološke mjere kojih se moramo pridržavati tako da je ogroman trud uložen u to da uopće počnemo raditi. Vezano za nastavak potpore nakon dosadašnja tri mjeseca, trenutna situacija je takva da je Vlada na temelju našeg pritiska odlučila uključiti u mjere i organizatore događanja. Što to znači? To znači da nije uključen veliki dio event industrije: iznajmljivači prostora, tvrtke koje iznajmljuju opremu, agencije. Veliki dio poslovnih konferencija nije vezan za turizam pa ni oni onda nisu uključeni. To je velika diskriminacija i tražimo da se nastavak mjera treba omogućiti svima koji imaju pad prihoda veći od 50%. Drugi veliki zahtjev koji nam nije ispunjen je nastavak financiranja od strane HAMAG-a i prilagodba uvjeta korištenja sa 6 na 12 mjeseci.

Kriza i prelazak na online formate otvorili su neke nove poslovne prilike

Kako je ova situacija utjecala na poslovanje Vaše tvrtke Women in Adria, obzirom da i sami organizirate brojne edukacije i konferencije, bilježite li velike gubitke i na koje sve načine ih pokušavate minimizirati?

Naši eventi su stali početkom ožujka. U zadnje dvije godine imali smo svaki tjedan barem jedan event u nekom dijelu Hrvatske. S obzirom na to da smo mi članska organizacija, oni su nam važni zbog održavanja kontakata s našim članicama. Dobra stvar je što imamo i portal pa se dobar dio članarine odnosi na promociju članica, tako da nam prihodi nisu pali 100%. Ali ne mogu reći da nismo ugroženi.

Brojni organizatori događanja okrenuli su se virtualnim, online eventima, pa tako i Vi organizirate brojne webinare za svoje članice. Kako ste se snašli u tim vodama, što je najveći izazov kod organizacije online događanja?

Izazov prilikom organizacije online događanja je pogoditi vrijeme koje većini naših članica odgovara, zatim trajanje samog webinara jer je teže zadržati pažnju, odabrati pravi alat, temu…

Kako će ova pandemija utjecati na evente prema Vašem mišljenju, kako će oni izgledati u budućnosti? Brojni stručnjaci predviđaju da će zavladati hibridni eventi, slažete li se s time?

Svakako smo puno i naučili tijekom pandemije. Otvorile su nam se neke nove prilike i neke stvari ćemo nastaviti raditi online. Čak razmišljamo i o online članstvu jer smo, zahvaljujući webinarima, dobili i neke članice iz drugih zemalja. Svi webinari koje smo održali su snimljeni i ostaju na raspolaganju našim članicama.