×

Ivo J. Franschitz: Zašto je pandemija Covida-19 (ujedno) jedinstvena prilika za industriju poslovnih događanja?

Mnogo je toga već rečeno o razmjerima i složenosti utjecaja Covida-19 na kongresnu industriju, međutim, pred nama je i jedinstvena prilika da napokon odbacimo stare strukture i navike
Ivo J. Franschitz
Ivo J. Franschitz
Foto: Conventa Crossover, Marko Delbello Ocepek

Ivo J. Franschitz je vlasnik i generalni direktor konzultantske tvrtke Enited Business Events GmbH, sa sjedištem u Beču, koja se bavi savjetovanjem i podrškom ambicioznih udruga, aktivnih korporacija i destinacija u usponu na njihovom putovanju, koristeći komunikaciju uživo kao pravi alat za dosezanje njihovih ciljnih skupina. Također, Ivo već 30 godina djeluje u brojnim nacionalnim i međunarodnim obrazovnim institucijama gdje dijeli svoje iskustvo i znanje kao predavač. Trenutno je i član uprave Odbora za event marketing u Austriji - EMBA (Event Marketing Board Austria) i u LiveCom Allianceu, paneuropskoj platformi nacionalnih LiveCom udruga, kao i aktivan član ICCA-e i 27NAMES-a, europske mreže vodećih LiveCom agencija. Donosimo vam presjek njegovog predavanja koje je održao na ovogodišnjoj hibridnoj Conventi Crossover.

Važno je postaviti pravo pitanje

„Kada u Enitedu krećemo u neki novi posao, uvijek volimo započeti s jednim vrlo važnim pitanjem: zašto?. Zašto radimo, zašto se družimo, zašto imamo vlade, roditelje, prijatelje, zašto živimo, zašto postojimo? Filozofija naše kompanije i naš identitet definiran je kroz poslovni model „Zlatnog kruga“ (Golden Circle) Simona Sineka. Gdje je zašto srž svega, bit cjelokupnog poslovanja, pitanje koje si trebate postaviti puno prije nego što ćete nuditi i kako ćete organizirati svoje usluge. U Enitedu se trudimo upravo tako pristupiti svakom izazovu i svakom novom projektu. Zato moje današnje pitanje zašto u cjelini glasi: Zašto je pandemija Covida-19 (ujedno) jedinstvena prilika za industriju poslovnih događanja?“ započeo je predavanje Ivo.

Golden Circle Simona Sineka

Danas imamo doista jedinstvenu priliku u kongresnoj i event industriji. Već je mnogo toga rečeno i učinjeno vezano uz pandemiju koja nas je snašla, njen opseg i razmjere te složenost utjecaja na globalnoj razini. Stalno govorimo o izazovima pred kojima smo se našli, ali moramo govoriti i o prilikama koje nam se pružaju. To je jednako važno i nužno. Trebali bismo pandemiju ostaviti postrani i sagledati ponovno kongresnu industriju te postaviti neke nove temelje, kako za destinacije tako i za tvrtke, asocijacije, agencije i sl. Odjednom smo prisiljeni razmišljati drugačije, dovoditi u pitanje tradicionalne formate i strukture. Prilika je to da preispitamo našu svrhu, definiciju svoga poslovanja i, kao posljedicu toga, preobličimo svoju argumentaciju pri predstavljanju naše industrije.

Sadašnjost i perspektiva budućnosti – od strorytellinga do storylivinga

Već neko vrijeme živjeli smo u paralelnim svjetovima. Naša industrija je, s jedne strane, uvijek bila vođena informacijama i dijeljenjem znanja, a s druge strane je bilo stvaranje iskustava, brenda i interaktivnost, što je svrha komunikacije uživo. Prije ožujka 2020. ova dva svijeta počela su se spajati, što nas je navodilo da shvatimo da zapravo radimo u industriji komunikacija. Kongresnu industriju ne čine više infrastruktura, logistika, hotelijerstvo i ugostiteljstvo već - komunikacija. Živimo u svijetu iskustava. Marketing je stvaranje iskustava. Cilj je angažirati sudionika, potaknuti ga da se uključi. Davno smo prestali pričati o proizvodima i uslugama, a sad već prestajemo govoriti i o sadržaju i famoznom strorytellingu. Usudili bismo se reći da smo već u sljedećoj fazi prelaska u storyliving.

O tome je već govorio Brent Dykes u svojoj studiji „Učinkovito pripovijedanje podataka: Kako potaknuti promjene pomoću podataka, pripovijesti i vizualnog“ (Effective Data Storytelling: How to Drive Change with Data, Narrative and Visuals). Podatke koristimo kako bismo objasnili neku pojavu, vizualno kako bismo nadahnuli, a pripovijedanje kako bismo potaknuli na akciju. Samo spajanjem sva tri elementa možemo stvoriti promjenu koju želimo. Promjenu ponašanja u svrhu live komunikacije. Bilo da komuniciramo brend, povezanost ili kreiranje zajednice. Dakle, storyliving je nešto što naša industrija može najbolje činiti. Mi smo jedina industrija koja može dosegnuti i potaknuti svih 5 ljudskih osjetila i to tako da živimo iskustva. Sudionici događanja žele biti oduševljeni, žele biti uronjeni u iskustvo eventa pa čak i njegovi sukreatori, a ne samo posjetitelji.

Brent Dykes, Effective Data Storytelling: How to Drive Change with Data, Narrative and Visuals

Osim toga, danas je važnije nego ikada biti povezan. Umrežen i povezan s ostatkom svojih kolega, industrije i zajednice. Da ne bude zabune, to je oduvijek bila srž kongresne i event industrije. Nije Covid-19 potaknuo i izazvao tu potrebu već ju je samo još više naglasio i potaknuo nas da razmišljamo drugačije.

Budućnost je „pametna“

Kakva je budućnost kongresne i event industrije? Nitko od nas nema kristalnu kuglu koja nam može dati točan odgovor. Na nama je samo da ju pokušamo predvidjeti na temelju nekih dosadašnjih iskustava. Međutim, trenutno imamo jedinstvenu priliku sami oblikovati budućnost naše industrije i ne bismo trebali čekati da o tome odluči netko drugi. A budućnost leži u „pametnim“ rješenjima.

Moramo promijeniti svoj način razmišljanja i odmaknuti se od tradicionalnog načina rada koji se bazira na infrastrukturi, logistici i ugostiteljstvu

Trenutno je međunarodno tržište kongresne industrije izjednačeno. Svi se nalazimo u istim polaznim položajima i sada svi imamo jednaku priliku. Godinama su se male destinacije borile za klijente protiv velikih, poznatih destinacija koje imaju sve dostupne resurse. Sad odjednom nema tih razlika. Te velike destinacije neće biti predvodnici uspješnog oporavka industrije, bit će to „pametne“ destinacije.

Conventa Crossover 2020, Ivo J. Franschitz

Trenutno s vanjskim suradnicima, među kojima je Gerrit Jessen, Enited radi na projektu razvoja metodologije koja opisuje put kako destinacija može postati „pametna“. Tako su došli i do definicije „SMART“ destinacije, autor koje je Jessen, prema kojoj pametna destinacija mora biti:

  • održiva (Sustainable)
  • svjesna (Mindful)
  • agilna (Agile)
  • ugledna (Reputable)
  • transformacijska (Transformational).

U konačnici, moramo promijeniti svoj način razmišljanja i odmaknuti se od tradicionalnog načina rada koji se bazira na infrastrukturi, logistici i ugostiteljstvu. Mi ne nudimo usluge, već pomažemo svojim klijentima da svojim korisnicima pruže rješenja. Važno je ono što uistinu možete pružiti da postignete dodanu vrijednost nekog događanja. A ta vrijednost nije u kapacitetima, prostoru, cijenama. Također, važna je suradnja i zajedničko kreiranje iskustva, zajedničko kreiranje live komunikacije, a to postižemo samo kada se nađemo s klijentom na istoj valnoj dužini i ne samo da ispunjavamo njihova očekivanja već ih premašujemo. To je budućnost „pametnih“ i, naposljetku, uspješnih dionika kongresne industrije.