×

Marko Dabrović: Arhitektura i dizajn sastavni su dio atmosfere i iskustva koje hotel nudi gostu

Kako su nastali neki od najljepših i najnagrađivanijih hotela u Hrvatskoj te koliko su arhitektura i dizajn važni u hotelskoj industriji, otkriva Marko Dabrović, jedan od partnera u 3LHD arhitektonskom uredu
Marko Dabrović
Marko Dabrović
Foto: Jure Živković

3LHD je interdisciplinarni arhitektonski ured, zainteresiran za integraciju raznih disciplina: arhitekture, urbanog i pejzažnog krajolika, dizajna i umjetnosti. Takav pristup je rezultirao serijom projekata i realizacija u Hrvatskoj, ali i inozemstvu tijekom zadnjih dvadesetak godina, a posebno se ističu projekti nekih od najpoznatijih i arhitektonski najatraktivnijih hrvatskih hotela. Jedan od partnera-osnivača ovog svjetski poznatog zagrebačkog studija, arhitekt Marko Dabrović, na ovogodišnjem REXPO sajmu sudjelovao je na panelu „Hotelska arhitektura i dizajn: Nužno zlo ili ključ za profitabilnost?“. Tim povodom razgovarali smo s njim o toj temi, ali i o njihovim najpoznatijim hotelskim projektima u Hrvatskoj i inozemstvu.

Arhitektonski studio 3LHD je radio na puno projekata u Hrvatskoj koji su vezani uz turizam. Možete li nam navesti neke od najvećih i najvažnijih?

Dio 3LHD-ovih projekata vezanih uz turizam smješten je u Rovinju, u zoni Monte Mulini, gdje smo osim nedavno otvorenog Grand Park Hotela Rovinj projektirali i Hotel Lone, vanjske bazene Lone, plažu Monte Mulini te javnu šetnicu, recepciju za otočne hotele i ACI Marinu. U staroj jezgri Rovinja rekonstruirali smo Hotel Adriatic, a u istoimenoj turističkoj zoni Apartmansko naselje Amarin. Također smo autori Hotela Belvedere u Dubrovniku i trenutno radimo na Masterplanu Kupari. Radili smo i na interijeru Hotela Dolder Waldhaus u Zurichu i realizirali Hotel LN Garden u Nanshi Guangzhou (Kina).

3LHD, Hotel Lone

Hotel Lone obilježio je početak 3LHD-ovog angažmana u Rovinju

Veliku pozornost hrvatske javnosti stekli ste hotelom Lone u Rovinju koji se uistinu ističe svojim modernim dizajnom. Koji aspekti dizajna toga hotela su po Vašem mišljenju najznačajniji i najinovativniji?

Hotel Lone obilježio je početak 3LHD-ovog angažmana u Rovinju. Konceptualne pretpostavke pri projektiranju Lonea, kao i oblikovanje dizajna interijera je inspirirano projektantskim postignućima hotelske arhitekture prošlog stoljeća nastale na Jadranu, uz snažnu crtu suvremenosti izraženu u materijalima, funkcijama i formi. Identitet hotela prepoznatljiv je kroz oblikovanje pročelja na kojem dominiraju horizontalni potezi - ograde terasa oblikovane kao skošene brodske palube koje se sužavaju prema višim etažama. Specifični „Y“  tlocrt  omogućio je racionalnu organizacijsku shemu, kvalitetan pogled iz svih soba i okupljanje svih javnih sadržaja oko centralnog lobija koji vertikalno povezuje sve etaže hotela. Na taj se način dobio prostor impresivne visine sa zanimljivim vizurama unutar hotela te na okoliš i nebo.

Grand Park Hotel Rovinj velika je tribina za jednu od najljepših pozornica na Mediteranu

Posljednji dragulj u portfelju 3LHD-a je Grand Park Hotel Rovinj. Njegov specifičan kaskadni dizajn savršeno je uklopljen u prirodni teren te pruža jedinstven pogled na Rovinj. Koliko je to bio kompleksan zadatak i kako ste ga riješili te koliko je trajala realizacija?

Grand Park Hotel Rovinj posljednja je realizacija u zoni čije je planiranje počelo još 2004. godine kada je investitor donio odluku da postojeću zonu u kojoj su se nalazila tri hotela (Eden, Montauro i Park ) i sklop depadansi prenamjeni u novu suvremenu turističku zonu koja će postati okosnica razvoja Rovinja. Grand Park Hotel Rovinj smješten je na jednoj od najljepših lokacija na Mediteranu. S njegove se pozicije pruža pogled na more, na rovinjsku starogradsku jezgru i na zeleni otok Katarina. S jedne strane bilo nam je važno orijentirati što više sadržaja hotela upravo na taj pogled. S druge strane, još je važnije bilo osigurati prikladan pogled na sam hotel iz staroga grada i s mora - u potpunosti hotel uklopiti u okoliš. Rezultat tog promišljanja bio je koncept terasaste izgradnje. Etaže hotela su međusobno izmaknute i postupno se spuštaju do gradske šetnice stvarajući terase ispunjene mediteranskim vrtovima, vodenim površinama, bazenima i sunčalištima. Grand Park Hotel Rovinj velika je tribina za jednu od najljepših pozornica na Mediteranu. Na projektu Grand Park Hotela Rovinj počeli smo raditi nakon završetka hotela Lone 2011. godine. Hotel je otvoren u travnju 2019. godine.

3LHD, Grand Park Hotel Rovinj

Jedna od ljepota toga hotela je i njegova kongresna dvorana koja ima unikatan pogled. Možete li nam reći malo više o njenoj arhitekturi?

Većina hotelskih sadržaja ima odličnu orijentaciju prema otoku Sv. Katarina i Rovinju. Cijela je konstrukcija dvorane zaokrenuta u odnosu na ostatak hotela kako bi se osigurao perfektan kadar. Pronašli smo proizvođača u Europi koji može proizvesti najveće staklo te je fronta okrenuta prema gradu, široka 15m, ostakljena od ruba do ruba. Ispred samog stakla je velika vodena površina (reflective pool) u kojoj se reflektira stari grad Rovinj. S unutarnje strane nalazi se zastor čijim se vertikalnim podizanjem otvara pogled i postiže wow efekt. Dvorana ima poseban ulaz kako aktivnosti vezane uz dvoranu ne bi ometale ostale goste hotela.

Kod projektiranja kongresnih dvorana važna je njihova fleksibilnost, odvojen ulaz i neometano kretanje gostiju

Prilikom projektiranja hotela inače, koji aspekti su najvažniji kod dizajniranja kongresnih dvorana? Ovisi li to isključivo o naručitelju ili imate neke svoje uvjete koje uvijek preporučujete klijentima?

Uvijek uzimamo u obzir želje investitora, ali imamo i svoje prijedloge. Ako je kongresna dvorana tj. sam hotel na takvoj lokaciji da može imati pogled prema povijesnoj gradskoj jezgri, kao što je to slučaj s Grand Park Hotelom Rovinj, ili prema vrijednom krajobrazu, uvijek sugeriramo da se dvorana orijentira prema tom pogledu. Kod kongresnih dvorana je važno da su fleksibilne, prilagodljive različitim vrstama sadržaja. Gosti i njihovi putevi kretanja ne smiju se križati s dostavom hrane - back of house mora funkcionirati besprijekorno. Poželjna je što veća visina prostora, te ulaz odvojen od recepcije i hotelskog ulaza.

3LHD, Grand Park Hotel Rovinj

Iako arhitekti imaju financijsku i profesionalnu odgovornost, administracija se u Hrvatskoj još uvijek postavlja kao glavni arbitar

Vaš studio je projektirao i hotele u Kini. Možete li nam ukratko opisati te projekte, kako je došlo do ugovaranja posla te jesu li zahtjevniji projekti (obzirom na administraciju), odnosno klijenti u Hrvatskoj ili inozemstvu?

Hotel LN Garden, na kojem smo radili od 2014. do 2018. godine, dio je Nansha Seaside parka na ušću Biserne rijeke u kineskom gradu Guangzhou. Hotel površine 61.068m2, s ukupno 365 soba, čini jedinstvenu cjelinu s okolnim krajobrazom. Osnovnu ideju čine četiri zakrivljena krila orijentirana prema glavnim značajkama okoliša: moru, rijeci, brdu i parku. Jednostavna fasada definira odnos između soba i vanjskih prostora, stvarajući kontinuiranu zonu terasa koje štite unutrašnjost od sunca, osiguravajući privatnost i oblikujući vizualno prepoznatljiv identitet.

Prvi kontakt s klijentima bio je e-mail koji smo dobili sredinom dvanaestog mjeseca 2013. godine s iskazom interesa hotelskog lanca LN Garden o mogućoj gradnji hotela u nacionalnom parku u kineskoj Nanshi. Već u siječnju 2014. odlazimo u Kinu na sastanak s prvim skicama koncepta čija je glavna postavka bila da sve tehničke sadržaje sakrijemo u nasutom landscapeu te formiramo otvoreno prizemlje s javnim sadržajima hotela.

Zajednički rad na dva različita kontinenta je uvijek izazovan. Prije svega, tu je jezična barijera i kinesko pismo u svim dokumentima i nacrtima, zatim razlika u vremenskim zonama, a i razlika u softwareima koje koristimo u 3LHD-u i koji su koristili naši partneri u Kini. Što se tiče razvoja projekta i razrade dokumentacije za gradilište bili smo zadivljeni razinom na kojoj oni funkcioniraju te profesionalnošću koju su donijeli u projekt. Također, svaka promjena koja se događala tijekom projektiranja slana nam je na potvrdu tako da smo uspjeli ispratiti projekt od samog koncepta do izvedbe, što je zaista fascinantno s obzirom na okolnosti i relativno mali broj posjeta gradilištu.

Teško je generalizirati, zahtjevnost projekta uvelike ovisi o lokaciji i projektnom zadatku. S investitorom je najvažnije pronaći zajednički jezik, neovisno o tome iz koje zemlje dolazi. Kada imate povjerenje klijenta, spreman je ući u određene „rizike“ i dopustiti veću slobodu u oblikovanju projekta. Prema našem iskustvu, takvi odnosi uvijek rezultiraju zanimljivijim projektima. Administracija u Hrvatskoj je jako kompleksna, arhitekti imaju financijsku i profesionalnu odgovornost, a administracija se i dalje postavlja kao glavni arbitar.

3LHD, Urania Zagreb

Na REXPO sajmu investicija u Zagrebu sudjelovali ste na panelu naziva „Hotelska arhitektura i dizajn: Nužno zlo ili ključ za profitabilnost?“. Kakvi su vaši osobni stavovi po tom pitanju?

Arhitektura i dizajn sastavni su dio hotela s golemim utjecajem na atmosferu i iskustvo koje se nudi gostima. Gosti imaju različite profile, ali ih ne možete prevariti - autentičan ugođaj, dobro promišljeno oblikovanje i arhitektura ne mogu se improvizirati.

Staro kino Urania u Zagrebu – novi ured 3LHD, ali i javni event prostor

Vaš ured ove godine slavi 25 godina postojanja. Kako ste obilježili ovaj jubilej?

Da, ove godine arhitektonski ured 3LHD slavi 25 godina rada i stvaranja arhitekture. Osnovali smo ga 1994. godine u Zagrebu Saša Begović, Tatjana Grozdanić Begović, Silvije Novak i ja, a 2016. smo imenovali novu partnericu Paulu Kukuljicu. Danas brojimo 44 zaposlenih, a kroz naš je ured u posljednjih četvrt stoljeća prošlo više od 150 ljudi. Naši najvažniji projekti i realizacije, osim spomenutih hotela uključuju Most Hrvatskih Branitelja u Rijeci, Splitsku Rivu, Dvoranu Bale, Zagrebački plesni centar, Centar Zamet u Rijeci, Karlovački slatkovodni akvarij i Kampus Infobip.

3LHD, Urania Zagreb

Povodom proslave 25 godina rada otvorili smo novi studio na novoj adresi u Zagrebu - na Kvaternikovog trgu, u preuređenom prostoru starog kina Urania, koje se nalazi u urbanom bloku zagrebačkog donjeg grada. Osim kao uredski prostor, nova Urania zamišljena je kao javno mjesto susreta, prostor za razmjenu ideja i iskustava, kao prostor druženja. Polivalentni javni prostor, opremljen multimedijom i malom tribinom, povezan je s bistroom s dvorišnom i krovnom terasom. U dvorani, koja može primiti do 100 osoba, će se organizirati predavanja, tribine, razgovori različitih kreativaca i filmske projekcije. Tu su još i 3 manje dvorane za sastanke.