×

Ninoslav Šćukanec Schmidt: Virtualni i hibridni formati sajmova omogućavaju veći doseg

Razgovarali smo s ravnateljem Instituta za razvoj obrazovanja, Ninoslavom Šćukanec Schmidt, o organizaciji virtualnog Sajma visokog obrazovanja i stipendija te prednostima virtualnih događanja
Ninoslav Šćukanec Schmidt
Ninoslav Šćukanec Schmidt

Ninoslav Šćukanec Schmidt poznat je javnosti kao ekspert u kreiranju politike visokog obrazovanja na nacionalnoj i međunarodnoj razini koji je kreirao akcijski plan ulaska Hrvatske u Europski akademski program studentske razmjene - Erasmus. Kao ravnatelj Instituta za razvoj obrazovanja (IRO) ovom prigodom dao je intervju za Poslovni turizam na temu organizacije ovogodišnjeg Sajma visokog obrazovanja i stipendija.

Ove godine odlučili ste pružiti svojim partnerima i sudionicima drugačije digitalno iskustvo. Kako se organizacija ovogodišnjeg Sajma visokog obrazovanja i stipendija (SAS) razlikovala u odnosu na prethodne godine?

Ovogodišnji Sajam visokog obrazovanja i stipendija (SAS) održan je drugi puta u virtualnom okruženju. Sajam je bio znatno posjećeniji od prethodne godine. Ove godine izlagači na sajmu bili su u mogućnosti koristiti profesionalnu digitalnu platformu EMPL putem koje su posjetitelji sajma na jednostavan način dolazili do potrebnih informacija o studiranju i stipendiranju. Cilj nam je bio okupiti veći broj posjetitelja u odnosu na ranije godine, iz svih dijelova Hrvatske i regije južne i jugoistočne Europe. Osim toga, željeli smo izlagačima i posjetiteljima sajma ponuditi novo i profesionalno digitalno iskustvo sudjelovanja u odnosu na prošlogodišnje kada se je koristio Zoom. Digitalna platforma EMPL u odnosu na Zoom osigurala je sudionicima jednostavnije i intuitivnije korisničko iskustvo, a nama kao organizatoru omogućila pripremu cjelokupnog sadržaja unaprijed, kao i pokretanje niza paralelnih događanja tijekom održavanja sajma. Za razliku od prošle godine imali smo stabilan i kvalitetan prijenos streaming sadržaja i dedicirane resurse. Velika prednost je što smo uz digitalnu platformu dobili i tehničku podršku od tvrtke Eventrify što je znatno olakšalo kompletnu pripremu i provedbu te rasteretilo IRO-ov tim na dan održavanja sajma.

Sajam visokog obrazovanja i stipendija

Virtualni formati događanja, nastave i druženja postali su svakodnevnica. Kako se IRO prilagodio novim formatima i standardima? Što ste sve ponudili na ovogodišnjem SAS-u?

Već drugu godinu za redom organiziramo samo virtualni Sajam visokog obrazovanja i stipendija (SAS). Prije toga smo jednom godišnje isti takav Sajam organizirali u Zagrebu, Rijeci i Zadru. Osim SAS-a, IRO organizira još i dva specijalizirana manja sajma o mogućnostima studiranja u SAD-u. Ti sajmovi su ranije održavani u Zagrebu, no od prošle godine smo i ova dva događanja uspješno prebacili u virtualno okruženje. Konačno, IRO provodi pripreme i edukaciju za polaganje standardiziranih ispita za studij u inozemstvu (ispiti TOEFL, IELTS, GMAT i dr.) koji su iz uredske učionice uspješno prebačeni u virtualnu učionicu. Na ovogodišnjem virtualnom SAS-u visoka učilišta, tvrtke, zaklade, agencije i drugi izlagači imali su svoje interaktivne virtualne štandove koje su studenti mogli posjetiti. Dodatno, organizirali smo niz predavanja i radionica namijenjenih studentima koji traže informacije o upisu studija i dobivanju stipendija. Neka od predavanja bila su unaprijed snimljena, dok smo određeni broj događanja imali u živo.

Prednost virtualnog sajma - pristupačniji i izlagačima i posjetiteljimaNajaktivniji dio na sajmu bili su virtualni štandovi. Zabilježeno je više od 2500 posjeta interaktivnim štandovima 47 izlagača iz Hrvatske, Europe i Sjeverne Amerike. Kako ste zadovoljni?

Vrlo smo sretni jer su naši posjetitelji i izlagači bili također zadovoljni. Zbog pozitivnog iskustva ove godine s digitalnom platformom EMPL odlučili smo se i naredne godine za nju. Izvjesno je da ćemo u narednim godinama, posebno nakon pandemije, organizirati hibridne sajmove u kojima ćemo kombinirati virtualni sajam s 'on-site' sajmovima. Za naredne godine namjeravamo okupiti još više međunarodnih izlagača (posebno one iz SAD-a i Australije) jer je njima znatno isplativije i lakše sudjelovati na virtualnim sajmovima.

Sajam visokog obrazovanja i stipendija

Jeste li virtualnim formatom uspjeli povezati izlagače sa sudionicima koji inače ne bi mogli sudjelovati?

Velika prednost virtualnog formata SAS-a je da možemo dohvatiti ciljne skupine koje ranije nisu mogle doći na sajam u Zagrebu, Rijeci i Zadru. Drugim riječima, virtualni sajam nam otvara mogućnosti da sajam posjete studenti, nastavnici i roditelji iz cijele Hrvatske – time znatno proširujemo pristup sajmu i informacijama koje sajam nudi. Dodatno, s obzirom da je naš sajam međunarodnog karaktera i odvija se na različitim stranim jezicima, narednih godina ćemo raditi na privlačenju posjetitelja iz južne i jugoistočne Europe.

Cilj je imati više od 5000 posjetitelja u narednim hibridnim izdanjima sajma

Koliko je zahtjevno koordinirati sajam s više od 1100 sudionika – koliko je osoba sudjelovalo u organizaciji? Na koje načine vam je tehnologija u tome pomogla?

Virtualni sajam je lakše organizirati nego 'on-site' jer virtualni format optimizira niz aktivnosti i isključuje nužnost putovanja. Tim od 10 zaposlenika IRO-a radi tijekom cijele godine na pripremi SAS-a koji se održava jedan dan polovicom listopada svake godine. Izazov koji sada imamo jest kako informaciju o sajmu promovirati u svim dijelovima Hrvatske i regije. Možda se čini puno da smo imali više od 1100 sudionika ove godine na SAS-u, no moj cilj je imati više od 5000 posjetitelja narednih godina kako bismo tijekom dana održavanja sajma osigurali dobru popunjenost i posjećenost virtualnih štandova i bogatog popratnog programa.

Kakav je bio feedback sudionika nakon održanog eventa?

Povratne informacije svih sudionika SAS-a su bile jako pozitivne. Sljedeće godine dodatno ćemo automatizirati proces registracije za interaktivno sudjelovanje na sajmu. Naši izlagači su izrazili da žele imati mogućnost on-line plaćanja virtualnih štandova pa ćemo im to također omogućiti naredne godine. Razmišljamo i o svojevrsnom SAS virtualnom shopu u sklopu virtualnog sajma pa ćemo ispitati mogućnosti pokretanja svih tih dodatnih usluga.

Koje sljedeće evente planirate organizirati i u kojem formatu (online ili virtualno)? Koje prednosti vidite prilikom organizacije u virtualnom formatu?

Svakako planiramo SAS zadržati u virtualnom okruženju i svih narednih godina te kombinirati virtualni sajam s on-site sajmom. Vrlo je izgledno da ćemo sve naše specijalizirane manje sajmove o mogućnosti studiranja u SAD-u zadržati u virtualnom okruženju jer takav format znatno olakšava sudjelovanje izlagača iz SAD-a.