×

Svjetske filmske i TV produkcije Dubrovniku donose globalnu promociju i prepoznatljivost

Što znači poslovati u međunarodnom hotelskom lancu u odnosu na samostalno nastupanje na tržištu i kako to utječe na prodaju i marketing? Je li Dubrovnik „zlatna koka“ koja se prodaje sama po sebi? Ovo su neka od pitanja koja smo postavili Perici Andriću, direktoru prodaje u Dubrovačkim Vrtovima Sunca.
Perica Andrić
Perica Andrić
Rado posjećen i od poslovnih gostiju u kongresno-insentiv sezoni, u kojoj ugošćuje zanimljiva i zahtijevna svjetska automobilska događanja, nakon višegodišnje suradnje s hotelskim lancem Radisson Blu, luksuzni resort Dubrovački Vrtovi Sunca nedavno se osamostalio i učlanio u mrežu Leading Hotels of the World. Bio je to povod za razgovor s Pericom Andrićem, direktorom prodaje u Dubrovačkim Vrtovima Sunca
Kako su se marketing i prodaja hotelskih proizvoda mijenjali u zadnjih deset godina?Marketing i prodaja su se prilično promijenili u zadnjih desetak godina - okrenuli su se prema novim tehnologijama i online povezivosti s klijentima i gostima. Iako ostaje dojam da je ta promjena postupna, razlika današnjeg načina poslovanja s onim od prije 5 ili 10 godina je prilično značajna. U samoj prodaji će uvijek postojati potreba za direktnim kontaktom između klijenata 'licem u lice'. Po mom mišljenju, to je nešto što će uvijek biti prisutno, posebno u kongresnom turizmu, dok će marketing biti podložniji promjenama i razvoju novih tehnologija.
Nedavno ste izašli iz lanca Radisson Blu i pridružili se mreži Leading Hotels of the World. Možete li usporediti ova dva brenda (koristi članstva, uvjeti, način poslovanja, prodaja i marketing), odnosno što vam je donijela samostalnost u poslovanju?
Prednosti postoje u obje vrste poslovanja, i one ovise o samom pozicioniranju hotela kroz vrijeme, kao i poslovnim prilikama i mogućnostima koje su dostupne. Najveća razlika je ta da veliki svjetski lanci stavljaju u fokus svojevrsnu uniformiranost usluge koja bi trebala biti u teoriji ista kroz sve hotele, dok članstvo u 'Leading Hotels of The World' njeguje posebnosti svakog hotela u svome okružju i nudi različitost, bez kompromisa u razini kvalitete usluge. Štoviše, zahtijeva se vrhunska razina usluge i to je glavna obveza. Sami slogan 'Leading Hotels of the World' mreže je 'Remarkably Uncommon' i on najbolje opisuje što se očekuje i dobiva od hotela u toj mreži. 
Je li zahtjevnije raditi samostalno na tržištu ili pod okriljem brenda? Što se u vašem slučaju pokazalo boljom opcijom?
Ne mogu reći koja je opcija zahtjevnija, a koja lakša. Sve ovisi o poziciji na tržištu u kojem se hotel nalazi. Rad pod brendom nam je jako puno značio u početku jer smo koristili iskustvo i distribuciju globalnog brenda. Samostalni pristup unutar organizacije kao LHW je novi izazov i ima drukčije zahtjeve, te smatramo da je s našom pozicijom i prepoznatljivošću na tržištu, nastup pod okriljem LHW-a najbolja opcija. 
Koji su glavni kanali promocije i komunikacije luksuznog resorta? Na koje se skupine gostiju najviše fokusirate?
U našem slučaju, kanali promocije i komunikacije su uvijek bili dosta šaroliki, jer različitost ponude Dubrovačkih Vrtova Sunca nam ne dopušta komuniciranje samo s jednom skupinom gostiju. U određenim dijelovima godine komuniciramo pretežito prema kongresnom tržištu, ljeti je fokus na obiteljima i parovima koji traže vrhunski odmor u posebnom okruženju, dok kroz zimu naglasak je na gostima koji traže kraće boravke i zabavu tijekom vikenda.
Koje su društvene mreže „must“ u turizmu i hotelijerstvu? Promovirate li i vašu  konferencijsku ponudu kroz društvene mreže?
Facebook, Instagram i Twitter su nam trenutno najvažniji, i da, koristimo i njih za promoviranje konferencijske ponude, posebno putem LinkedIn-a, gdje imamo veliku mrežu poslovnih kontakta, posebno iz kongresnog segmenta.
Koliko vas „prodaje“ sama destinacija, svjetski poznati Dubrovnik?
Veliki dio uspjeha je vezan uz Dubrovnik i to je privilegija svih nas hotelijera koji imamo sreću raditi i živiti u Dubrovniku. Dubrovnik kao biser Jadrana uz svoju nemjerljivu ljepotu je napokon i prepoznat kao destinacija s izuzetno kvalitetnom hotelskom i ugostiteljskom ponudom, i to se pokazuje kao dobitna kombinacija. Jedno bez drugoga ne ide, ili bolje rečeno, nije održivo. 
DVS sa sjajno pozicionirao za razne tipove poslovnih događanja, a posebno insentiva. Kongresno tržište ima neke svoje posebnosti. Kako se u ovom segmentu brendirate, odnosno kroz koje kanale tražite klijente?
Moram priznati da se do sada najjači brending ostvario kroz pružanje kvalitetne usluge i klijente koji se vraćaju ponovno, i koji nas često preporučuju. Kroz osam godina, koliko su Dubrovački Vrtovi Sunca otvoreni, stekli smo prilično jaku reputaciju kao jedan od najboljih europskih kongresnih resorta. Naravno, neprestano smo prisutni na puno kongresnih sajmova i radionica te koristimo i mrežu globalne prodaje dostupne kroz brendove i mreže s kojima smo povezani. I na kraju krajeva, jako bitno je da imamo i mrežu lokalnih partnera i agencija s kojima surađujemo i koje su često naši ambasadori. 
Zadnjih godina ugostili ste nekoliko velikih evenata iz auto moto industrije. Što sve resort mora zadovoljiti u organizaciji takvih događanja?
Tako je. Ponosni smo na činjenicu da već nekoliko godina zaredom ugošćujemo velike kompanije kao Mercedes, Nissan, Volkswagen, Hyundai i ostale brendove iz automobilske industrije. Resort mora zadovoljiti jako puno kriterija koji su specifični za ovakve evente; od izložbenog prostora, funkcionalnosti kongresnih dvorana, visoke kvalitete smještaja i ponude pa do velikih prostora za parkiranje, blizine glavim cestama, itd. Ali presudno važan čimbenik do sada je bio – fleksibilnost i suradnja. Ovakvi eventi su logistički jako zahtjevni, stoga je potpora i partnerska suradnja jako bitna, odnosno u većini slučajeva je bila presudna.
Dubrovnik je već niz desetljeća naš vodeći turistički brend u svijetu, no zadnjih godina bilježe se rekordi. Tome su pridonijela i snimanja raznih svjetski poznatih TV serija i filmova. Što mislite, do kuda Dubrovnik svojim kapacitetima prihvata gostiju može ići, u smislu održivosti cijele priče? Koji bi, po Vama, smjer razvoja trebao postojati u turističkoj strategiji Grada?
Mislim da Dubrovnik ima još mjesta za razvoj i rast, i smatram da će se rekordi nastaviti rušiti u budućnosti. Dubrovnik nije slučajno na svjetskoj mapi za vrhunske filmske i TV produkcije. Očito postoji nepristrani interes za ovakvu destinaciju, i da na tom tržištu Dubrovnik može uzeti svoj dio kolača. To je jako bitno za svaku destinaciju jer donosi globalnu promociju i prepoznatljivost, i takve produkcije trebamo i u budućnosti podržavati. A kako ćemo iskoristiti takav interes prema destinaciji, je teže pitanje... Osnovna smjernica u smislu održivosti bi trebala biti da što više izjednačimo posjećenost Grada u svih 12 mjeseci, i da ne kapitaliziramo na takvom interesu samo u ljetnim periodima. Dobra baza za takav razvoj bi bilo proširenje kongresnih kapaciteta i stvaranje velikog kongresnog centra po uzoru na Cannes i naravno – zračna povezanost sa što više europskih destinacija tijekom cijele godine. Kada se to ostvari, pritisak za ostvarivanje prihoda neće biti sveden na nekoliko mjeseci godišnje i samim time moći će se bolje strateški promišljati o razvoju.