×

Tamara Černeka: Direktori i vodeći turistički manageri iz cijelog svijeta dolaze na Skål Svjetski kongres u Rijeku i Opatiju

Hrvatska je ove godine ponovno domaćin najvećem svjetskom okupljanju međunarodne turističke struke - članova Skål Internationala. Skål Svjetski kongres 2022 održava se u Rijeci i Opatiji od 13. do 18. listopada
Tamara Černeka
Tamara Černeka

Skål International najveće je međunarodno turističko udruženje koje okuplja profesionalce iz svih sektora turizma te je usmjereno na izgradnju novih prijateljstava, širenje utjecaja i ostvarivanje novih poslovnih prilika za svoje članove. Najvažnije godišnje okupljanje struke je Svjetski kongres, a Hrvatska je ove godine, zahvaljujući Skål klubu Kvarner, ponovno dobila priliku biti domaćin ovom događanju koji će okupiti nekoliko stotina sudionika uživo. Tom prigodom razgovarali smo s Tamarom Černeka, predsjednicom organizacijskog odbora Skål Svjetskog kongresa 2022.

Polovicom listopada u Hrvatskoj se održava Svjetski kongres, nakon zadnjeg velikog međunarodnog kongresa 2005. u Zagrebu i Dubrovniku. Što to znači za Hrvatsku, kolika je važnost takvog događanja u međunarodnim turističkim krugovima?

Skål International je najveća međunarodna turistička organizacija koja ima oko 13.000 članova okupljenih u 309 klubova u 84 zemlje, što znači da je njen utjecaj na globalnu turističku industriju izuzetno velik. To je posebno vidljivo na godišnjim svjetskim kongresima kojih je do sada bilo 82, a 83. izdanje se održava od 13. do 18. listopada u Rijeci i Opatiji.

Specifičnost Skål Internationala je da okuplja direktore i vodeće managere iz svih grana turističke industrije.

Specifičnost Skål Internationala je da okuplja direktore i vodeće managere iz svih grana turističke industrije, od agencija, hotelijera, autobusera, rent-a-car agencija, brodarskih i avio kompanija, turističkih vodiča, znači široki spektar biznismena koji se bave turizmom. To daje mogućnost da se na Skål kongresima uspostavljaju kontakti i sklapaju poslovi koji se jedino mogu sklopiti kada je prisutan takav spektar sudionika. To svakako očekujemo i na ovom našem kongresu koji će dati šansu predstavnicima hrvatske turističke industrije za neposredne poslovne razgovore, dogovaranje suradnje i poslova te predstavljanje naše turističke ponude za oko 400 sudionika kongresa sa svih pet kontinenata.

Deset godina za dobivanje domaćinstva Svjetskog kongresa

Koliko dugo ste radili na kandidaturi za domaćinstvo događanja, koliko je trebalo vremena da bi se takvo događanje dovelo na Kvarner i tko je sve sudjelovao u tome?

Na kandidaturi se radilo zadnjih desetak godina, a intenzivno zadnjih pet, kada je na kongresu u Mombasi u Keniji 2018. Generalna skupština Skål Internationala tajnim glasanjem povjerila organizaciju kongresa Hrvatskoj, odnosno Rijeci i Opatiji, što je potvrđeno i na kongresu 2019. godine u Miamiju. Kongres se trebao održati 2020. godine, ali je te godine kao i 2021., zbog pandemije održan virtualno. U pripremi kandidature sudjelovali su članovi Skål kluba Kvarner uz vodstvo tadašnje predsjednice kluba Irene Peršić Živadinov, uz svesrdnu suradnju i potporu Hrvatske turističke zajednice, turističkih zajednica Kvarnera, Rijeke, Opatije, gradskih tijela Rijeke i Opatije, Primorsko-goranske županije, HGK-a, te članova Skål klubova Zagreb i Dubrovnik.

Skål Croatia

Kakav je odaziv sudionika, koliko ljudi očekujete u Opatiji i Rijeci? Je li pandemija utjecala na manji odaziv članova iz svijeta i jesu li se promijenile navike putovanja?

Na ovom kongresu, koji se nakon dvije godine virtualnih kongresa, opet održava uživo, očekujemo oko 400 sudionika sa svih pet kontinenata. Tako imamo, između ostalih, sudionike iz Australije, Novog Zelanda, Meksika, SAD-a, Kanade, Indije, Nepala, Singapura, Nigerije, Kenije, Južne Afrike, Japana te većine europskih zemalja i naravno Hrvatske. Pandemija je drastično smanjila broj turističkih putovanja na svjetskoj razini, no ovogodišnji rezultati su ohrabrujući. Očito se turističko tržište budi i brže od očekivanog, o čemu svjedoče i izvrsni rezultati naše turističke sezone koji su blizu onih iz rekordne 2019. godine. Svakako će budući trend ovisiti o kvaliteti turističke ponude, inovativnim programima i uključivanju lokalnih zajednica u projekte koji se nude.

Osim susreta uživo, dio događanja se prenosi i virtualno. Hoće li ovakav hibridni model ostati trajan i na budućim Skålovim događanjima?

Sve ovisi o epidemiološkim mjerama, no intencija je zadržati kongrese uživo jer se na taj način postiže puno bolja interakcija između sudionika, no spremni smo i na hibridni model kongresa.

Dogovaranje poslova između sudionika kongresaSkålov moto je „Doing business among friends“. Prema vašim saznanjima, sklapaju li se uistinu poslovi na međunarodnim kongresima? Kakav profil sudionika dolazi?

Svakako da, no još važnije je da sudionici mogu prezentirati svoje poslovne ponude i uživo dogovarati daljnje poslove. Mogućnost službenih susreta i neslužbenog druženja, što pružaju kongresi Skål International, se pokazala vrlo korisna za buduće poslove. Sudionici kongresa su, kao što sam rekla, vlasnici, direktori i manageri iz svih grana turističke industrije, od agencija, hotelijera, rent-a-car agencija, brodarskih i avio kompanija, turističkih vodiča, znanstveno-istraživačkih institucija, itd.

Važno je napomenuti da su to oni koji imaju mandate za donošenje poslovnih odluka u ime vlastitih kompanija ili kompanija koje vode, čime se omogućava razina interakcije koja je neophodna za sklapanje poslova.

U pet dana kongresa, osim obilaska kvarnerskih destinacija, sudionike očekuje i radni dio. Kako će on izgledati?

Kongres ima standardni radni dio, a najvažniji je Godišnja skupština, na kojoj se podnose izvješća o tome što se provodilo protekle godine, analiziraju financijski rezultati, bira novo predsjednik i novi sastav Izvršnog odbora te donose planovi za rad u idućoj godini. Velika pozornost se daje održivom razvoju turizma pa se dodjeljuju posebne godišnje nagrade za doprinos razvoju održivog turizma u više kategorija, npr. projektima lokalnih zajednica, projektima u ruralnim područjima, urbanim sredinama, edukativnim projektima, zaštiti mora, a tu su i b2b susreti.

Skål Croatia

Izuzetno smo ponosni što je ove godine projekt Feel&Taste Turističke zajednice grada Opatije proglašen drugim najboljim projektom ruralnog turizma i bioraznolikosti na svijetu. Upravo smo tu vijest dobili prije nekoliko dana i zaista veseli što je ove godine na natječaju za Sustainable Tourism Awards, gdje je sudjelovalo 50-tak projekata iz 23 zemlje svijeta, upravo Feel& Taste projekt plasiran na visoko 2. mjesto. Na taj način promoviramo Opatijsko zaleđe, koje je definitivno „Kvarner's best kept secret“ i koje ćemo „otkriti“ i našim sudionicima tijekom kongresa.

Grupna putovanja i paket aranžmani su se vratili

U nedjelju 16.10. planiran je Global Market & Trade Fair, Travel Forum & Workshop. Možete li nam malo više reći o tome?

Ti susreti su posvećeni poslovnoj ponudi sudionika, od predstavljanja na razini država, regija, gradova do pojedinačnih programa agencija, hotela i drugih sudionika putem B2B susreta. Na Travel Forumu & Workshopu se prezentiraju konkretna iskustva u provođenju uspješnih turističkih projekata, dakle primjeri najbolje prakse, koju sudionici kongresa mogu primijeniti u svojim poslovima i projektima.

Direktorica ste putničke agencije Arriva travel u vlasništvu Autotransa koji je dio međunarodne grupacije Arriva Deutsche Bahn. Kakvo je trenutno stanje na tržištu putovanja u Hrvatskoj? Možete li usporediti segment turističkih s poslovnim putovanjima?

Grupni segment paket aranžmana se napokon vratio. Dvije teške godine za turističke agencije su iza nas. Vrlo smo optimistični s prognozama za nadolazeću 2023. godinu, nakon uspješne sezone koju smo odradili iznad očekivanja. Danas se agencije susreću s novim izazovima koji uključuju nedovoljan broj raspoloživih smještajnih kapaciteta za grupe, nedovoljno raspoloživih autobusa i kvalitetnih vodiča. U Arriva travelu avio promet se znatno povećao.

U prošlom periodu imali puno otkazanih letova unutar Europe koji su uzrokovani manjkom radne snage, ali smo uspjeli sve klijente preusmjeriti na druge letove. To je sigurno jedan od razloga zašto se putnici teže odlučuju za booking avio karata preko online portala. Poslovna putovanja su u porastu, iako je dodatna poteškoća za tvrtke što je rast cijena avio karata značajan. Mnogi, kad su sastavljali budgete prošle godine, nisu mogli niti predvidjeti ovako značajna poskupljenja u avio prometu. Vjerujem da će svi dionici u turizmu biti zadovoljni postignutim ovogodišnjim rezultatima.