×

Plastic Free i održivo poslovanje Nacionalnog parka Plitvička jezera

Kako vaša tvrtka ili organizacija može postati plastic-free u četiri laka koraka? Saznajte na primjeru Nacionalnog parka Plitvička jezera
NP Plitvička jezera - Plastic Free
NP Plitvička jezera - Plastic Free

Plitvička jezera već godinama, kao jedno od najposjećenijih mjesta u Hrvatskoj koji je također pod zaštitom UNESCO-a kao dio svjetske prirodne baštine, polažu posebnu pažnju na održivost u poslovanju, a od nedavno su i član Plastic Free inicijative. Saznajte što sve čine kako bi održivo razvijali prekrasan prostor nacionalnog parka.

Korištenje električne energije iz obnovljivih izvora

Nacionalni park Plitvička jezera kao društveno odgovorna ustanova u svim aspektima posebnu brigu vodi o zaštiti okoliša i obnovljivim izvorima energije. I u 2022. godini nositelj smo ZelEn certifikata koji potvrđuje da je 100% korištene električne energije dobiveno iz obnovljivih izvora.

Na taj način, Nacionalni park Plitvička jezera električnu energiju nabavlja iz certificiranih hidroelektrana pri čemu je posebna pozornost posvećena dokazima o neškodljivosti utjecaja elektrana na okoliš kao i zbrinjavanju opasnog otpada. Proizvod ZelEn namijenjen je isključivo kupcima HEP Opskrbe koji su u svom poslovanju odlučili biti društveno odgovorni, koji brinu o okolišu i korištenju energije iz obnovljivih izvora i time čine razvoj i život održivim.

NP Plitvicka jezera

ZelEn je jedinstven, ekološki, moderan i vjerodostojan proizvod koji garantira da je sva energija koju dobije kroz proizvod ZelEn, dobivena isključivo iz obnovljivih izvora, a dodatnu vrijednost ovoj priči daje i korištenje zaštićenog žiga ZelEn – Prijatelj prirode.

Održivo zbrinjavanje otpada od hrane

Otpad od hrane veliki je izazov današnjice. Zbog njegove ogromne količine, ali i iskorištavanja tla, vode i energije u svrhu proizvodnje prekomjerne količine hrane, naš je otisak na planet izuzetno velik, a analize ukazuju da je čak 70 % biološke raznolikosti izgubljeno krčenjem prirodnih staništa kako bi se prenamijenila u poljoprivredna zemljišta.

Hrvatska, nažalost, ne zaostaje za globalnim podacima. Godišnje bacamo oko 400.000 tona hrane, dajući svoj doprinos europskim brojkama koje su na oko vrtoglavih 90 milijuna tona. Za proizvodnju, distribuciju i skladištenje hrane troše se prirodni resursi. Svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF prepoznala je otpad od hrane kao jedan od iznimno važnih programa svoga rada, s ciljem smanjenja pritiska koji čovječanstvo stavlja na naš planet te je upravo iz tog razloga zajedno s hotelom Jezero Nacionalnog parka Plitvička jezera udružila snage u projektu smanjenja otpada od hrane.

NP Plitvicka jezera

Kao nacionalni park koji se nalazi pod UNESCO zaštitom, važnost utjecaja na očuvanje prirode i jačanje svijesti o smanjenju otpada predstavlja važnu odrednicu djelovanja. Budući da NP upravlja brojnim ugostiteljskim i smještajnim objektima, suočen je s velikim izazovom smanjenja utjecaja na okoliš. Kroz brojne aktivnosti i projekte tež se „zero waste“ strategiji.

Uvođenjem biorazgradive ambalaže 2015. godine započet je proces izbacivanja plastike iz poslovanja, sav nastali otpad u hotelu se odvaja, a bio otpad se koristi za proizvodnju bio goriva i hrane za životinje. Promotivni materijali tiskaju se na eko papiru, hrana se nabavlja kroz zelenu nabavu i suradnja s WWF-om predstavlja sljedeći korak u proširenju odgovornog poslovanja Ustanove. 

Korištenje rasvjete koja troši manje energije

Nacionalni park Plitvička jezera 2018. godine uveo je novu rasvjetu kod koje se koristi LED tehnologija koja troši i do 50% manje električne energije te je povoljnija za životinjski svijet jer se svjetlost ne rasipa u svim pravcima nego je usmjerena samo na uže područje oko staze. Rasvjeta je također programirana da u većem dijelu noći kada nema potrebe za intenzivnim svjetlom radi sa 40 % intenziteta.

NP Plitvicka jezera

Plastic Free poslovanje

Naš najstariji i najposjećeniji hrvatski nacionalni park ovog ljeta postao je članom Plastic Free inicijative. Osim prihvaćanja Plastic Free pravila i navika, Nacionalni park Plitvička jezera ima i mjerljive ciljeve kako kao organizacija doprinijeti očuvanju prirode i okoliša. Još od 2015. godine započeo je proces izbacivanja plastike iz poslovanja te se sav otpad u hotelu Jezero odvaja dok se bio otpad koristi za proizvodnju goriva i hrane za životinje. 

„Smanjenje otpada jedan je od ciljeva odgovornog poslovanja, ali i podizanju svijesti o tomu koliko je važno paziti na, nama naizgled malene stvari – od odabira bio ambalaže u odnosu na plastičnu do obraćanja pozornosti na ostavljanje viška hrane na tanjuru.“

Kako vaša tvrtka ili organizacija može postati plastic-free u četiri laka koraka, saznajte ovdje.