×

Istraživanje: Kako klimatske promjene mijenjaju planiranje i organizaciju evenata

Klimatske promjene izravno utječu na organizaciju događanja, a sami eventi ostavljaju značajan ugljični otisak - europsko istraživanje agencije isla predstavlja zanimljive podatke i uvide
Klima & eventi
Klima & eventi
Foto: Perplexity

Industrija poslovnih događanja sve se češće suočava s izravnim posljedicama klimatskih promjena – od poplava koje onemogućuju pristup kongresnim centrima, do toplinskih valova koji utječu na zdravlje i sigurnost sudionika. Isla, britanska neprofitna organizacija koju su osnovali organizatori događanja i stručnjaci event industrije s fokusom na održivu budućnost događanja, nedavno je provela istraživanje o utjecaju klimatskih promjena na event industriju - European Temperature Check 2025. Istraživanje uključuje podatke prikupljene od gotovo 1000 događanja, izmjerene u platformi za mjerenje ugljičnog otiska TRACE te ih kombinira s odgovorima iz anketa i intervjuima s predstavnicima brendovima, agencija, event objekata i dobavljačima.

Diljem svijeta, slučajevi ekstremnih vremenskih uvjeta intenzivirali su se 2024. godine, sa 617 ekstremnih vremenskih događaja od kojih je 219 pripisano klimatskim promjenama. U Europi su bujične poplave u Španjolskoj rezultirale s više od 200 smrtnih slučajeva, podsjećajući nas na sve značajnije posljedice zagrijavanja planeta. Stvarnost je surova - priroda se mijenja, a event industrija nije imuna na te utjecaje. Tvrtke moraju odlučiti kako će odgovoriti.

Prema navedenom istraživanju, čak 86% ispitanika tvrdi da su već morali mijenjati planove prilikom organizacije događanja zbog vremenskih ekstrema. Poseban izazov predstavljaju destinacije koje su sve češće pogođene požarima, poplavama ili velikim vrućinama, što utječe ne samo na logistiku, već i na percepciju sigurnosti i atraktivnosti kod sudionika.

European Temperature Check 2025

Event industrija kao dio problema…

Većina ispitanika (88%) smatra da eventi značajno doprinose klimatskim promjenama, najviše kroz putovanja, hranu i otpad. Putovanja sudionika jedan su od najvećih uzroka emisija događanja, no i dalje su jedno od najmanje mjerenih i najteže kontroliranih područja. Iako je ovo značajan dio uzroka, 61% emisija zabilježenih u TRACE-u dolazi iz drugih izvora, kao što su putovanja organizatorskog osoblja, logistički transport, produkcija, potrošnja energije, catering, otpad i sl.

Različite vrste evenata – različit otisak

Podaci pokazuju da različiti formati događanja stvaraju različite profile emisija. Odakle dolaze emisije - bilo da se radi o cateringu, prijevozu, produkciji ili energiji - značajno varira ovisno o vrsti događanja.

  • Zabave imaju najveći udio emisija od cateringa - 78,5%.
  • Kod marketinških evenata gotovo polovica (48%) njihovih emisija dolazi od putovanja osoblja.
  • Poslovna događanja obično ne zahtijevaju veliku logistiku ili grafiku pa imaju niske emisije od njih - 1,3% odnosno 2,2%. Posljedično, emisije otpada su također vrlo niske (0,1%).

Razumijevanje obrazaca emisija u vrstama vaših događanja znači da možete poduzeti ciljane mjere. Umjesto primjene širokih, generičkih rješenja, možete se usredotočiti na područja koja su najvažnija, maksimizirajući svoj učinak.

European Temperature Check 2025

… ali i kao izvor potencijalnog rješenja

Zanimljivo je ipak da čak 92% stručnjaka vidi ogroman potencijal da eventi budu platforma za promicanje održivosti – kroz edukaciju sudionika, poticanje pozitivnih praksi i smanjenje vlastitog utjecaja na okoliš.

Ključne točke na kojima industrija može djelovati uključuju:

  • smanjenje zračnog prometa odabirom hibridnih formata i fokusom na lokalne sudionike
  • suradnju s održivim dobavljačima
  • planiranje događanja u prostorima s certifikatom energetske učinkovitosti
  • izbjegavanje jednokratne plastike i promicanje cirkularne ekonomije.

Znanje postoji, ali provedba kaska

Iako gotovo svi sudionici istraživanja (97%) ističu važnost edukacije o održivosti, mnogi priznaju da u praksi često ne znaju odakle početi. Također, organizatori nailaze na prepreke poput nedostatka vremena, resursa i podrške klijenata koji prioritet daju budžetu i atraktivnosti nad održivošću.

Više od polovice ispitanika (55%) priznaje da još uvijek nisu uključili sustavno mjerenje ugljičnog otiska svojih evenata, iako upravo to predstavlja prvi korak prema stvarnim promjenama.

Preporuke za organizatore: Male promjene – veliki učinci

Na temelju istraživanja, preporučuje se nekoliko konkretnih koraka koje organizatori mogu odmah poduzeti:

Definirajte ciljeve i kriterije - uključite održivost u ranu fazu planiranja i odredite što je važno upravo za vaše događanje i na koji način možete smanjiti svoj otisak.

Nije sve u putovanju/prijevozu – putovanja sudionika i dalje su glavni izvor emisija, ali to nije cijela slika. Organizatori imaju veći utjecaj nego što misle. Pametne odluke o produkciji, prijevozu i nabavi mogu značajno smanjiti emisije. Vlastitim primjerom možete promijeniti i lance opskrbe i ponašanje sudionika.

Malim promjenama do velikog učinka - od prelaska na obroke na biljnoj bazi (plant based) do putovanja ekonomskom klasom umjesto poslovnom, ovaj izvještaj ističe kako male promjene mogu uvelike utjecati na ugljični otisak vašeg događanja.

Počnite mjeriti ugljični otisak eventa - mjerenje vašeg ugljičnog otiska temelj je za značajan napredak. Koristite alate za izračun ugljičnog otiska i kompenzirajte neizbježne emisije kroz certificirane programe.

Neka održivost bude svačiji posao u timu - ugrađivanje elemenata održivosti u radne uloge i ocjene učinka stvara jasnu odgovornost i jedan je od najjačih pokazatelja dugoročnog uspjeha.

Educirajte i potaknite klijente, dobavljače i sudionike – od podatkovnih platformi do odbora za održivost - ulažite u strukture koje podržavaju odgovornost unutar tima, među dobavljačima i sudionicima.

Kružni dizajn – eventi koji uključuju ponovno korištene ili unajmljene materijale postat će predvodnici u industriji, nudeći nove kreativne i niskougljične modele dizajna.

Budite primjer – održivost može biti marketinška prednost.

Event industrija je na svojevrsnoj prekretnici – s jedne strane pod pritiskom sve izazovnijih klimatskih uvjeta, a s druge s velikim potencijalom da bude nositelj promjene. U vremenu kad sve više sudionika bira destinacije i događanja koja odražavaju njihove vrijednosti, organizatori koji prepoznaju važnost održivog pristupa i prilagode se novim okolnostima osigurat će dugoročnu konkurentnost na tržištu.

Izvještaj o provedenom istraživanju u cijelosti možete preuzeti ovdje: European Temperature Check 2025.