×

Žene - lideri novog doba

Tvrtka Filaks drugu godinu za redom organizira konferenciju "Žene - lideri novog doba", koja će se održati 3. ožujka u zagrebačkom hotelu Four Points by Sheraton Panorama Zagreb, s ciljem razvoja žena u poslovanju. Tim povodom porazgovarali smo s Elvirom Mlivić Budeš, vlasnicom tvrtke Filaks i organizatoricom konferencije
Elvira Mlivić Budeš
Elvira Mlivić Budeš

Konferencija se ove godine održava po drugi put. Koje su glavne teme kojima ćete se baviti i koji su ciljevi konferencije?

- Prošle godine smo se odlučili na organizaciju konferencije jer smo zaključili da nam na tržištu baš treba tema koja je potpuno suprotna stanju u kojem su se našle brojne tvrtke i njihovi zaposlenici na udaru krize. Prva konferencija za razvoj žena u poslovanju pod nazivom Žene - pokretači promjena, uzburkala je neke strasti, imali smo puno iznimno pozitivnih komentara, dok su dva muškarca uspjela to komentirati na drugačiji način. Jedan je zaključio da se to okupljaju pomahnitale feministice, a drugome je to bilo udruživanje babaca. Naravno, konferencija nije bila ni jedno ni drugo, već realan prikaz situacije u poslovnom svijetu u kojem se susreću muškarci i žene.

Prošle je godine u publici bio minimalan broj muškaraca. Ovo je očit primjer unaprijed postavljenih stereotipa o „ženskoj konferenciji i ženskim temama". Zašto bi muškarci trebali prisustvovati i što mogu naučiti na ovoj konferenciji?

- Da, prošle godine su u publici bila dva muškarca i četiri predavača koji su se družili sa sedam predavačica i devedeset i dvije sudionice. Žao nam je što se tako mali broj muškaraca odlučio pridružiti skupu. Na konferenciji govorimo o poslovnim ženama, ali prije svega o odnosu muškaraca i žena u poslu, njihovoj komunikaciji, različitim pristupima vođenju. Na kraju, rijetki su timovi u kojima su zaposlenici samo jednog spola. Muškarci i žene ne moraju imati isti pogled na posao i svijet i ne moraju se slagati, ali se uvijek moraju razmjeti ako rade u istom timu. Vjerujem da bi na konferenciji mogli bolje upoznati "ženski svijet" i osigurati uspješnije poslovne odnose sa zaposlenicama, poslovnim partnericama i suradnicama.

Što mislite, je li 21. stoljeće uistinu era žena? Kroče li žene velikim koracima na svjetsku političku i gospodarsku scenu ili će nam trebati još dosta vremena kako bi žene prevladale prepreke poput sindroma „staklenog stropa"?

U zadnjih 20 godina dokazano je da se žene više obrazuju. U Švedskoj npr. na 100 studenata dolazi 150 studentica pa je logično da će žene imati i poslovne ciljeve te želju za napredovanjem u poslovnoj hijerarhiji. Istovremeno, žene najčešće dolaze do srednjeg menadžmenta i vrlo rijetko dolaze do visokih funkcija u tvrtkama, kao i u politici. Naravno, postoje razlozi za to, a upravo o njima ćemo govoriti i na konferenciji koja će se održati 03. ožujka u hotelu Four Points by Sheraton Panorama Zagreb.

Možemo li govoriti o isključivo muškom ili ženskom stilu vođenja? Što možemo učiniti kako bismo jedni s drugima bolje komunicirali?

Možemo govoriti o sklonosti žena da upravljaju odnosima na zadovoljstvo svih članova tima. U većini, žene vole pomagati i stvarati ugodnu atmosferu, dok će se muškarci u većini voditi postavljenim ciljevima. Naravno, žene u poslovnom svijetu često poprime i "muške osobine" pa idu u smjeru individualizma i društvene dominantnosti. Prepoznavanje i uvažavanje različitih stilova korak je do uspostavljanja uspješnih odnosa te osiguravanja poticajne radne atmosfere.

Već ste deset godina vlasnica uspješnog biznisa. Kako je u Hrvatskoj biti žena poduzetnica i jeste li nailazili na prepreke u poslovnoj karijeri kao žena?

Vlasnica sam tvrtke Filaks i osnivačica Poslovnog učilišta Filaks. Bavimo se poslovnim savjetovanjem i edukacijom s područja menadžmenta, poslovne komunikacije, prodaje i marketinga. Iako su razlike između žena i muškaraca u Hrvatskoj vrlo vidljive, ne mogu se požaliti da sam u svijetu poduzetništva doživjela neugodna iskustva. Više sam ih doživljavala uspinjući se u hijerarhiji radeći u prodaji i marketingu u različitim tvrtkama. Neka od tih neugodnih iskustava opisala sam zajedno s kolegicom Natašom Trojak u knjizi Vražja posla - kako preživjeti (ne)moguće poslovne situacije koja je upravo izašla iz tiska.