
Dobiva li Zagreb konačno kongresni centar? Tomašević predstavio investiciju vrijednu 51 milijun eura
Primiče se božićno vrijeme, kada nas većinu obuzme dobro raspoloženje, pa usred raskošnih božićnih mirisa, lampica, pjesama počinjemo zamišljati i nadati se boljemu sutra, uspješnijem od godine na izmaku. I samu me je, moram priznati, već obuzelo takvo raspoloženje te se kao urednica portala PoslovniTurizam, ulovim maštajući o boljitku i zamišljajući kako bi ova naša struka, koju volimo nazivati hrvatskom kongresnom industrijom, iduće godine konačno iz vječitog potencijala mogla zasjati kao nova zvijezda na EU nebu, ali uistinu, a ne samo kako zgodan reklamni slogan.
„Imam san...“
Zamislite da se o Hrvatskoj priča kao o „must attend“ destinaciji u međunarodnim kongresnim i insentiv krugovima, da se kongresni organizatori, dvoumeći se između Barcelone, Copenhagena ili Zagreba - odlučuju za Zagreb jer znaju da će delegati ponijeti nezaboravna iskustva iz najmlađe europske članice. Prvo će vrlo elegantno i brzo sletjeti zrakoplovima u hrvatsku metropolu, bez presjedanja ako putuju iz Madrida ili New Yorka. Nakon što stupe nogom na naše tlo, dočekuju ih ljubazni službenici i žele im dobrodošlicu na veliki svjetski kongres managera nacionalnih parkova (mogu to biti i profesionalni ronioci sa svih strana svijeta ili znanstvenici iz područja u kojem smo svjetska velesila u znanju), a hostese ih nude čašicom domaće šljivovice i usmjeravaju prema besplatnim transferima koji će ih prevesti do njihovih hotela, gdje ih čekaju pokloni dobrodošlice, košare s ručno rađenim autohtonim hrvatskim proizvodima od lavande i masline. Nakon svečanog otvorenja i primanja u jednom od najposjećenijih svjetskih muzeja suvremene umjetnosti, na kojem ih je kao domaćin ugostio sam premijer države i gradonačelnik grada, gdje se služe najbolja hrvatska (a ne francuska) vina i predstavljaju naši najbolji mladi umjetnici, delegati prvi radni dan otpočinju u novom, grandioznom kongresnom centru, arhitektonskom dragulju izgrađenom po najnovijim načelima održivosti.
Registracija i preuzimanje programa i konferencijskih materijala teče vrlo brzo pomoću digitalnih gadgeta, čime se potrošnja papira svodi na najmanju mjeru. Plenarna sjednica okuplja pet tisuća sudionika u dvorani koja se ponosi najnovijim audio vizualnim dostignućima, a nakon plenarnog predavanja na kojem je, uz sjajno pripremljen govor, keynote govornik slušatelje oduševio hologramskim projekcijama i zadnjim čudesima tehnike, delegati odlaze u deset manjih breakout dvorana, gdje sudjeluju na interaktivnim radionicama, na kojima uče, igraju se (i odrasli se vole igrati!), umrežavaju. Tijekom pauza za kavu osvježavaju se biranom „energetskom hranom“ - hrvatskim maslinama, lješnjacima, narančama, zdravim kolačićima. Suvišno je spomenuti da je bežična internetska veza savršeno brza i naravno besplatna na prostoru čitavog kongresnog centra.
Delegati iza ručka odlaze na Plitvička jezera ili Brijune, ovisno o području interesa, te se upoznaju s ljepotama hrvatske prirode. Dan završavaju velikim piknikom na otvorenom, gdje opet kušaju domaća jela, od organski uzgojenih namirnica na obližnjim gospodarstvima, kupuju ručno izrađene suvenire koje će s veseljem ponijeti u svoje zemlje, a prije zabave i plesa s uzbuđenjem, uz vođenu priču domaćina, upoznaju se s endemskim biljnim vrstama i promatraju zvijezde na nebu, koje se, za razliku od Tokija ili Pariza, savršeno vide na netaknutom i nezagađenom nebu.
Tehničku i logističku podršku organizatoru pruža konzorcij najboljih hrvatskih PCO i DMC agencija koje su na zahtjevnom međunarodnom natječaju zajedničkim snagama pobijedile Kenes i MCI. Zašto su podršku organizatoru ovakvog skupa od samog početka lobiranja pružili razni dionici u konferencijskom lancu: Vlada, turističke zajednice/kongresni uredi, gradovi, premijer i (grado)načelnici, PCO, DMC i event agencije, ugostitelji...? Zato što će pet tisuća ljudi noćiti u našim hotelima, jesti našu hranu, kupiti domaće suvenire i oduševljeni uslugom, preporučiti nas kolegama, prijateljima i obiteljima; o maloj Hrvatskoj će se govoriti, kako usmenim preporukama, tako i u medijima te na društvenim mrežama. I na kraju balade točno ćemo moći izračunati koliko smo zaradili ovakvim događanjem.
Sretno nam bilo!
U nastavku priče probudila sam se iz prekrasnog sna i vratila u zbilju te napisala četiri paragrafa o tome što sam zatekla u bilanci hrvatske kongresne industrije na dan 16. prosinca 2014. No, kolega mi je preporučio da mi je bolje u ovo vrijeme biti afirmativnom i manje gledati kroz sive naočale pa ću vas poštedjeti ostatka priče, koji uostalom možete i sami predvidjeti.
Svima vama na terenu koji, unatoč svim izazovima i preprekama, dajete sve svoje znanje, trud i srca klijentima, koji potom pričaju o toj malenoj zemlji u srcu Europe, želim sretan Božić i uspješnu novu 2015. godinu, sa željom i nadom da ćemo u njoj učiniti barem jedan mali korak naprijed. Koliko god svatko od nas bio fokusiran na vlastite interese, u žaru borbe za preživljavanje, nužno je da se ujedinimo za zajednički cilj – da više ne budemo vječiti potencijal, već jedna od top 5 kongresnih i/ili insentiv destinacija u Europi!