×

Aktualno stanje kongresno-event industrije u svijetu

Donosimo neke od ključnih podataka o stanju kongresne i event industrije u trećem kvartalu godine prema istraživanju koje je proveo portal EventMB
Statistika
Statistika
Foto: Pexels (Yan Krukov)

Ulaskom u jesen ulazimo i u najaktivniju sezonu poslovnih događanja te se približavamo posljednjem kvartalu godine pa nije na odmet sagledati u kakvom je stanju kongresna i event industrija. Budući da se događanja uživo trenutno održavaju diljem SAD-a i Europe, važno je pratiti trenutne mogućnosti i izazove s kojima se suočavaju organizatori događanja.

U nastavku donosimo pregled devet najvažnijih statističkih podataka za treće tromjesečje 2021. godine, predstavljenih na EventMB Experience Design Summitu, temeljenih na istraživanju koje provodi portal EventMB. Do polovice rujna prikupljeno je više od 400 odgovora stručnjaka za organizaciju događanja iz čitavog svijeta.
1. 46% ispitanika organiziralo je događanje uživo u posljednjih 6 mjeseciOvo je jasan znak da su se događanja uživo vratila. To je značajno povećanje s 29% u drugom i 24% u prvom tromjesečju ove godine.
2. 79% ispitanika trenutno planira događanja uživoJoš jedan pozitivan znak za sve profesionalce koji se bave live eventima. Trenutno nisu sve regije u svijetu otvorene za događanja pa je to izvrstan broj i slijedi već obećavajućih 70% u drugom tromjesečju, za razliku od turobnih 30% prijavljenih u prvom tromjesečju 2021. godine.
3. Većina ispitanika planiraju manja događanja nego prije pandemijePostotak ispitanika koji planiraju manja događanja iznosi do 55%, dok je u drugom tromjesečju ta brojka bila 51%, a u prvom tromjesečju 2021. 44%. Ovo potvrđuje trend organizacije manjih događanja, barem za sada.
4. Biraju se destinacije u kojima nije obavezna karantena40% ispitanika smatra da je nepostojanje obaveze karantene trenutno najvažniji kriterij prilikom odabira destinacije, u odnosu na 19% u drugom tromjesečju. U drugom tromjesečju, prema odgovorima 23% ispitanika, glavni kriterij bilo je široko dostupno cjepivo. Ovaj kriterij je sada odabralo svega 8%. Taj pomak sugerira da je cjepivo sada već svugdje dostupno, a organizatori događanja samo čekaju da destinacije ponovno omoguće brzo i jednostavno putovanje u i iz nje.
5. Velika događanja odvijaju se po nešto nižoj stopi nego u prethodnom tromjesečjuNa pitanje hoće li se njihovo sljedeće planirano veliko događanje održati uživo, 40% ispitanika izjavilo je da hoće. Tu je vidljiv mali pad u odnosu na drugo tromjesečje kada je 43% dalo isti odgovor. Ovaj pad može se pripisati nedavnom porastu zaraze Covidom i varijanti Delta. No ipak je to daleko bolje od prvog tromjesečja kada je samo 16% ispitanika odgovorilo da će se njihova događanja uživo održati.
6. Virtualna događanja sve se više oslanjaju na sponzorstvo kao svoj primarni izvor prihodaIako postoje i druge mogućnosti, sponzorstvo je i dalje primarni izvor prihoda za virtualna događanja. 43% ispitanika u ovom tromjesečju predstavlja konstantni rast s 34% u drugom i 29% u prvom tromjesečju ove godine.
7. Stručnjaci za događanja manje se bore s unovčavanjem virtualnih događanjaPostotak ispitanika koji ne mogu adekvatno monetizirati svoja virtualna događanja pao je na 21% s 23% u drugom i 32% u prvom tromjesečju. To bi se moglo povezati s boljim razumijevanjem mogućnosti sponzorstva za virtualna događanja i sveukupnim sazrijevanjem industrije. Bez obzira na uzroke, ovo je dobar trend za profesionalce koji rade s virtualnim događanjima.
8. Angažman je sve češće glavni izazov u planiranju virtualnih događanjaŠto se tiče izazova u vezi s virtualnim događanjima, angažman i dalje dominira, a dodatno je izdvojen s 36% ispitanika koji ga odabiru kao najveći izazov. To je povećanje u odnosu na rezultat od 24% iz drugog tromjesečja, što je bilo manje nego u prvom tromjesečju kada ga je 29% ispitanika odabralo kao najveći izazov.
9. Nedostatak tehnološkog znanja u planiranju virtualnih događanja mnogo je manji izazovČini se da su organizatori događanja uvelike prevladali strah od tehnologije. Samo 8% njih odabralo je nedostatak tehnološkog znanja kao najveći izazov u planiranju virtualnih događanja. Ovo je najniži broj do sada s 9% koji su ga odabrali u drugom tromjesečju i 13% u prvom tromjesečju. Za ovaj podatak možemo ići i dalje u posljednje tromjesečje 2020. godine kada je 17% ispitanika to smatralo svojim najvećim izazovom u planiranju virtualnih događanja. Stoga, možemo sa sigurnošću reći da smo daleko odmakli.