×

Case study: Kako izgleda organizacija zelenog eventa u Austriji

Donosimo nekoliko savjeta kako organizirati zeleno događanje na uspješnom primjeru bečke PCO agencije RAM Congress +Event
Green Meetings and Green Events
Green Meetings and Green Events

Austrijska eko oznaka za zelene evente „Green Meetings and Green Events“ dodjeljuje se događanjima koja se organiziraju na profesionalan i ekološki prihvatljiv način. Vlasnici licenci su kompetentni za organizaciju i certificiranje događanja svojih kupaca kao ekološki održivih. Kako bi steklo ovaj certifikat, događanje mora organizirati nositelj licence te mora biti certificirano u posebnom revizorskom softveru.

Jedna od PCO agencija koja je od rujna 2011. godine licencirana za dodjelu ovog certifikata je RAM Congress +Event, koja ima dozvolu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva, vode, okoliša i ekologije pa je stoga službeno ovlaštena certificirati događanja - koja ispunjavaju uvjete - kao zelena događanja. Proces dobivanja licence je intenzivan postupak obuke koji uključuje tečajeve o bazama podataka i predavanja, a posljednji korak je organizacija zelenog događanja koje nadzire Ministarstvo. Želi li neka tvrtka dobiti ovu licencu, gleda se ne samo način organiziranja evenata već i kako je opremljen ured te tvrtke i drži li se u njoj do ekološki održivog poslovanja (kava, toaletni papir, električni uređaji, deterdženti, odvajanje otpada itd.). „Ova licenca zaista pomaže u stjecanju novih klijenata i većem obujmu posla s obzirom na to da je ekološka osviještenost danas sve važnija. Za javne natječaje nužno je imati licencu tako da imamo prednost u odnosu na druge agencije.“, ističu iz RAM Congress +Eventa.

Koji elemeti moraju biti zadovoljeni kako bi neko događanje steklo eko oznaku „Green Meetings and Green Events“, kako se mjeri njegov utjecaj na okoliš, koje kriterije moraju zadovoljavati kongresni objekti i koliko to utječe na budžet? Odgovore na ova i slična pitanja donosimo u nastavku, na primjeru jednog eventa u organizaciji bečke agencije RAM Congress +Event koji je stekao ovaj zeleni certifikat.

Skup velike svjetske farmaceutske kompanije - zeleni elementi u organizaciji
Radilo se o internom skupu jedne od najvećih svjetskih farmaceutskih kompanija, koja je trajala 5 dana. Budući da su sudionici većinom bili predstavnici tvrtke zaduženi za ekološki aspekt poslovanja, bilo je vrlo važno da njihov skup bude zelen u najvećoj mogućoj mjeri. Dugoročni cilj klijenta je certificiranje svih njihovih sastanaka i događanja ili barem primjena minimalnih standarda.

Skup se odvijao u hotelu u centru grada koji je certificiran austrijskom ekološkom oznakom od 2012. godine. Sudionici su u tom hotelu bili i smješteni pa su tako jednim odabirom riješena tri aspekta zelenog certifikata – smještaj, venue i ugostiteljska ponuda. Nadalje, organizirane su večere na otvorenom za koje su odabrani restorani u Beču koji su također certificirani austrijskom eko oznakom.

Osim toga, bio je to tzv. „paperless meeting“, odnosno skup bez papira, tako da se tijekom tog tjedna nisu koristili papir ili ispisi. Sve je bilo objavljeno online ili prikazano na ekranu. Organizator se također odlučio da sudionicima neće dijeliti konferencijske vrećice, poklone, konferencijske mape niti koristiti ukrase. „Prema našem mišljenju, koliko god možda jednostavno zvuči, organizacija skupa bez papira je danas još uvijek jedan od najzahtjevnijih aspekata zelenog eventa.“, istaknuli su iz RAM Congress +Eventa.

Paperless event

Najvažniji kriteriji prilikom odabira kongresnog prostoraŽelite li organizirati zeleni event prilikom odabira lokacije i objekta za organizaciju eventa vaš prvi izbor uvijek bi trebao biti objekt koji je već certificiran kao zeleni. U Beču, ali i Austriji općenito, postoji dosta certificiranih hotela. Dakle, velike su šanse da lako pronađete kongresni prostor koji ispunjava vaše opće zahtjeve.
Važni kriteriji za stjecanje zelenog certifikata za kongresne objekte su primjerice pristupačnost za osobe s invaliditetom, gospodarenje otpadom, energetski standardi, ekološka oprema, ekološki označena zelena električna energija, uključivanje/isključivanje svjetla, grijanje i/ili klimatizacijski sustav, sanitarni uređaji koji štede vodu i sl. Kao što vidite, ti su kriteriji vrlo općeniti i trajni, a ne radi se o dodatnim uslugama koje se mogu prilagoditi pojedinom događanju. Stoga je ključno pronaći savršeno mjesto koje može ispuniti većinu zelenih zahtjeva.

Kako organizacija zelenog događanja utječe na budžetOrganizacija zelenog događanja u velikom broju slučajeva može uštedjeti novac. Razmislite samo kolike su uštede na korištenju manje papira, ponovnoj upotrebi akreditacijskih košuljica, nedavanju poklona ili odabirom objekta, restorana ili hotela koji su lako dostupni javnim prijevozom.

Zeleni eventi

Nekoliko korisnih savjeta koji vaš sljedeći event mogu učiniti zelenijimIako u Hrvatskoj za sada ne postoji certifikat za eko oznaku za zelena događanja, ipak postoji trend i svijest o potrebi organizacije ekološki održivih događanja. Postoji nekoliko važnih kriterija koje svaki organizator događanja može uzeti u obzir pri organizaciji eventa kako bi on bio što zeleniji:

  • Alternativni prijevoz (bez automobila) sudionika do mjesta događanja sa željezničke stanice ili iz zračne luke
  • Mobilnost za sporedna (društvena) događanja - organizacija grupnog prijevoza ili javnim prijevozom - izbjegavati taksije
  • Mjesto održavanja dostupno javnim prijevozom
  • Smještaj sudionika u hotelima s eko certifikatom (ili ako nije certificiran, pokušajte pronaći hotel koji ima neke od nabrojenih relevantnih ekoloških aspekata)
  • Pokušajte pronaći event prostor koji je ekološki prihvatljiv
  • Ponovno upotrijebite akreditacijske košuljice ili ne upotrebljavajte plastične
  • Osigurajte polaznicima mogućnost odvajanja otpada na mjestu događanja
  • Svi tiskani proizvodi od značaja za događanje (pozivnice, mape za konferencije, dokumentacija, plakati itd.) trebaju se proizvoditi po principu minimalnog trošenja sredstava
  • Papir koji se koristi za vanjske ispise (npr. za letke, programske knjižice, omotnice itd.) treba bit eko-označen prema ISO vrsti I33 ili izrađen od 100% recikliranog papira ili u potpunosti bez klora
  • Dvaput razmislite želite li zaista ponuditi konferencijske vrećice, mape i poklone - ako je potrebno, pokušajte pronaći ekološkog dobavljača
  • Ekološki kompatibilni izložbeni štandovi
  • Catering: koristite isključivo šalice za višekratnu upotrebu, posuđe za višekratnu upotrebu (tanjuri, zdjele) i pribor za jelo za višekratnu uporabu. Poslužite sudionicima vodu iz slavine, sezonsku lokalnu hranu i pića, koristite organske proizvode i ponudite barem jedan vegetarijanski ili veganski obrok.