×

Kim Myhre: Budućnost leži u transformaciji doživljaja kroz inovacije

Organizatori događanja mogu biti ili žrtve krize koju je uzrokovala pandemija ili arhitekti budućnosti kongresne i event industrije
Kim Myhre predavanje, Conventa Crossover
Kim Myhre predavanje, Conventa Crossover

Kim Myhre osnivač je i partner u Experience Designed, agenciji za strateško savjetovanje i kreativne ideje koja primjenjuje principe dizajna usmjerene na kreiranje transformativnih strategija doživljaja brenda. S više od 20 godina iskustva u marketingu, brend strategiji i organizaciji događanja, Kim je poznat kao jedan od vodećih svjetskih dizajnera, misaonih lidera, inovatora i storytellera. Ima jedinstvenu kombinaciju strateškog, kreativnog, komercijalnog i međunarodnog iskustva koje mu je donijelo priznanje u cijeloj industriji kao stručnjaku za integrirani marketing. Na ovogodišnjoj hibridnoj konferenciji Conventa Crossover, održao je prezentaciju na temu budućnosti marketinga i event industrije.

KimMyhre, ConventaCrossover

Kim Myhre je na samom početku istaknuo četiri postulata svoga izlaganja:

  • Neizbježno je da napredak tehnologije donese izazove i promjene u event industriji.
  • Sudionici na događanjima će se i dalje mijenjati i zahtijevati da se događanja prilagođavaju potrebama publike koju karakterizira napredni stupanj korištenja tehnologije.
  • Organizatori događanja mogu biti ili žrtve krize koju je uzrokovala pandemija ili arhitekti budućnosti kongresne i event industrije.
  • Planiranje i dizajn događanja usmjeren na čovjeka može pomoći ponovno osmisliti događanja i stvoriti inovativna iskustva koja odražavaju način na koji sada živimo – uvijek povezani.

U posljednjih godinu i pol dana, ako ne i više, često se moglo naići na organizatore događanja koji su mišljenja da će se sve vratiti na staro. Šteta je vidjeti da radije vjeruju u tako nešto nego da prihvate promjene i preusmjere ih u nešto pozitivno i inovativno. „Mislim da je od iznimne važnosti da promijenimo taj način razmišljanja i počnemo na događanja gledati na drugačiji način – kroz nove ideje, nova iskustva i dizajn usmjeren na čovjeka.“, naglasio je Kim.

Gledajući početak 2020. godine, marketinški budžeti za organizaciju događanja bili su iznimno veliki i čak 26% korporativnih budžeta za marketing je bilo dodijeljeno događanjima. To su bili dobri dani, doći do takve razine trošenja na organizaciju događanja! Event industrija je cvala. I unatoč tako velikim troškovima i svim novim tehnologijama koje su nam bile na raspolaganju, malo se toga mijenjalo u samom dizajnu događanja. Uz sve napredne mogućnosti, sajmovi su i dalje izgledali jednako kao i 20-ih godina prošlog stoljeća.

Tada se dogodila pandemija i kongresna i event industrija su odjednom stale. Kriza nije ništa novo u ovoj industriji, doživjela ih je već nekoliko do sada. No, ovoga puta nije se postavljalo pitanje što ćemo sada bez tih događanja, već jesu li bila toliko vrijedna. Ova kriza dovela je u pitanje njihovu isplativost i postoje li bolji i povoljniji načini za okupljanje, networking i razmjenu ideja. Tijekom pandemije tehnologija je pokazala svoju moć i shvatili smo da nam je omogućila komunikaciju kada to nije bilo moguće uživo. No, umjesto da to gledamo kao pozitivno, mi smo se počeli pozivati na „virtualni umor“ poznat kao Zoom fatigue i sl. Kim Myhre ističe da je uistinu zanimljivo bilo gledati do koje mjere smo spremni živjeti poričući ono što je neizbježno.

KimMyhre, ConventaCrossover

No, eventi su se vratili i znali smo da će se vratiti. Razlog zašto su postoci marketinških budžeta bili toliko visoki leži u tome što doživljajna iskustva imaju dokazano veliku moć i brendovi su to počeli iskorištavati znajući da krajnjim kupcima iskustvo i doživljaj znače puno više od stvari. No, to ne znači da ćemo i dalje moći ignorirati razvoj tehnologije i načine na koje ona mijenja upravo ta iskustva. Živimo u svijetu gdje je pola toga stvarno, a pola virtualno i granica između polako nestaje.

Ako tehnologija u tolikoj mjeri danas mijenja način na koji doživljavamo svijet oko sebe i mijenja naša iskustva, prirodno je da se i mi mijenjamo i prihvatimo ju. Naime, više od pola populacije na svijetu je mlađe od 34 godine, a to je prilično velika brojka onih koji su s novim tehnologijama odrasli. To znači da se mijenja način na koji radimo, kupujemo, komuniciramo, učimo, zabavljamo se… Tako se mijenja i način na koji kompanije komuniciraju sa svojim krajnjim korisnicima – kupcima. Mnoge tvrtke već danas imaju vlastite streaming kanale, a možemo očekivati sve više toga. Tehnologija prožima naše živote, a kako ju više koristimo, tako postajemo i puno zahtjevnija publika. Sudionici događanja postaju sukreatori događanja, organizacija događanja treba biti orijentirana na čovjeka na njegove potrebe i želje, a sve to nosi nove zahtjeve i izazove pred organizatore.

Tehnološka revolucija je veliki vjetar u leđa event industriji i moramo je iskoristiti kako bi napredovali i kreirali nezaboravna iskustva kroz inovativne formate događanja, poručio je Kim Myhre.