×

Najbolja strategija kontrole troškova u ugostiteljstvu

Žakline Troskot jedna je od panelista na prvom europskom Festivalu hotelskih operacija HOW, koji će se održati 28. i 29.rujna 2017. godine u Falkensteiner hotelu Iadera u Petrčanima. Vlasnica je zagrebačke slastičarnice Amèlie, a javnosti je poznata kao članica žirija u popularnom slastičarskom showu “Tri, dva, jedan - peci” i kulinarskom showu “Tri, dva, jedan - kuhaj”.
Žakline Troskot
Žakline Troskot
Foto: RTL Press

 Iako je od malena bila zaljubljena u gastronomiju, Žakline je odlučila upisati studij ekonomije te je gradila uspješnu korporativnu karijeru, ali je u jednom trenutku osjetila kako je taj posao više ne  ispunjava. Tako je 2010. godine odlučila dati otkaz i slijediti svoj san. Kako ju je od malena zanimalo pečenje kolača i slastica, vjerujući u sebe i svoj san, odlučila je otvoriti slastičarnicu Amèlie. U početku je radila kao slastičarka, konobarica, dostavljačica i čistačica, a zaposlila je samo jednu djelatnicu u prodaji. Iako joj je prva godina poslovanja bila iznimno teška, ističe kako je ne bi mijenjala, jer je stekla iskustvo u svim segmentima poslovanja u ugostiteljstvu, koje je bilo od velike pomoći za buduću organizaciju i planiranje poslovanja. S vremenom, kako se posao razvijao, Žakline je proširivala i broj osoblja, koji je narastao na 35 zaposlenih.

Žakline ističe kako su sve njezine torte i kolači pripremljeni isključivo iz prirodnih sastojaka, bez ikakvih umjetnih aroma i dodataka. Vjeruje da je to ključ uspjeha koji su i gosti vrlo brzo prepoznali pa je Amélie jedno od najpoznatijih zagrebačkih odredišta svakog sladokusca. Stoga će svoja vrijedna iskustva u ugostiteljstvu podijeliti s publikom HOW festivala, a za PoslovniTurizam otkriva nekoliko načina kako optimizirati troškove u ugostiteljstvu.
Jesu li troškovi najvažniji faktori formiranja cijena? Ne smatram da je trošak najvažniji faktor formiranja cijena, međutim zasigurno je poznavanje troškova jako bitna osnova za pravilno formiranje donje granice cijene. Kod formiranja cijene puno faktora igra ulogu, a neki od njih su prodajno, strateško i marketinško pitanje. Također se moraju uzeti u obzir i specifične potrebe ciljane skupine. Svakako je i utjecaj tržišnih faktora jako bitan, a naročito u turističko-ugostiteljskoj djelatnosti gdje sezonske oscilacije imaju utjecaj u formiranju cijena, te možemo reći da troškovi određuju donju granicu cijene, a tržišni faktori gornju granicu cijene. Između ta dva faktora moramo uklopiti strategiju ugostitelja, a pravilno kalkulirana cijena mora održavati zadanu strategiju tijekom cijele poslovne godine.     
Koji je po Vama najučinkovitiji način kontrole troškova? Važni su analiza aktivnosti, analiza izravnih troškova, praćenje troškova po aktivnostima, uspostava mjerenja izlaznog proizvoda i analiza troškova. Sve navedeno omogućava detektiranje i povezivanje stvarnih troškova sa svakim pojedinačnim proizvodom ili uslugom. Inventura je također bitan faktor u kontroli troškova, ali inventura je samo jedan dio u kojem pratimo potrošnju sirovina, ali troškovi su puno kompleksniji od samog utroška sirovine.
Koliko je važna kontrola zaliha robe, odnosno paziti na istek rokova?Upravljanje zalihama jedan je od najvažnijih zadataka svakog top menadžmenta unutar nekog poduzeća ili organizacije. O količini zaliha koje posjeduje neko poduzeće ovise rezultati poslovanja. Važno je da zalihe budu na optimalnoj razini, odnosno da ih ne bude premalo jer na taj način uzrokuju probleme u proizvodnji, ali i u ostalim procesima koji slijede nakon toga. S druge strane, zaliha ne smije biti previše jer tada uzrokuju nepotrebne troškove. Vrlo važnu ulogu u upravljanju zalihama imaju zaposlenici u pojedinim odjelima u poduzeću ili organizaciji. Oni su ti koji obavljaju konkretne aktivnosti nabave zaliha, sudjeluju u samom proizvodnom procesu te prodaju kupcu gotov proizvod. U današnje vrijeme informacijske tehnologije sve je pojednostavljeno, budući da ona omogućuje efikasnije i brže obavljanje aktivnosti i zadataka zaposlenika. Teorija zaliha bavi se u osnovi s dvije vrste odluka. Jedno je određivanje optimalne količine narudžbe, a drugo određivanje optimalnog vremena naručivanja.
Koja je uloga novih tehnologija u poslovanju, a koliko je stvar iskustva?
U suvremenom poslovanju, uvođenjem najnovije tehnologije u svim procesima poslovanja stvaraju se uvjeti za efikasniji razvoj, upravljanje, proizvodnju i distribuciju proizvoda ili usluge. Neminovno je da je poslovanje nezamislivo bez primjene tehnologije u svim segmentima poslovanja. Konkurentnost poduzeća ovisi o sposobnostima da se omoguće tehnološke prednosti kroz razvoj informativnih sustava, koji će kroz istraživanje i predviđanje kretanje konkurencije doprinijeti stvaranju bolje tržišne pozicije. Također, za primjenu novih tehnologija važna je i edukacija zaposlenih s ciljem poboljšanja kvalitete proizvoda i adekvatnog zadovoljavanja potrebe potrošača.