×

Organizacija eventa dug je put, ali može te ispuniti ako radiš bez fige u džepu

Prvi Sarajevo Tourism Summit donio je zanimljiv i emotivan panel razgovor o organizaciji evenata i MICE industriji s pet iskusnih panelista iz regije
Panel: MICE jučer, danas i sutra
Panel: MICE jučer, danas i sutra
Foto: Sarajevo Tourism Summit

Na nedavno održanom prvom Sarajevo Tourism Summitu, regionalnoj turističkoj konferenciji, održana je, između ostalog, panel rasprava o poslovnom i kongresnom turizmu pod nazivom „MICE jučer, danas i sutra“. U zanimljivom i emotivnom razgovoru s Marinom Maljurić panelisti Gorazd Čad, Martina Lucić Čanak, Spasenija Kika Purić, Nemanja Dimić i Jusuf Jamakosmanović s publikom su podijelili svoja iskustva u organizaciji različitih poslovnih evenata, kao i razmišljanja o sadašnjosti i budućnosti kongresne i event industrije u regiji, ali i šire.

Nemanja Dimić osnivač je i organizator regionalne MEKST konferencije, pokrenute još u njegovim studentskim danima, a koja je u proteklih deset godina uspjela postati jedno od najvažnijih događanja u području turizma i hotelijerstva, dajući priliku mladim liderima i studentima turizma da uče od cijenjenih međunarodnih stručnjaka i govornika na jedinstvenim lokacijama Novog Sada, Europske prijestolnice kulture i omladinske prijestolnice Europe. „Bilo je i hrabrosti i ludosti u početku, započeo je svoju priču Dimić. Nismo tada još ništa znali, no prije toga sam često posjećivao druge konferencije i htio sam organizirati svoje događanje. Znao sam već tada da ne želimo klasičnu studentsku konferenciju samo za zabavu i žurke, već smo htjeli imati kvalitetan program.“ Kao ključne elemente za uspjeh ovog projekta navodi dobar tim i kvalitetnu organizaciju svih zadataka.
MICE je „aristokracija turizma“Govoreći o faktorima uspjeha jedne kongresne destinacije, Gorazd Čad, suosnivač regionalne kongresne burze Conventa, urednik Kongres magazina i jedan od vodećih MICE stručnjaka u regiji, istaknuo je kako je MICE ozbiljan biznis te se mora puno toga poklopiti da bi dovelo do međunarodne prepoznatljivosti destinacije. „Kongresni ured, koji predstavlja destinaciju na neovisan i odgovoran način, jedini je put da dovedete međunarodne kongrese u neku državu ili grad. Mnogi ne znaju, ali bivša Jugoslavija bila je u deset najjačih kongresnih zemalja svijeta za međunarodne skupove asocijacija (ICCA), a i danas zemlje koje su nastale njenim raspadom, kada zbrojite njihove rezultate u ovom segmentu, jako su visoko na toj ljestvici." Na primjeru Niša, „Silicijske doline bivše države“, koji i danas proizvodi najbolje mlade IT stručnjake već na fakultetima, za koje se kasnije „otimaju“ vodeće svjetske IT tvrtke, ukazao je na ljudski kapital, odnosno bazu stručnjaka, kao najveću dodanu vrijednost destinacija. „U Ljubljani smo još prije pandemije 2019. analizirali potrošnju kongresnih i poslovnih gostiju te došli do zaključka kako tijekom tri dana boravka u prosjeku potroše 1.600 eura, što je tri puta više od odmorišnih gostiju. Stoga nam je cilj da u Ljubljani, privlačenjem kongresnih posjetitelja, smanjimo sezonalnost i donesemo dodatne prihode.“

Za klijenta ne postoji odgovor NE!Kada je Martina Lucić Čanak prošle godine prihvatila ponudu da preuzme vođenje i organizaciju tada već etablirane turističko-hotelijerske konferencije Best Stay, kaže, nije znala kakvi je sve izazovi čekaju. Morala je pronaći tim, mudro postaviti ciljeve imajući na umu sve okupljene oko ovakvog događanja. „Za razliku od mnogih drugih organizatora evenata, puno pažnje posvećujem izradi ozbiljnog RFP dokumenta kada krećem u potragu za prostorom održavanja konferencije. Za kraj studenog ove godine potvrdili smo najatraktivniju novu lokaciju u Zagrebu, hotel Zonar Zagreb, što nam je jako važno jer Best Stay, koji se temelji na networkingu, također pruža i dobro destinacijsko iskustvo, gdje se uz čašu vina i finih zalogaja sklapaju novi poslovi. U prilog tom iskustvu ide nam i početak poznatog zagrebačkog Adventa taman uz termin konferencije te će dio sudionika eventa povesti u Zagreb i svoje obitelji.“.

Spasenija Kika Purić, voditeljica MICE prodaje u Montenegro Stars Hotels Grupi, posebno u najvećem regionalnom konferencijskom centru luksuznog hotela Splendid u Budvi, iznijela je svoje iskustvo iz perspektive pružatelja usluge - hotelijera. Iako je ponekad izazov pružiti adekvatnu i kvalitetnu uslugu, trude se ispuniti sve zamisli klijenta. „Klijenti nam donose svoje povjerenje i novac, zato moramo dati svoj maksimum, kod nas nema odgovora NE, pokušavamo se prilagoditi, slušamo njihove zahtjeve. U konačnici, radimo u jednoj jako lijepoj industriji, svjedoci smo različitih privatnih i poslovnih proslava, lijepih trenutaka, te bez obzira na uvijek prisutan stres, radimo s pozitivnom emocijom.“

Ostali sudionici panela su se složili kako kongresna industrija, bez obzira što u nas ne postoji formalno obrazovanje za event managere, privlači mnoge ljude koji često slučajno završe u organizaciji događanja te na kraju posvete čitavu karijeru eventima. „U ovom našem poslu imate nevjerojatan prostor za kreativnost, ni iz čega napraviti nešto. Osobno nisam mogla ni zamisliti da ću u jeku pandemije osmisliti potpuno novi proizvod, organizaciju umjetničkih virtualnih događanja pomoću tehnologije proširene stvarnosti, te ga realizirati u suradnji s Turističkom zajednicom grada Zagreba.“, ispričala je Martina Lucić Čanak.

Sarajevo ne želi biti jeftina, već kvalitetna kongresna destinacijaUSAID-ov projekt Razvoj održivog turizma u Bosni i Hercegovini (Turizam), uspostavljen s ciljem pozicioniranja Bosne i Hercegovine kao konkurentne destinacije na svjetskom tržištu, radi na unapređenju ljudskog kapitala u sektoru turizma, razvoju inovativnih turističkih proizvoda, poboljšanju pristupa financijama za turističke biznise, optimizaciji politika i propisa, te na razvoju brenda i promocije destinacije. Jusuf Jamakosmanović, odgovoran za razvoj i implementaciju marketinških strategija u projektu razvoja BiH turizma, istaknuo je kako je MICE u sklopu provedenih studija i istraživanja potencijala BiH turizma, izdvojen kao vrlo važan segment. No, i dalje ga prati niz izazova, kao što su nedostaci samog brenda države uslijed velike fragmentiranosti, kao i nepostojanje kongresnog ureda, kongresnih centara te neodlazak na velike međunarodne sajmove kongresne industrije i članstva u MICE udruženjima. S druge strane, nedovoljna poznatost BiH na međunarodnom tržištu predstavlja ujedno i priliku budući da se sve više traže nove destinacije za evente, kongrese, incentive, teambuildinge. „Sarajevo ne želi biti jeftina destinacija, cijena nije ključna u ovom biznisu, već kvaliteta“, poručio je.

Ništa bez ljubavi i strasti za ovim poslom!Održivost je jedna od top tema i u kongresnoj industriji te smo čuli korisna iskustva sudionika panela na koji način uključiti održivost u planiranje poslovnih događanja, koja još uvijek proizvode značajnu količinu ugljičnog otiska. „Na Conventi smo smanjili meso na cateringu na samo 30 posto, što se nekima nije svidjelo. No, izmjerili smo kako je Conventa prošle godine proizvela 275 tona ugljičnog dioksida, što je jako loše za naš planet. Kada ovaj broj smanjimo na pola, moći ćemo reći da smo uspjeli!“, ispričao je Gorazd Čad. Kika Purić je potvrdila kako klijenti traže sve više od hotelijera da pokažu svoje održive prakse te je potrebno „uhvatiti taj vlak“ i biti primjer održivosti.

Na kraju panela, na pitanje kako ostati na vrhu u MICE industriji i pri tome ne sagorjeti, sudionici su se složili kako je ovo vrlo zahtjevan posao koji prije svega morate jako voljeti (kao i uvijek prisutan rizik i adrenalin), zatim imati podršku obitelji, pokušati pronaći ravnotežu s privatnim životom, udruživati se i surađivati te pri tome nadrasti svoje privatne interese… i, prema Gorazdovim riječima, uživati u rock'n'rollu koji je, baš poput organizacije evenata, čista energija!