×

Benchmarking hrvatskog hotelijerstva

Sustav omogućuje uspoređivanje sličnih hotela po različitim pokazateljima, hoteli mogu vidjeti svoje mane i slabosti te prednosti naspram konkurencije.
Foto: Hotelsko poduzeće Imperial s Raba jedno je od prvih koje se pridružilo projektu / Turizam Info
Foto: Hotelsko poduzeće Imperial s Raba jedno je od prvih koje se pridružilo projektu / Turizam Info

Često kada govorimo o brojkama u hrvatskom turizmu govorimo o broju noćenja koja su pojedini objekti ostvarili, no rijetko govorimo o ostvarenim prihodima i troškovima, ili o tome kako prema različitim pokazateljima stojimo u odnosu na konkurenciju, slične hotele koji posluju u okruženju ili na razini Hrvatske. Početkom ove godine, Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu iz Opatije, predstavio je novi komercijalni projekt pokrenut u suradnji s Istra informatičkim inžinjeringom i Udrugom poslodavaca u hotelijerstvu Hrvatske (UPUHH). Radi se alatu, odnosno softwareu, koji je u cijelosti hrvatski proizvod i kao takav po prvi puta hotelijerima daje mogućnost usporedbe ostvarenih poslovnih rezultata s drugim hotelima te u konačnici pruža čitav niz informacija koje omogućavaju ju upravljanje prihodom i bolju kontrolu troškova.

Kako pojašnjava prof. dr. sc. Sandra Janković s Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, koja je uz prof. dr. sc. Zdenka Cerovića voditeljica projekta, sustav na dnevnoj i mjesečnoj bazi prikuplja podatke o poslovanju pojedinog objekta. Mali hoteli imaju mogućnost ručnog unosa dok srednji i veliki hoteli svoje podatke direktno i automatski prenose na server fakulteta. Na osnovu unesenih podataka software izračunava čitav niz pokazatelja i generira izvještaje u kojima se prikazuje usporedba pojedinog hotela s odabranim uzorkom. Hoteli se mogu međusobno uspoređivati primjerice prema broju soba, broju kreveta, kategoriji, načinu poslovanja, specijalizaciji, destinaciji ili drugim kriterijima. Tajnost podataka je zagarantirana budući da se iskazuje samo najviša, najniža i srednja vrijednost odabranog uzorka, a unutar njih hotel može vidjeti gdje se nalazi. Uzorak za usporedbu se ne može formirati ukoliko ne sadrži najmanje 3 hotela.

Ovakvim sustavom hotel dobiva i informaciju o svojim prednostima, odnosno manama i slabostima u odnosu na konkurenciju, te gdje ima prostora za djelovanje u smislu snižavanja troškova, ili povećanja prihoda. Hotel dobiva informaciju kako posluje u odnosu na svoju direktnu konkurenciji odnosno u čemu su drugi hoteli bolji ili lošiji od njega.

- Program omogućava on-line praćenje usporedbe na vrlo jednostavan i korisniku prilagođen način. Pored uobičajnih pokazatelja kao što su RevPAR, stupanj iskorištenja, prosječna cijena sobe, udio pojedinih vrsta troškova hotela u njihovim prihodima, %GOP-a i slično, program daje i informaciju o strukturi gostiju (prema tržišnim segmentima, kanalima distribucije, domaćim i stranim, odnosu stalnih gostiju i gostiju koji hotel posjećuju prvi puta …), a cilj je da hotelijer vidi gdje ima prostora za poboljšanje, jer bolje se uvijek može, pojašnjava prof. Janković te dodaje kako se osim po financijskim pokazateljima, hoteli mogu uspoređivati i prema stupnju zadovoljstva zaposlenika, te po stupnju zadovoljstva gostiju.

Zaštita podataka za svakoga korisnika programa garantirana je ugovorom, a program za sada postoji u varijanti Start koja je namijenjena malim i hotelima, a za velike hotele na raspolaganju je varijanta Pro, koja u odnosu na varijantu Start predviđa praćenje većeg broja podataka ali samim time i omogućuje više pokazatelja za usporedbu. Više na www.hotel-benchmarking.com