×

Hans Petter Aalmo: VisitNorway - primjer uspješnog destinacijskog marketinga

VisitNorway jedan je od najboljih svjetskih destinacijskih web portala, s mnoštvom zanimljivih sadržaja o Norveškoj. Razgovarali smo sa Hans Petter Aalmom, voditelj web i mobilnog odjela.
Hans Petter Aalmo
Hans Petter Aalmo

VisitNorway jedan je od najboljih svjetskih destinacijskih web portala, s mnoštvom zanimljivih sadržaja o Norveškoj i njezinim regijama, a na portalu čak možete bukirati i smještaj. Voditelj web i mobilnog odjela Hans Petter Aalmo jedan je od govornika na Travel Zoom konferenciji koja će se održati 13. i 14. ožujka na Bledu. Popričali smo s njim o projektu VisitNorway.com. 

VisitNorway je institucionalni projekt pod okriljem državne agencije Innovation Norway. Na koji način agencija promovira norveški turizam?
Innovation Norway najvažnije je tijelo norveške Vlade za inovacije i razvoj norveškog gospodarstva i industrije. Cilj ovog tijela/agencije je pružanje podrške tvrtkama i razvoju konkurentskih prednosti te poticanje inovacija. Putem ove agencije norveška poduzeća imaju podršku u širokom spektru aktivnosti, od konzultantskih usluga preko financijskih potpora, pa sve od marketinških i promotivnih aktivnosti. Promocija Norveške kao turističke destinacije također je jedan od važnih zadataka ovog tijela.

Koje su osnovne poruke brenda Norveške?
Svaka naša marketinška aktivnost započinje definiranjem ključnih vrijednosti branda. Kada govorimo o Norveškoj kao turističkom brandu, identificirana su četiri ključna područja - vjerodostojna, relevantna i autentična svojstva naše ponude. To su:
● fjordovi, obala i prirodni fenomeni (polarni dan, polarna svjetlost)
● aktivnosti u prirodi
● morska hrana i obalni specijaliteti
● pomorska tradicija i kultura života

Naša primarna ciljna skupina su putnici istraživači. Glavna motivacija za putovanja kod te skupine je istraživanje i upoznavanje novih zemalja, prirode, kulture, lokalnog života, hrane… Osim toga, važno im je da na putovanju dobiju i novu energiju te prošire svoje vidike. Najčešće je tu riječ o visoko educiranim pojedincima, tehnološki osviještenima, koji putuju sezonski, i to bez djece. Također, ovu skupinu moguće je podijeliti u dvije manje. Prvu čine aktivni istraživači koji preferiraju fizičke aktivnosti u prirodi, a često dolaze iz susjednih zemalja. Drugu skupinu možemo nazvati znatiželjnim istraživačima, a oni su više orijentirani na kulturne sadržaje i preferiraju razgledanja, kružna putovanja ili gradska iskustva.

Upravo prema ovim ciljnim skupinama smo definirali cjelokupan marketinški i komunikacijski okvir. Ključne poruke naše komunikacije odražavaju ono što naša zemlja kao destinacija može i želi ponuditi svojim gostima: Norvešku kao avanturu, kao posebno mjesto koje će svima koji je posjete zauvijek ostati u pamćenju. Stoga smo kao ključne vrijednosti destinacije definirali pridjeve koji najbolje opisuju Norvešku:
● Svježa (zdrava, čista, neiskvarena, osjvežavajuća, hladna, vitalna, živa, morska)
● Stvarna (prirodna, autentična, izvorna, iskrena, nepretenciozna, gruba)
● Avanturistička (iznenađujuća, znatiželjna, uzbudljiva, aktivna, neotkrivena, raznovrsna)
● Otvorena (liberalna, neformalna, direktna, jednaka prema svima)

Prošle godine imali ste značajna ulaganja u redizajn portala. Koji je bio glavni cilj promjena koje ste napravili? Je li projekt završen ili postoje stvari koje još želite poboljšati?
Budući da sami radimo na vlastitoj web infrastrukturi, realno je reći da naš web nikada neće biti „završen“. To jednostavno znači da stalno moramo investirati u unapređenje naših proizvoda i usluga. Primjerice, prošle godine smo radili na projektu vezanom zu novu strukturu podataka za destinacije, a taj projekt je imao sljedeće ciljeve:
● olakšati korisnicima da izaberu Norvešku kako destinaciju za svoje putovanje
● uskladiti strukturu podataka na VisitNorway s promjenema u sustavu DMO-a
● omogućiti korisnicima da se na jednom mjestu mogu informirati, ali i rezervirati sadržaje
● omogućiti veću vidljivost za DMO-e kroz bolje pozicioniranje na tražilicama i redizajn sadržaja

Ovaj projekt je i dalje u fazi provedbe, s time da nismo u potpunosti zadovoljni brojem DMO-a koji sudjeluju pa stoga radimo na daljnjim poboljšanjima i prilagodbama.

Velike, atraktivne fotagrafije dominiraju naslovnicom vaše stranice. Je li istina da slika vrijedi više od tisuću riječi?
Naravno. Fotografije su najveća vrijednost za turistički marketing.

Na vaše web stranice integrirane su recenzije hotela sa servisa TripAdvisor. Zašto ste se odlučili na taj potez? Što se događa u slučaju loših recenzija za pojedine hotele?
Odlučili smo se za integraciju recenzija jer smo htjeli na stranicama imati relevantan sadržaj koji će korisnicima omogućiti veći stupanj sigurnosti prilikom odabira smještaja. Što se tiče loših recenzija, imali smo nekoliko prigovora glede toga, ali uvijek je moguće isključiti pociju prikaza recenzija za pojedini objekt, a u krajnjem slučaju i u potpunosti ukloniti takav objekt s naše stranice.

Još jedna od zanimljivih funkcionalnosti vašeg weba je i mogućnost bookinga. Znači li to da djelujete na profitnoj bazi, kao svojevrsna online turistička agencija?
Ne, zasad po osnovi bookinga ne ostvarujemo nikakav prihod.

Kako ste strukturirali vašu stranicu u pogledu DMO-a? Na koji način surađujete s destinacijama?
Sam proces je relativno jednostavan, imamo radnu/fokus skupinu DMO-a u kojoj destinacije sudjeluju i komuniciraju svoje potrebe. Njihove zahtjeve analiziramo, utvrđujemo mogućnosti i prioritete te u okviru budžeta koji nam stoji na raspolaganju nastojimo realizirati što je više moguće.

Uskoro ćete biti prisutni i u našoj regiji, govorit ćete na predstojećoj Travel Zoom konferenciji. Naslov  vašeg predavanja je „The good, the bad and the ugly. Norway on the world wild web“. Što možemo očekivati?
Pokazat ću neke naše radove na koje smo jako ponosni, ali i neke koji nisu bili baš dobro prihvaćeni. Želite primjer nečega jako dobrog? Pogledajte ovo: http://www.visitnorway.com/360/geiranger.