×

493.333 eura za Kongresni i insentiv ured

Koje su aktivnosti povećane, koje smanjene, a koje ukinute prema novom Operativnom marketinškom planu za 2013.?
Foto: dreamstime.com
Foto: dreamstime.com

Turističko vijeće Hrvatske turističke zajednice krajem kolovoza usvojilo je novi Operativni marketing plan turizma Hrvatske za 2013. Ukupan proračun za jedan posto je manji nego ove godine te iznosi 32,7 milijuna eura. Operativni plan izradili su Horwath HTL i njihov španjolski partner THR.

Prema riječima ministra Ostojića, ovaj je operativni plan tranzicijski, ali i krovni plan koji će biti polazna točka za izradu novog strateškog marketing plana hrvatskog turizma za razdoblje 2014.-2018. Dva su mu osnovna cilja - povećanje turističkih dolazaka u pred i posezoni te na kontinentu.

Znatno veća sredstva su predviđena za ulaganja u online promociju i marketing putem svih online kanala, uz novost uvođenja viralnog marketinga (prenošenja reklamnih poruka odnosno preporukom koja se brzo širi u virtualnom svijetu), za što se planom predviđa 600 tisuća eura, kao i uvođenja putopisnih blogova, za što se predviđa 200 tisuća eura. Na internet oglašavanje će 'otići' 109 posto više novca nego ove godine, ili 2,5 milijuna eura, dok klasično oglašavanje na TV-u, tisku i slično 'pada' za 52 posto, na 3,4 milijuna eura.

Hrvatski kongresni i insentiv ured zadržao je svoja sredstva te će i u 2013. raspolagati s 493.333 eura.

HTZ proracun
Aktivnosti Kongresnog i insentiv ureda u 2013.

Trenutne aktivnosti
Aktivna suradnja s javnim i privatnim sektorom na kongresnom i insentiv tržištu, kandidature za organizaciju velikih događaja, itd.
Aktivnosti: oglašavanje prema medijskom planu, inspekcijska putovanja za kongresnu i insentiv industriju, suradnja s profesionalnim udruženjima iz Hrvatske, poboljšanje kongresne i insentiv mreže, edukacija, banka podataka, izdavaštvo, itd.

Željene aktivnosti
Optimizacija trenutnog sadržaja, funkcija i usluga Hrvatskog kongresnog i insentiv ureda, u svrhu privlačenja više međunarodnih događaja kroz:
- Inventarizaciju ključnih aktera sektora u Hrvatskoj i u inozemstvu.
- Provedbu edukacijskih programa za profesionalce u industriji.
- Pomoć planerima sastanaka u dizajniranju učinkovitijih kandidatura.

Napomena: proračun za kongresne sajmove je relociran unutar aktivnosti “4.1 Nastupi na turističkim sajmovima

Što činiti?
Održavanje međunarodnih sastanaka u periodima pred i posezone.
Dobro oblikovani edukacijski programi.
Visoka involviranost i suradnja lokalne industrije

Ključni indikatori uspješnosti
Povećanje broja međunarodnih sastanaka / kongresa / konvencija.
Direktni i indirektni prihodi generirani od novih međunarodnih događaja.
Povećanje dolazaka vezanih uz ovakvu vrstu događaja u periodima pred i posezone.

Ključni koraci
1. Generiranje i upravljanje sljedećim inventarizacijama:
- Inventarizacija potencijalnih internacionalnih klijenata – preko 2.000 kandidata, uglavnom uključuju planere sastanaka u kompanijama i institucijama širom svijeta. To su osobe odgovorne za odluke (ili prijedloge odluka) o destinacijama u kojima će se održavati događaji njihovih kompanija i institucija.
- Inventarizacija Organizatora profesionalnih sastanaka i Insentiv kuća. To su kompanije koje se specijaliziraju za organizaciju sastanaka i insentiv putovanja za kompanije i institucije koje nemaju resurse (ljudske resurse, vrijeme) da to same rade.
- Inventarizacija kompanija i institucija u Hrvatskoj koje bi mogle biti „pokretači” odluka za održavanje sastanak u Hrvatskoj. To su kompanije i institucije koje posluju u Hrvatskoj, a dio su većih transnacionalnih grupa, te regularno održavaju sastanke. Njih treba ne samo identificirati, nego i planirati da ih se „aktivira”, tako da kod predlaganja Hrvatske kao opcije za sljedeći sastanak, oni to čine na čvrst i uvjerljiv način, sa ažuriranim atraktivnim materijalima, informacijama i alternativama.

2. Kreirati priručnik od 100 stranica sa uputama kako prilagoditi brošure, Internet stranice i sve komunikacijske alate na najefikasniji način (kako prikazati sobe za sastanke, kako opisati destinacijske opcije za odmor, itd.).

3. Organizirati seminare širom zemlje sa relevantnim govornicima, koji daju relevantne savjete o tome kako na najbolji način za prodaju sastanaka.

4. Prezentacija cijelog projekta sektoru na Forumu u Zagrebu do trećeg kvartala 2013. godine.

Tehnička specifikacija/komentari/prijedlozi
Inventarne liste trebaju biti kreirane tijekom 2013. godine, ali ih je potrebno redovito ažurirati (neke na godišnjoj osnovi - npr. organizatore profesionalnih sastanaka i kompanije „pokretače”, a neke dva puta godišnje – npr. potencijalne klijente
Priručnik treba uključivati detaljne i precizne informacije za kompanije o načinima poboljšanja komunikacije: kako dizajnirati brošure, tip fotografija/slika koje je potrebno odabrati, tip i karakteristike planova koji će se prikazati, što obavezno uvrstiti u opis lokacije događaja, itd.

Izvori: Hrvatska turistička zajednica
http://business.croatia.hr/hr-HR/Hrvatska-turisticka-zajednica