×

Otvorena prva regionalna Konferencija o poslovanju u zdravstvu

Otvorena prva regionalna Konferencija o poslovanju u zdravstvu – „Health Care Business Arena 2012“ koja će predstaviti zdravstveni poslovni model za hrvatski zdravstveni sustav u europskom i svjetskom vrhu.
Foto: Luka Vončina (Ministarstvo zdravlja)
Foto: Luka Vončina (Ministarstvo zdravlja)

Okupljanje na prvoj regionalnoj Konferenciji o poslovanju u zdravstvu „Health Care Business Arena 2012“ u hotelu The Regent Esplanade u Zagrebu omogućilo je međusobnu komunikaciju svih sudionika u zdravstvenom sustavu, razmjenu ideja, stavova i raspravu o mogućim rješenjima za izazove u zdravstvu u uvjetima ograničenih mogućnosti financiranja. Konferencija će sljedeća dva dana biti domaćin predstavnicima javnog i privatnog zdravstvenog sektora, farmaceutskoj industriji, predstavnicima izvršne i zakonodavne vlasti, osiguravajućim društvima, korisnicima zdravstvenog sustava - predstavnicima bolesnika, dobavljačima te IT stručnjacima. Konferenciju organizira Infoarena Grupa dok je generalni pokrovitelj Ministarstvo zdravlja Republike Hrvatske.

Konferenciju su otvorili Tomislav Gavazzi, generalni direktor Infoarena Grupe i Luka Vončina, pomoćnik ministra pri Ministarstva zdravlja RH u uvodnom predavanju o „Zdravstvenom sustavu u uvjetima gospodarske recesije i ograničenih mogućnosti financiranja“. U svom predavanju, Vončina je jasno pokazao da trend potrošnje i prihoda posljednjih godina ima kontinuirano negativan predznak unatoč tome što je dio rashoda bio prikriven kroz odgode plaćanja. Pritom je istaknuo neke od mjera kojima će se trend stvaranja deficita zaustaviti. To je u prvom redu racionalizacija rashoda kroz primjerice ograničenje potrošnje lijekova, te poticanje razvoja privatnog zdravstvenog osiguranja.

Iako do dijagnoze trenutnog stanja u zdravstvu nije teško doći, izazov predstavlja suglasnost svih u zdravstvenom sustavu oko mjera i postupaka koje bi sustav odvele u pravom smjeru. Bitno je da se s rješavanjem počne odmah jer će već stvoreni teret deficita zdravstvenog sustava dalje rasti.“ - zaključio je Vončina. Uvodni dio konferencije zatvorio je Filip Glavan (konuzultat A.T. Kearney, Slovenija) predavanjem „Ključni izazovi i mogućnosti zdravstvene skrbi sutrašnjice“ predstavljajući odgovore svjetske zdravstvene industrije na izazove kroz ulaganje u personalizirano liječenje i medicinu temeljenu na dokazima. Sljedećih nekoliko desetljeća hrvatski i svjetski zdravstveni sustav obilježit će sve veći udio korisnika zdravstvenih usluga starijih od 60 godina te zaključio kako je s financijske strane gledano, dugovječnost skupa.

Veliko zanimanje sudionika konferencije pobudila su neka od najavljenih ulaganja i reorganizaciju dijela zdravstvenog sustava u 2012. godini, predstavljena na okruglom stolu „Partnerstvo javnog i privatnog sektora u zdravstvenom sustavu, potencijal unapređenja razine usluga”, koji je moderirao Nikica Gabrić, osnivač i ravnatelj Klinike Svjetlost, Hrvatska. Tema je okupila goste s dugogodišnjim iskustvom na privatnom tržištu zdravstvenih usluga - Mladen Jukić, glavni direktor Poliklinike Sunce, Hrvatska, Kristian Podrug, predsjednik Uprave Croatia zdravstvenog osiguranja, Hrvatska, Ratko Salamon, zamjenik ravnatelja Specijalne bolnice za ortopediju i opću kirurgiju “Dr. Nemec”, Matulji, Hrvatska, Budimir Šegrt, izvršni direktor Opće bolnice Meljine, Crna Gora te Siniša Varga, ravnatelj HZZO-a Hrvatska. Još jednom su istaknuta ograničenja većinskog financiranja modela zdravstvenog osiguranja iz državnog proračuna kao i nizak udio i doprinos privatnog zdravstvenog osiguranja. Stoga, apeliralo se na donošenje zakonskih akata koji bi omogućili postupnu i dobro promišljenu strategiju liberalizacije tržišta zdravstvenog osiguranja. U nastavku je održan okrugli stol “Proces pristupa tržištu zdravstvenog sektora” na kojem sudjeluju predstavnici Hrvatske udruge inovativnih proizvođača lijekova (Slobodanka Bolanča i Sani Pogorilić), Tonči Buble (HUP, Udruga proizvođača lijekova), Mensura Dražić (Koalicija udruga u zdravstvu, Upravno vijeće HZZO-a) i Ida Oreb (Abbott Laboratories, Hrvatska). Prvi dan konferencije zaključen je okruglim stolom “Informacijske tehnologije u zdravstvenom sustavu” koji je ponudio niz učinkovitih ICT rješenja u zdravstvenom sektoru.

Drugi dan konferencije obilježit će radionički program i prezentacije „Poslovni procesi, javna nabava i elektronički račun u zdravstvu“ (Infodom, Hrvatska), „Mobilno zdravstvo“ (Ericsson Nikola Tesla, Hrvatska) i „Novi plan i program obnove zgrada zdravstvenog sektora u svrhu energetske učinkovitosti“ (Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja RH).