×

Ian Schrager: Manje je bolje!

"U manjim hotelima se osjećate više kao gost, a manje kao broj" - govori Ian Schrager, poznati američki ugostitelj i hotelijer, autor kultnog kluba Studio 54 i koncepta boutique hotela
Ian Schrager
Ian Schrager

Ian Schrager je nezavisni hotelijer, najpoznatiji po tome što je u 70-ima, s partnerom Steve Rubellom, pokrenuo slavni Studio 54. Osim toga, uspjeh u hotelskom biznisu stekao je pokretanjem potpuno novih hotelskih koncepata, pri čemu valja istaknuti da je upravo on osmislio koncept i potaknuo razvoj tzv. boutique hotela. Sada se pak okreće kongresnom tržištu, a svoja razmišljanja podijelio je u intervjuu za SuccessfulMeetings.

Nemoguće je imati istinski uspješan hotel bez  značajnog udjela poslovnog, odnosno kongresnog sektora. Ako niste u stanju kvalitetno opsluživati taj dio tržišta, vaše poslovanje će ozbiljno patiti

„MICE segment je postao vrlo važan dio našeg poslovanja i stoga će se u budućnost moja kompanija puno više angažirati u tom segmentu. Nemoguće je imati istinski uspješan hotel bez  značajnog udjela poslovnog, odnosno kongresnog sektora. Ako niste u stanju kvalitetno opsluživati taj dio tržišta, vaše poslovanje će ozbiljno patiti“ kaže Schrager.
 
Schrager smatra kako je njegov koncept boutique hotela u potpunosti spreman ugostiti manje sastanke i kongrese, a baš to je novi trend u industriji. „Ovaj trend je u porastu u zadnjih par godina. Naime, način poslovanja se tijekom vremena promijenio. U prošlosti su mnogi hoteli imali prilično velike dvorane za kongrese i svečanosti koje bi dosta vremena zjapile prazne i ne bi donosile prihode. Danas su okolnosti drugačije i zato smatramo da je koncept sa manjim, intimnijim dvoranama, izvrsnom uslugom i vrhunskom gastro ponudom primjereniji modernom poslovanju“ navodi Schrager.

Evo još nekih njegovih razmišljanja vezano za trendove u hotelijerstvu i turizmu. Što nam donosi budućnost?

Vremena s mijenjaju
„Kada sam ušao u ugostiteljstvo/turizam, važno je bilo biti primijećen i stoga sam svim silama pokušavao privući pozornost, iskočiti iz gomile. Htio sam stvoriti nešto drugačije, nešto jedinstveno i kako bih to uspio, morao sam se poslužiti raznim sitnim trikovima, pomalo napadnim i provokativnim dizajnerskim rješenjima.

Međutim, to je bilo prije 25 godina, a vremena se mijenjaju… S novim Public Hotelom u Chicagu priča je potpuno drugačija. I dalje sam želio napraviti nešto vizualno posebno, ali ne na način da se nadmeće s okolinom. Stoga smo odabrali klasični, ali bezvremenski dizajn koji gostima omogućava da se osjećaju opušteno i ugodno.“

Manje je bolje
„Mišljenja sam da većina ljudi preferira osjećaj i uslugu koji doživljavaju u manjim hotelima – atmosfera je intimnija, više je osobnog kontakta. U manjim hotelima se osjećate više kao gost, a manje kao broj. Osim toga i kvaliteta usluge je bolja. Sve u svemu - manje je bolje!

U manjim hotelima se osjećate više kao gost, a manje kao broj. Osim toga i kvaliteta usluge je bolja. Sve u svemu - manje je bolje!

Trend smanjivanja hotela u Americi je prisutan dulje vrijeme. Nekad ste s lakoćom mogli pronaći hotel sa 800-900 soba. Sada većina luksuznih hotela ima 200-400 soba, a smatram da će iduća generacija hotela biti još i manja te da će imati svega oko 100 smještajnih jedinica.“
 


Vrijednost je važna
„Sama ideja pružanja vrijednosti gostima je vrlo važna. Zapravo, tu govorimo o konceptu koji predstavlja budućnost poslovanja i to ne samo za hotele, već bilo koju tvrtku u bilo kojem sektoru gospodarstva. Svi moramo svojim klijentima ponuditi vrhunsku uslugu ili proizvod.

Stanje u ekonomiji je drugačije nego prije, a ključ uspjeha u turizmu je u isporučivanju usluga  visoke vrijednosti svojim gostima, bez smanjivanja razine kvalitete i doživljaja. Drugim riječima morate biti u stanju ponuditi sve što jedan luksuzni hotel (ili proizvod) može/treba ponuditi, ali na način da ukupna vrijednost za kupca bude veća.“