×

Rob Davidson i Mady Keup: Hrvatska je veliki potencijal!

Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu u Opatiju je doveo dva izvrsna svjetska predavača - Roba Davidsona i Mady Keup
Mady Keup i Rob Davidson
Mady Keup i Rob Davidson

Nedavno je u organizaciji opatijskog Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu održana radionica na temu budućnosti kongresnog turizma. Dva svjetski priznata predavača, Rob Davidson i Mady Keup, održali su vrlo entuzijastično predavanje u kojem su dotaknuli cijeli niz tema vezanih za trendove i pojave u kongresnom turizmu. Tom prilikom postavili smo im nekoliko pitanja.

Što mislite, kakva je slika Hrvatske na međunarodnom kongresnom tržištu?
Rob: Svakako je više pozitivna nego negativna, no nisam siguran koliko je snažna, odnosno je li dovoljno znanje o Hrvatskoj i njezinim gradovima. Dubrovnik je snažno prisutan kao odmorišna destinacija i pristanište kruzera, pa to kreira i njegov image. Zagreb je glavni grad pa to automatski donosi dio posla, posebno radi dobre prometne povezanosti, što je jako važno za poslovni turizam. Mislim da je potrebno još dosta toga napraviti, kako bi samo spomen Hrvatske donio jasnu i snažnu percepciju poslovnih gostiju. Dobro je što ste započeli taj posao, u prilog tome ide i želja za učenjem i rado smo se odazvali pozivu za edukaciju. Najvažniji je zadatak da postavite jasnu strategiju i smjer razvoja.

Mady: Mislim da to nikako nije loša slika, a činjenica da kao odmorišna destinacija već imate dobar image, prelijepo more, Zagreb kao metropolu… čini mi se da još nije dovoljno iskorištena u kongresnoj industriji. To je i vaša prilika. Ne bi trebalo odvajati odmor i posao, to su dvije strane istoga. Ugodno okruženje privlači poslovna događanja, stoga bi trebalo zajednički raditi na brendiranju. No, osjećamo vašu pozitivnu namjeru da pozicionirate zemlju na kongresnu mapu.

Seminar

Je li važnije izraditi jasnu, diferenciranu marketinšku strategiju ili ulagati i prvo izgraditi kongresnu infrastrukturu?
Mady: To nije pitanje „kokoši ili jaja“, važno je imati oboje. U Hrvatskoj već imate mehanizme za manje i srednje skupove, no za veća poslovna događanja potrebni su direktni letovi i kongresni centri. Također, potrebno je za postojeće kapacitete imati dobar marketing, upotrijebiti taktičke i strateške metode kako biste dobili više pozornosti i privukli goste u destinacije, iskoristili akademike kao ambasadore te poboljšali svoj status kod političara i ostalih dionika. Ništa ne ide jedno bez drugoga.

Rob: Uspješno prodajte konferencijske prostore koje već imate i tada, ako vidite da gubite poslove radi toga što nemate veće kongresne centre, razmislite o njihovoj izgradnji. Ako ih izgradite radi krivih razloga, zato što ih susjedi ili konkurenti imaju, to neće imati smisla jer nakon što ih otvorite, bit će prazni polovicu godine. Razmišljanje tipa: ako ih napravimo, klijenti će doći, nije dobro razmišljanje.

Svjedoci smo kako se otvaraju nova velika tržišta, poput Kine ili Indije. Kako hrvatske tvrtke mogu doći do klijenata s tih tržišta?
Rob: Kineske i ruske kompanije sve više investiraju širom svijeta. Trebate ih uvjeriti da investiraju u Hrvatsku, da dovedu svoje managere na sastanke i insentive, da na taj način spoje posao i užitak. Sve je lakše ako imate zainteresirane investitore sa stranih tržišta koji bi u Hrvatskoj otvorili svoje podružnice.

Seminar

Danas smo čuli o novom marketinškom konceptu pod imenom „crowdsourcing“. Koristi li se on već i u poslovnom turizmu?
Mady: Do sada se najviše koristio u segmentu odmorišnog turizma, no svakako bih voljela dodatno istražiti njegove mogućnosti i napisati knjigu o tome, kako se koristi za promociju odmorišnog, ali i poslovnog turizma. U području odmorišnog turizma, najviše je učinila kanadska turistička zajednica, koja je pozvala sugrađane, Kanađane, da pošalju svoje prijedloge najboljeg mjesta za življenje u Kanadi, kroz oči građana te kroz njihove slike, video uratke i priče. Cijela je kampanja promovirana kroz Facebook te je došla do mnogih koji razmišljaju o putovanju u Kanadu.

Slično bi se moglo koristiti i u kongresnoj industriji, zašto ne? Organizatori žele čuti komentare i iskustva kolega jer vjeruju jedni drugima. To je područje koje bi i Hrvatska mogla bolje iskoristiti – da motivira strane organizatore sastanaka da sami kreiraju sadržaj koji bi uključio njihova razmišljanja i iskustva iz Hrvatske, s evenata ili insentiva. Ne morate sami kreirati sadržaj, dovoljno je pitati ljude koji su već bili u Hrvatskoj. Iznenadili biste se odgovorima – stvari koje su njima važne vjerojatno nije ono što komunicirate u svojim materijalima, oni vam mogu pomoći da dođete do informacija kojih niste ni svjesni. To je izvrstan alat jer istodobno se zabavljate i istražujete tržište. Život je prekratak da biste samo radili, bez zabave. Zašto ne kombinirati oboje?

Želite li još nešto poručiti hrvatskim kolegama?
Rob: Imate jako puno potencijala! Mi smo oboje profesori i znamo prepoznati potencijale kod svojih studenata. Upravo to je riječ koju oboje vežemo za Hrvatsku. 

Razgovarala: Daniela Kos