×

Zlatan Muftić: Organizatorima skupova treba osigurati dobru vrijednost za novac, a tek onda subvenciju

Svoja iskustva s upitima organizatora skupova za određenom vrstom potpora otkrio nam je Zlatan Muftić, voditelj Kongresnog ureda Zagreb.
Zlatan Muftić
Zlatan Muftić

Jesu li potpore i subvencije organizatorima međunarodnih skupova pri izboru destinacije opravdane, etične, pa čak i nužne? U svakom slučaju, ova pojava je prerasla u određeni trend u kongresnoj industriji, a bit će zanimljivo pratiti kako će se u budućnosti razvijati i na koji će način destinacije konkurirati jedna drugoj po pitanju benefita koje će nuditi organizatorima. Svoja dosadašnja iskustva otkrio nam je Zlatan Muftić, voditelj Kongresnog ureda Zagreb.

Uvjetuju li predstavnici asocijacija ili tvrtki organizaciju skupova u Zagrebu određenom vrstom subvencije? Je li takva potpora Kongresnog ureda presudna pri izboru destinacije ili su im važniji neki drugi faktori?

Najčešće nas traže sufinanciranje kongresa u određenom segmentu; koktel dobrodošlice, sponzorstvo ručka/večere, razgleda grada, osiguravanja promotivnih materijala i suvenira i sl.

Organizatori skupova, osobito predstavnici asocijacija, gotovo u pravilu traže određenu potporu od strane destinacije, dakle od Kongresnog ureda. Najčešće se ne radi o zahtjevu za direktnom financijskom potporom, već o potpori u vidu sufinanciranja kongresa u određenom segmentu; koktel dobrodošlice, sponzorstvo ručka/večere, razgleda grada, osiguravanja promotivnih materijala i suvenira i sl. Ovisno o zahtjevima navedenim u tzv. bid manualu, gdje financiranje nekih od ovih točaka predstavljaju obvezu organizatora, možemo govoriti i o presudnosti tog vida potpore. Naravno da i drugi faktori imaju značajnu ulogu, i da su u načelu važniji od subvencija. Naime, logično je, da ukoliko se organizatoru ponudi dobra vrijednost za novac, da će se smanjiti važnost ostalih vidova potpore. Kod kongresa međunarodnih asocijacija, osim toga, vrijede i brojna druga pravila i ograničenja, koja se nikako ne mogu svesti samo na subvencije. U svakom slučaju ova problematika nikako nije zanemariva, te osobito u doba krize i recesije igra sve važniju ulogu kod organizacije svih vrsta događanja, pa tako i kongresa.
 
Na koji način Vaš Kongresni ured daje potporu pri kandidaturi Zagreba za skupove asocijacija?
Kada je riječ o skupovima asocijacija, vodimo računa da kongres kojem dajemo potporu zadovoljava određene kriterije u pogledu njegova međunarodnog značaja, drugim riječima da svojim održavanjem podiže ugled destinacije i time doprinosi dobivanju drugih skupova. Nadalje, važan kriterij predstavlja broj sudionika, odnosno broj ostvarenih noćenja u destinaciji. Potpora se, nakon prethodne evaluacije, daje predstavniku organizatora prigodom kandidature, a uključuje troškove inspekcijskih posjeta osoba koje odlučuju o destinaciji, kao i trošak predstavljanja Zagreba u završnoj fazi kandidature kada se izbor sužava na dvije ili tri moguće destinacije. Nadalje, u slučaju dobivene kandidature, te ukoliko postoji potreba, Kongresni ured prati organizatora na prethodnom  kongresu, s ciljem privlačenja što većeg broja sudionika u Zagreb. U pravilu, daljnja potpora sastoji se u promotivnim materijalima, eventualnom razgledu grada i sl. Kod iznimno važnih događanja, postoji mogućnost dodatne potpore, no takve zahtjeve potrebno je dodatno elaborirati i evaluirati.

Što mislite, na koji način će u budućnosti destinacije/kongresni uredi rješavati zahtjeve za subvencijama, odnosno koje će benefite nuditi organizatorima kao pomoć u organizaciji?

ukoliko se potporom određenom događanju ostvaruje ukupno veća dobit za destinaciju, onda  je ona opravdana. U suprotnom, nije.

Ovo je prilično kompleksno pitanje, koje ću za ovu priliku nastojati maksimalno pojednostaviti. Činjenica je da većina organizatora traži određene olakšice ili beneficije. Smatram da se, in summa, sve svodi na cost/benefit analizu. Dakle, ukoliko se potporom određenom događanju ostvaruje ukupno veća dobit za destinaciju, onda  je ona opravdana. U suprotnom, nije. Iznimku predstavljaju prethodno spomenuta događanja koja svojim značajem nadilaze materijalni aspekt u užem smislu, gdje potpora predstavlja određeni zalog za budućnost. Ovdje se obično radi o kongresima koji doprinose ugledu hrvatske znanosti, kulture, ili značajno utječu na dinamizaciju gospodarske aktivnosti.

Možete li navesti primjer skupa održanog u Zagrebu, koji je Kongresni ured značajno potpomogao?
Jedan od primjera je svakako kongres EBRD-a (Europska banka za obnovu i razvitak). Radilo se o iznimno velikom broju sudionika (oko 1500) za Zagreb. U realizaciju su bili uključeni brojni subjekti (hoteli, dvorane, agencije, različite uslužne djelatnosti...). Skup je bio iznimno značajan za RH, a glavni organizator je bilo Ministarstvo financija. Kongres je, u skladu s mogućnostima, potpomognut i sredstvima Kongresnog ureda.

Koji će se važni međunarodni skupovi održati ove i iduće godine u Zagrebu? Na koji ih način podržavate?
Od značajnijih skupova ove godine spomenuo bih Child in the City, na kojem se očekuje oko 500 sudionika. Potporu smo do sada dali za kandidaturu, odnosno inspekcijski posjet organizatora. Potpore su obično u vidu promotivnih materijala, suvenira i sl. Izuzetak je nedavno održana ECM konferencija gdje je TZGZ bila organizator-domaćin.