×

Zoran Šesto: Naša inicijativa dat će zamah kontinentalnom turizmu

Nedavno je pokrenuta nova inicijativa DAG - destinacijska akcijska grupa za kontinentalni turizam. Razgovarali smo s inicijatorom DAG-a, Zoranom Šestom, voditeljem DMC agencije iz Vukovara Danubiumtours.
Zoran Šesto
Zoran Šesto

Nedavno je pokrenuta nova inicijativa DAG - destinacijska akcijska grupa za kontinentalni turizam. DAG trenutno okuplja šest manjih destinacijskih agencija na području od Karlovca do Vukovara, a osnovni cilj je umrežavanje, suradnja s turoperatorima i turističkim zajednicama, kako bi uspješnije plasirali svoje programe na tržištu.

Razgovarali smo s inicijatorom DAG-a, Zoranom Šestom, voditeljem DMC agencije iz Vukovara Danubiumtours. Ostali članovi DAG-a su u ovom trenutku agencije Sinergija koja pokriva sjeverno Zagorje, Antoma koja djeluje na području Hrvatskog Zagorja, Ka Travel iz Karlovačke županije, Horizont iz Varaždina i Zlatna Greda u istočnoj Hrvatskoj i Baranji.

Što vas je motiviralo na osnivanje DAG-a?
Kolege i ja smo na jednom seminaru UHPA-e shvatili da se svi borimo s istim problemima u svojim destinacijama, odnosno da se svi susrećemo s nedostatkom institucionalne potpore turističkih zajednica. Ako se kao agencija ne izboriš sam za sebe i ne dovedeš goste, nema te nigdje. Shvatili smo da sami ne možemo ništa te da bismo preživjeli, neophodno je da se organiziramo i umrežimo.

S projektom Upoznaj Hrvatsku koji je pokrenula UHPA, otvorila nam se mogućnost za umrežavanje i suradnju s ciljem razvoja turizma na kontinentu. UHPA i njezin direktor Željko Trezner od početka su prepoznali naš potencijal i potaknuli okupljanje u DAG. Turističke programe, koje kreiramo kao male agencije specijalizirane sa svoje destinacije, želimo zajednički plasirati na tržište. S druge strane, želimo ostati „male“ agencije, specijalizirane za svoj kraj. To je smisao destinacijske turističke agencije, mi živimo svoju destinaciju.

Planirate li nastupiti kao udruga kontinentalnih DMC agencija?
DAG je pokrenut kao jedna od strukovnih grupa unutar UHPA-e, no prerasli smo taj status i ideja g. Treznera je da osnujemo klaster, budući da očekujemo pridruživanje i drugih agencija iz kontinentalne Hrvatske. U idućih nekoliko mjeseci ćemo dobiti svoj pravni oblik, kao klaster ili udruga. Naš je cilj okupiti različite profile destinacijskih agencija na kontinentu, da s manjim brojem agencija kvalitetno pokrijemo cijeli prostor, ovisno o njihovoj specijalizaciji, bilo da je riječ o ribolovu, kanuingu, planinarenju, itd.

Koji su to problemi na koje ste naišli u svojim destinacijama?
Prije svega, problem je loša komunikacija s turističkim zajednicama koje imaju jako velike mogućnosti, financijske i institucionalne, a ne koriste ih na pravi način. Nikako da napravimo stvarnu sinergiju u destinacijama, da identificiramo što je čija uloga. TZ-i godinama imaju isti model rada, a tržište se u međuvremenu jako mijenja. Mi smo postali agilni, UHPA se razvija, pokreće nove programe te smo uvidjeli da, ako sada ne napravimo umrežavanje, naprosto ćemo propustiti priliku koja nam se ukazala. Kontinent je definitivno u uzlaznom trendu, njegovo vrijeme tek dolazi.

Želim naglasiti da smo mi još 2008. god. pokrenuli stvaranje klastera u destinaciji, financirali predstavljanje turističke ponude Županije u šest gradova uz pomoć GTZ-a ( Njemački tehnički institut), ponudili mnogo energije, ideja. Sve naše ideje i projekti su nažalost završavali u nečijim ladicama. Upravo taj nedostatak pružanja informacija je problematičan. Kada smo shvatili da se TZ-i ne žele mijenjati i transformirati, odlučili smo krenuti sami.

Upravljanje destinacijom na kontinentu ne može obavljati samo jedan čimbenik, to ne može raditi TZ jer je neprofitna organizacija, ne može raditi ni DMC agencija jer je njezin ukupan prihod u destinaciji svega 5 do 10 %. No, TZ, DMC agencija, event i marketinška agencija – svi zajedno mogu učiniti destinaciju atraktivnom. Svaki grad ima svoj brend, priču koja privlači goste u destinaciju. Gost tu priču ne može dobiti od direktora TZ-a koji radi od 7 do 15h, a to i nije njegova zadaća. Ne može je dobiti ni od prolaznika na ulici, već od onoga tko je specijaliziran za tu priču. Ako želimo stvarati uspješne priče u destinacijama, neizbježan je put umrežavanje. Svatko od nas će na svom prostoru imati zadatak stvarati male DAG-ove; mali proizvođači suvenira ili ugostitelji trebaju svu svoju energiju ulagati u kvalitetan proizvod, a naš će zadatak biti da smislimo kako ga marketinški predstaviti i prodati gostima.

Je li vaša zadaća zapravo zadaća DMO organizacije?
Da biste imali dodanu vrijednost u destinaciji, potreban je veliki trud. Nedavno smo imali grupu iz Rijeke koju smo vodili u selo Bošnjake na svinjokolju. Da biste takav program realizirali, morate otići u to mjesto nekoliko puta u tjednu da biste s čovjekom na terenu prošli kako će to izgledati, gdje će što stajati… Riječ je o ljudima koji se ne bave turizmom, nego samo žive u destinaciji i imaju pretpostavke za turizam. Morate im sve nacrtati i reći da dovodite grupu gostiju te što se od njih očekuje. Tu je priču trebao odraditi DMO, odnosno TZ, koji treba povezati aktere u destinaciji i educirati ih. Turističke zajednice imaju veliku priliku stvoriti DMO organizacije i napraviti veću stvar od nas. No, na čelu TZ-a su često ljudi koji su na istoj poziciji godinama i teško da će išta mijenjati. Još je jedan problem što je po zakonu na čelu TZ-a gradonačelnik, koji često s turizmom nema veze.

S kime ćete se povezivati?
Funkcija DAG-a neće biti samo prodati programe, nego okupiti dovoljan broj agencija koje će stvoriti kvalitetnu ponudu i pokriti cijeli prostor kontinenta. Kada ste mala agencija, TZ vas ne uvažava. Načelno smo dogovorili suradnju s velikim turoperatorom Uniline-om iz Pule, koji je veliki igrač: može otići na sajmove, ima otvorena vrata u ministarstvu, a nema namjeru u svakom mjestu otvoriti poslovnicu, već se želi povezati sa specijaliziranim DMC agencijama. Budući da imamo dogovorenu suradnju s velikim turoperatorom, slijedi nam uspostavljanje suradnje s TZ-ima. Ovako umrežene, s podrškom UHPA-e i turoperatora, više nas neće moći ignorirati. Hoće li nam operativno pomoći, financijski, itd., to će dijelom ovisiti i o novom ustroju TZ-a koji se očekuje s novom vlasti.

Kako ćete operativno funkcionirati?
Nemamo potrebe za uredom i radom od 7 do 15, mi smo svi operativci na terenu. No, imamo obećanje od UHPA-e da će uskoro imati odjel ili čovjeka koji će se unutar njih baviti samo kontinentom.

Kakav je plan za 2012.?
Slijede nam sastanci s UHPA-u i dogovori o zajedničkim planovima, a zatim ćemo odlučiti u kojim medijima ćemo krenuti s marketinškom kampanjom. Do 15.1. bismo trebali definirati i odnose s turoperatorima, odnosno na kojim tržištima će prodavati naše programe. U planu je i zajedničko nastupanje na sajmovima jer ćemo tako uštedjeti. Jedan od glavnih ciljeva iduće godine će biti odlazak na sajam u Berlin. Također, u planu su prezentacije prema TZ-ovima u svim destinacijama u kojima djelujemo.

Hoćete li aplicirati za sredstva iz EU fondova?
Trebamo prvo odlučiti hoćemo li biti klaster ili udruga. Umrežavanjem različitih destinacija otvara nam se velika mogućnost za suradnju s razvojnim agencijama i povlačenje sredstava iz EU fondova. No, prvo želimo opravdati svoje postojanje te napraviti rezultat na tržištu, a ne obrnuto: stvoriti DAG da bismo aplicirali na neki fond. Naravno, to ne isključuje prijavljivanje na natječaje Ministarstva, HTZ-a i ostalih.

Da zaključim: ako ispunimo svoj cilj - da se dobro predstavimo TZ-ima kao partneri i ostvarimo zadovoljavajuću suradnju s turoperatorima, napravit ćemo ogroman korak ka napretku turizma na kontinentu i prodaji svojih programa. To je osnovni smisao naše priče.