×

Kada organizator poslovnog skupa treba angažirati turističku agenciju?

Ranko Filipović iz Hrvatske udruge profesionalaca kongresnog turizma pojašnjava tko prema Zakonu o pružanju usluga u turizmu može organizirati poslovni skup, odnosno kada treba angažirati turističku agenciju
Konferencijska dvorana, Valamar Lacroma
Konferencijska dvorana, Valamar Lacroma

Hrvatska udruga profesionalaca kongresnog turizma osnovana je 2011. godine s ciljem zaštite i unapređenja struke kongresnog-incentive-event turizma: od edukacije do zastupanja stručnih stavova pri nadležnim državnim tijelima i institucijama. Jedan od ciljeva Udruge jest i osvještavanje potencijalnih klijenata i stručne javnosti, kako bi ovaj vrlo zahtjevni oblik turizma polučio zadovoljavajuće rezultate – ne samo u financijskom smislu, nego i u cjelokupnom dojmu koji Hrvatska ostavlja među kongresnim sudionicima, koji mahom dolaze iz cijelog svijeta, dosta putuju i imaju zavidno obrazovanje. U osvještavanju javnosti vidimo veliku mogućnost suradnje. kako sa srodnim strukovnim tijelima, tako i s akademskom zajednicom, gospodarstvom, a osobito medijima.

Danas se doista svatko upušta u organizaciju poslovnih skupova, bez stručnog znanja ili ispunjavanja zakonom propisanih uvjeta, nanoseći time neizmjernu štetu ugledu domaćina skupa, samoj destinaciji i struci u cjelini.

Problemi u struci su brojni, a jedan od njih je svakako nelegalna konkurencija. Danas se doista svatko upušta u organizaciju ovakvih poslovnih skupova, bez stručnog znanja ili ispunjavanja zakonom propisanih uvjeta, nanoseći time neizmjernu štetu ugledu domaćina skupa, samoj destinaciji i struci u cjelini. No, postoji nekoliko razina problema, a ovdje ćemo se zadržati na dvije osnovne.


Pravna razina

Kongresno-incentive-event turizam obuhvaća, između ostalih, i turističko-ugostiteljske usluge jer koristi njihove resurse. Sukladno Zakonu o pružanju usluga u turizmu i tumačenju Pravne službe Ministarstva turizma, usluge u kongresnom turizmu mogu pružati fizičke i pravne osobe koje ispunjavaju uvjete propisane tim Zakonom uz ishođenje rješenja o odobrenju za pružanje tih turističkih usluga od nadležnog tijela državne uprave (županijski ili gradski uredi za gospodarstvo).

Za pružanje bilo koje turističke ili ugostiteljske usluge potrebno je ishoditi rješenje nadležnog tijela državne uprave. Za pružanje usluga paket-aranžmana (u ovom slučaju prikupljanja kotizacija) obavezno je angažirati turističku agenciju. Sve izvan toga jest prekršaj kojim se treba baviti Državni inspektorat.

Međutim, ako se pružaju usluge paket-aranžmana, onda takve usluge mogu pružati samo turističke agencije. Da podsjetimo, Zakon definira paket-aranžman kao:
• unaprijed utvrđenu kombinaciju od najmanje dvije pojedinačne usluge koje se sastoje od prijevoza, smještaja ili drugih turističkih i ugostiteljskih usluga što čine cjelinu,
• pružaju se u vremenu dužem od 24 sata ili uključuju barem jedno noćenje,
• prodaju se po ukupnoj unaprijed utvrđenoj (paušalnoj) cijeni kao cjelina.

Udruga je zatražila i dobila mišljenje Pravne službe Ministarstva turizma o tome je li kotizacija u pravnom smislu također paket-aranžman. Ako zadovoljava gore navedene odrednice paket-aranžmana, kotizacija za kongres smatra se paket-aranžmanom koji može pružati samo turistička agencija, kaže se u navedenom mišljenju.

Ukratko – za pružanje bilo koje turističke ili ugostiteljske usluge potrebno je ishoditi rješenje nadležnog tijela državne uprave. Za pružanje usluga paket-aranžmana (u ovom slučaju prikupljanja kotizacija) obavezno je angažirati turističku agenciju. Sve izvan toga jest prekršaj kojim se treba baviti Državni inspektorat.

Stručna razina
Uobičajena svjetska praksa jest da se za programe kongresno-incentive-event turizma angažiraju agencije koje su specijalizirane za ovakve vrste poslova. Za organizaciju kongresa to su PCO (Professional Congress Organizer), a za incentive i event programe su to DMC (Destination Management Company). Tko je PCO, odnosno DMC? Danas se u Hrvatskoj ovi nazivi koriste proizvoljno i jako ekstenzivno, jer zakonodavac nije propisao uvjete za njihovo korištenje iako je Zakon o pružanju usluga u turizmu u članku 54. predvidio da ministar turizma može takve uvjete propisati pravilnikom. Premda je bilo pokušaja u tom pravcu od strane strukovnih udruga i tijela, još uvijek nemamo nikakvih jasnih, zakonski utemeljenih i prihvaćenih kriterija.

Europska praksa je poprilično raznolika, od zemalja gdje je regulacija minimalna do onih s visoko reguliranom poslovnom praksom. Mi u Hrvatskoj imamo situaciju djelomičnog reguliranja, što omogućuje rad u sivoj zoni. Svakako se zalažemo za to da se izbjegnu nesporazumi pa smatramo da treba zakonsku regulativu dovesti do kraja (bilo izmjenama zakona ili donošenjem podzakonskih akata) ili je treba svesti na minimum.

Hrvatska udruga profesionalaca kongresnog turizma svakako želi dati svoj doprinos u ovom procesu, jer će se rezultati odraziti na njezine članove. U tom smislu, zajedno s ostalim udrugama iz turističkog sektora i nadležnim organizacijama, pokrenuta je inicijativa da se što prije donesu jasna pravila poslovanja u kongresnom turizmu koja će svi u struci poštivati. I – što je najvažnije – takva jasna pravila bit će garancija našim klijentima i svim organizatorima kongresnih i incentive događanja da će dobiti profesionalnu uslugu utemeljenu kako na zakonu, tako i na pravilima struke.

Na kraju, osnovna poruka jest usklađivanje poslovanja sa zakonom, a s aspekta naše Udruge to bi izgledalo ovako:
• za pružanje turističkih i/ili ugostiteljskih usluga potrebno je ishoditi rješenje nadležnog tijela državne uprave
• za pružanje usluga koje po zakonu može obavljati samo turistička agencija (a paket-aranžman je jedna od njih) potrebno je angažirati turističku agenciju

Dodatna tumačenja dostupna su u Udruzi, a svi propisi (pa tako i Zakon o pružanju usluga u turizmu) na web stranicama Ministarstva turizma.

Ranko Filipović,
potpredsjednik
Hrvatska udruga profesionalaca kongresnog turizma