×

Gary Grimmer: Kako se uspješno prodati na kongresnom tržištu?

Gary Grimmer iskusan je konzultant i predavač, s dugogodišnjim iskustvom u radu s kongresnim uredima. 31.5. možete ga poslušati u Zagrebu.
Gary Grimmer
Gary Grimmer

Gary Grimmer jedan je od vodećih svjetskih konzultanata u području kongresne industrije. Dugogodišnje iskustvo i rad s američkim i australskim kongresnim uredima, te članstvo i pozicija u najvažnijim strukovnim udruženjima, motivirale su ga na pokretanje vlastite tvrtke GainingEdge, putem koje upravlja projektima i pomaže kongresnim uredima i tvrtkama širom svijeta. Gary će 31.5. u Zagrebu prvi puta održati edukaciju za hrvatske kongresne profesionalce. Seminar organizira Hrvatska udruga profesionalaca u kongresnom turizmu, uz podršku Kongresnog ureda TZGZ i portala PoslovniTurizam.

Uskoro prvi puta dolazite u Hrvatsku. Koliko ste upoznati s našom zemljom te s hrvatskom kongresnom industrijom?
Radujem se dolasku u Hrvatsku. Otkad sam počeo posjećivati Beograd, tijekom svog angažmana od stane Kongresnog ureda Srbije (SCB), uvijek sam imao želju posjetiti i Hrvatsku. Ipak, brojne poslovne obveze dosad su me sprečavale u toj namjeri. Stoga mi je jako drago da ću napokon imati priliku upoznati  vašu zemlju iz prve ruke. Čuo sam mnogo lijepih stvari o Hrvatskoj, ali nisam detaljno upoznat s vašom turističkom ponudom. Što se tiče kongresne industrije, znam da Hrvatska dobiva sve više skupova, no kao i u slučaju Srbije, postoji još puno prostora za napredak.

Kao konzultant pomogli ste u osnivanju SCB, a suradnja s kolegama u Srbiji još uvijek traje. U proteklih nekoliko godina Srbija je zabilježila snažan rast na međunarodnom kongresnom tržištu. Koji su bili glavni čimbenici uspjeha?
Smatram da je ključan čimbenik snažan nacionalni kongresni ured. Srbija do 2007. godine nije imala kongresni ured. Niti jedna destinacija ne može uspjeti bez kongresnog ureda jer ga klijenti traže, žele raditi putem kongresnog ureda. Snažan kongresni ured pomaže u zbližavanju i organiziranju članova kongresne industrije, što je ključno za uspješno sudjelovanje na natječajima asocijacija. Slabe destinacije se natječu samo za one skupove čiji su organizatori jasno izrazili interes za destinaciju. S druge strane, jake destinacije kroz svoje kongresne urede razvijaju ono što ja nazivam "tvornicama kandidatura (bid factories)". One identificiraju prilike i izravno se natječu sa drugim destinacijama za dobivanje velikih poslovnih skupova.

SCB je već pokrenuo Partnerske i Ambasador programe. Mi u Hrvatskoj smo još uvijek u fazi planiranja Ambasador Programa, budući da su mnogi naši liječnici i znanstvenici članovi međunarodnih udruženja. Gdje započeti?
U posljednjih nekoliko godina zabilježeno je snažno širenje Ambasador programa. Svaka destinacija koja želi biti proaktivna i uspješna, treba kreirati Ambasador program. Ključ uspjeha je u dobrom planiranju. Potrebno je jasno postaviti kriterije oko toga tko može biti ambasador, koje su njegova prava i obveze, kako sustav funkcionira, kada se članovi sastaju i umrežavaju te na koji ih se način podržava u kandidaturama. ICCA izdaje vrlo koristan vodič o razvoju ambasador programa, a moja tvrtka je pomogla zemljama kao što su Srbija i Malezija da naprave svoje ambasador programe.

Koje je vaše mišljenje o zemljama jugoistočne Europe? Gdje je naša pozicija na međunarodnom kongresnom tržištu?
Smatram da je najveća i najznačajnija prilika za zemlje jugoistočne Europe privlačenje europskih asocijacija i insentiv grupa. Naravno, povremeno će se ukazati prilika da ugostite skupove koji dolaze iz drugih dijelova svijeta, ali Europa ostaje vaše primarno tržište, koje možete najbolje opslužiti, posebno u smislu zračne povezanosti.

Zapadna Europa pokazuje veliko zanimanje za zemlje JIE,  želi se uključiti u zbivanja, želi iskusiti ove krajeve kako bi ih bolje razumjela. Hrvatska ovdje ima veliku priliku jer zapadni Europljani vrlo često spominju i pričaju o Hrvatskoj.

Što mislite, bi li svaka zemlja u  našoj regiji  trebala imati individualan nastup na međunarodnom kongresnom tržištu ili bismo se trebali predstavljati zajednički, kao regija?
Moj savjet bi bio da primijenite obje strategije. Smatram da svaka zemlja treba pokušati naći svoje "mjesto pod suncem" na međunarodnom tržištu. U tom smislu, sve zemlje regije povremeno će se natjecati za iste skupove, kao konkurencija.

S druge strane, u zajedničkom vam je interesu da dovedete što više skupova u regiju, a u tome ćete biti uspješniji ako budete surađivali. Smatram da Srbija treba Hrvatsku kako bi bila uspješna, a vrijedi i obratno. Međunarodni uspjeh Hrvatske dobar je za Srbiju, a uspješnost Srbije bit će dobar za Hrvatsku. Ako sve zemlje regije budu pojedinačno uspješne, od toga će koristi imati i svi ostali jer će regija steći pozitivnu reputaciju destinacije za uspješne sastanke.

Naslov vašeg seminara u Zagrebu je „Kako razumjeti organizatore sastanaka?“. Govorit ćete o potrebama kupaca iz različitih segmenata kongresnog tržišta. Što današnji kupci i planeri sastanaka žele? Na koji način treba kreirati i zapakirati proizvod koji će im se svidjeti na prvi pogled?
Govorit ću o tome kako industrija funkcionira, o razlici među segmentima kupaca, o tome što kupci žele i kako s njima uspješno surađivati. Vjerujem kako će ljudi koji dođu na seminar postati puno spremniji i pripremljeniji za rad na MICE tržištu te će poboljšati svoje poslovne rezultate. 

Ukoliko se još niste prijavili za edukaciju „Understanding Meeting Planner“ koju organizira Hrvatska udruga profesionalaca kongresnog turizma, u četvrtak 31.5. u Zagrebu, to možete učiniti OVDJE.